Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polacy przejęli symbole Światowych Dni Młodzieży

Podczas audiencji środowej 22 kwietnia Benedykt XVI ponownie przekazał młodym krzyż Światowych Dni Młodzieży, powierzony przed 25 laty młodzieży przez Jana Pawła II, wraz z towarzyszącą mu ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani. W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyła 120-osobowa delegacja Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży z bp. Henrykiem Tomasikiem i bp. Marianem Florczykiem, która przejęła symbole od młodzieży włoskiej. Po audiencji polska i włoska młodzież modliła się przy krzyżu ŚDM w Rzymie, przechodząc ulicami do Piazza Navona. 23 kwietnia krzyż pielgrzymował do prowadzonego przez zmartwychwstańców sanktuarium na Mentorelli.

W sobotę 25 kwietnia w częstochowskiej archikatedrze rozpoczęło się 2-miesięczne pielgrzymowanie krzyża po Polsce. Adorację krzyża prowadził brat Marek z Taizé, następnie w procesji krzyż został przeniesiony Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę, gdzie w 1991 r. odbył się Światowy Dzień Młodzieży, w którym uczestniczył Jan Paweł II. Tym razem na Jasnej Górze miała miejsce 73. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej. Symbole ŚDM zostaną przyjęte przez 39 diecezji, w ramach obchodów 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Do Krakowa krzyż i ikona dotrą 29 maja, do Gniezna 3 czerwca, a do Warszawy - 5 czerwca. Po peregrynacji w Polsce zostaną przewiezione do Madrytu, gdzie w 2011 r. odbędzie się XXVI Światowy Dzień Młodzieży.
Krzyż towarzyszył Janowi Pawłowi II, a później Benedyktowi XVI we wszystkich Dniach Młodzieży oraz w innych uroczystościach w różnych częściach globu. Od 2003 r. Papież Polak na swoje pielgrzymki zabierał też ikonę Maryi Matki Mądrości „Zbawienie Ludu Rzymskiego”.

(Red.)

Nominacja dla bp. Zimowskiego

Z Radomia do Watykanu

Papież Benedykt XVI mianował 18 kwietnia biskupa radomskiego Zygmunta Zimowskiego przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i jednocześnie podniósł go do godności arcybiskupa. Do końca czerwca abp Zimowski jako administrator apostolski będzie kierował diecezją radomską. Ogłoszenie nominacji odbyło się w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie i jednocześnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu podczas pierwszej sesji plenarnej II Synodu Diecezji Radomskiej.
Abp Zimowski powiedział, że jego nominacja wiąże się z posługą ludziom chorym i cierpiącym. - Wspominam swój obrazek prymicyjny, na którym zostały napisane słowa: „Idę, Panie, aby Ci służyć w ubogich i cierpiących”. W jakiś sposób więc będę realizował to, co wówczas było moim pragnieniem - wyznał. Abp Zimowski dobrze zna dykasterię, której będzie przewodniczył: - Byłem świadkiem, jak ona powstawała. Było to 11 lutego 1985 r., kiedy Jan Paweł II powołał Komisję ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Początkowo była ona częścią Papieskiej Rady ds. Świeckich, ale autonomię otrzymała trzy lata później. Ksiądz Arcybiskup liczy na współpracę z lekarzami i służbą zdrowia oraz farmaceutami. Będzie chciał otoczyć troską zdrowie duchowe pacjentów, zwłaszcza tych, którzy odchodzą do Boga. W tej perspektywie liczy również na współpracę z kapelanami szpitalnymi i krajowymi duszpasterzami zdrowia. Szczególnie ważne były dla niego w jego siedmioletniej posłudze duszpasterskiej w diecezji spotkania z chorymi podczas corocznego Światowego Dnia Chorego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na blogach piszą

Jak słyszeliście, film „Katyń” polskiego reżysera Andrzeja Wajdy ma sporo problemów z dystrybucją na włoskim rynku, może zbyt zajętym zapaśnikami i kobietami z sydromem zakupoholizmu, żeby był jeszcze czas na wysiłek intelektualny.
Blog Gian Luigi Cuccu i Michele Vacca

Cztery lata temu Benedykt XVI został wybrany na papieża i przyjął imię Benedykt XVI. Cztery lata to zbyt mało, żeby podsumować pontyfikat. Myśl biegnie szybko do 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II. Nie powinniśmy zapominać, że Józef Ratzinger ma już 82 lata, czego sam jest świadom, dlatego wytyczył swój pontyfikat bardzo precyzyjnie, wiedząc, że musi podjąć tylko sprawy najbardziej istotne i wyraziste. Prawdopodobnie nie wierzy, że byłby skuteczny, przesuwając ludzi z jednego stanowiska na drugie. Uczynił to na początku swojego pontyfikatu, a później zaprzestał. Preferuje wewnętrzną przemianę ludzi, o co poprosił w swoim zaskakującym liście do katolickich biskupów. Jest przekonany, że Bóg może wszystko, także przemienić serca ludzi Kościoła i otworzyć je, aby się zastanowili nad prawdziwym dobrem Kościoła i ich samych.
Ks. Massimo Camisasca

Watykan - Polska - Hiszpania

Benedykt XVI do Polaków

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego - 19 kwietnia Benedykt XVI serdecznie pozdrowił „rodaków sługi Bożego Jana Pawła II”. - To on przypomniał nam wszystkim orędzie Chrystusa Miłosiernego, objawione św. Faustynie - powiedział Papież - i zachęcał, byśmy nieśli to orędzie całemu światu. W obliczu zła, które w sercach ludzkich wciąż sieje tak wiele spustoszenia, jest to zadanie tym bardziej aktualne. Bądźmy świadkami miłosiernej miłości Boga. Trwając w radości paschalnej, w rocznicę mojego wyboru na Stolicę Piotrową dziękuję wszystkim za modlitwy w mojej intencji.
Słowa Ojca Świętego Polacy nagrodzili owacją. Odśpiewali również „Ad multos annos”, na co Papież odpowiedział: „Dziękuję”.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał, co niemocne, aby mocnych poniżyć; i to, co nieszlachetnie urodzone według świata oraz wzgardzone, i to, co [w ogóle] nie jest, wyróżnił Bóg, by to, co jest, unicestwić, tak by się żadne stworzenie nie chełpiło wobec Boga
(1 Kor 1, 27-29).

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Cud lubelski: Niebo upomniało się o ludzi

2024-07-03 07:30
Wierni podczas procesji w dniu

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Matka Boża cały czas czuwa nad naszym narodem. Jest z nami, a Jej łzy pokazują, że nie jesteśmy samotni w naszym cierpieniu – w 75. rocznicę Cudu lubelskiego mówi kapucyn prof. dr hab. Andrzej Derdziuk, profesor teologii moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL.

Więcej ...

Wimbledon - Iga Świątek awansowała do drugiej rundy

2024-07-02 20:13

PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Liderka światowego rankingu tenisistek wygrała we wtorek w Londynie z Amerykanką Sofią Kenin 6:3, 6:4.

Więcej ...

Przed 90 laty zmarła Maria Skłodowska-Curie

2024-07-03 07:05
Maria Skłodowska-Curie z córką Ireną w polowej pracowni radiologicznej, 1915 r.

Licencja PD, Wikimedia Commons

Maria Skłodowska-Curie z córką Ireną w polowej pracowni radiologicznej, 1915 r.

Przed 90 laty 4 lipca 1934 r. w wieku zaledwie 67 lat z powodu anemii złośliwej zmarła Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie. Jej życie - jak napisała we wspomnieniach - nie było łatwe.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...