Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tylko w „Niedzieli”

Religijność wielkich miast

Tylko co czwarty katolik z Tarnowa nie uczęszcza na niedzielną Mszę św., za to w Łodzi jest odwrotnie. Jedynie co czwarty bierze udział w niedzielnym nabożeństwie. Takie są wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, oparte na ubiegłorocznym liczeniu wiernych w kościołach całego kraju, do których udało się dotrzeć „Niedzieli”. Przypomnijmy, że w skali całego kraju zanotowano 3,8-procentowy spadek tzw. dominicantes.
W parafiach Tarnowa doliczono się 75,5 proc. wiernych, w Poznaniu - 40,1 proc., Częstochowie - 34,3, Warszawie - 29,5, a w Łodzi - 23,8 proc. Szef pallotyńskiego Instytutu ks. prof. Witold Zdaniewicz podkreśla, że księża, przesyłając ankiety, informowali o kiepskiej pogodzie w dniu liczenia, która mogła mieć wpływ na frekwencję, ale i z tych liczb można wyciągnąć kilka wniosków.
Generalny obraz jest taki, że w dużych miastach do kościoła chodzi mniej ludzi niż średnio w poszczególnych diecezjach. W przypadku archidiecezji poznańskiej ostatnie liczenie wykazało 43,4-procentową frekwencję. W archidiecezji częstochowskiej ta różnica jest odrobinę większa. Średnia dla całej diecezji za 2008 r. wyniosła 38,9 proc., czyli o 4,6 proc. więcej niż pod samą Jasną Górą. W archidiecezji łódzkiej różnica ta wynosi 3,8 proc. Jedynym wyjątkiem od reguły jest Tarnów, gdzie w stolicy diecezji na niedzielne nabożeństwa chodzi o 7,7 proc. wiernych więcej niż w skali całej diecezji. Trudniej jest precyzyjnie wyliczyć różnicę w przypadku polskiej stolicy. Mają w niej bowiem siedzibę dwie diecezje: archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska. W badaniach ISKK osiągnęły one odpowiednio: 30,9 i 34,3 proc. W obydwu przypadkach średnia dla całej diecezji jest wyższa niż ma samo miasto stołeczne.
Nieznaczne różnice występują za to w statystyce przyjmowanych Komunii św. W przypadku Łodzi relacja wynosi od 10 do 10,9 proc., Częstochowy - od 13,2 do 14,4 proc., Poznania - od 17,1 do 18,6 proc., Tarnowa - od 21 do 24 proc.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Uroczystości w Toruniu

Koronacja obrazu Jezusa Miłosiernego

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 19 kwietnia podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 15 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu biskup toruński Andrzej Suski nałożył koronę na obraz Jezusa Miłosiernego. Wizerunek ten został poświęcony w Watykanie przez Jana Pawła II z okazji 10. rocznicy ustanowienia diecezji toruńskiej. W tym obrazie Jezus Miłosierny nawiedził wszystkie parafie i domy zakonne w diecezji, a na zakończenie peregrynacji umieszczony został w toruńskim kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny. Kult związany z wizerunkiem sprawił, że miejsce to zostało podniesione do rangi diecezjalnego sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W słowie pasterskim z okazji koronacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego w Toruniu biskup toruński Andrzej Suski napisał: „Jednym z tradycyjnych wyrazów kultu świętych wizerunków są ich koronacje, gest pobożności o głębokiej wymowie religijnej. Nałożeniem korony na obraz Pana Jezusa Miłosiernego prosimy Boga: «Przyjdź Królestwo Twoje». Jezus Chrystus przybliża nam Królestwo Bożego Miłosierdzia i wprowadza do niego tych, którzy czynią miłosierdzie. Dlatego koronowany wizerunek będzie stałym wezwaniem do czynów miłosierdzia, według słów Zbawiciela: «Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili» (Mt 25, 40)”.
Koronę na toruński wizerunek Pana Jezusa Miłosiernego pobłogosławił osobiście 22 października 2008 r. Ojciec Święty Benedykt XVI. Kustosz sanktuarium ks. prał. Stanisław Majewski zaniósł ją także 23 października na grób sługi Bożego Jana Pawła II, wielkiego czciciela i głosiciela Bożego Miłosierdzia. W tej koronie jest więc niejako wtopione zawierzenie Kościoła naszych czasów, żyjącego prawdą słów wyznania: „Jezu, ufam Tobie”.

Oprac. ks. Dariusz Żurański

Krótko

Całonocne czuwanie przy relikwiach św. Wojciecha i tradycyjna procesja na plac św. Wojciecha przed katedrą gnieźnieńską poprzedziły Sumę odpustową w 1010. rocznicę kanonizacji głównego patrona Polski, odprawioną w niedzielę 26 kwietnia. Uroczystościom towarzyszyła pielgrzymka parafii świętowojciechowych z Polski i Europy.

„Rzeczpospolita” ujawniła, że CBA aresztowała jednego ze swoich bardzo ważnych funkcjonariuszy. Maciej D., który był w CBA od momentu powstania służby, a wcześniej uczestniczył w pracach nad jej powołaniem, od dłuższego czasu był podejrzewany o przyjmowanie łapówek oraz zdradę informacji służbowych. CBA aresztowała go pół roku temu.

Sejm zaczął pracę nad nową ustawą medialną. Przygotowany projekt jest krytykowany przez środowiska twórcze, a nawet przez samego ministra kultury. Prawnicy zarzucają mu niekonstytucyjność.

Sąd okręgowy w Warszawie nakazał wycofanie z emisji reklamówki PiS „Kolesie”. Sąd uznał, że zawarte w niej informacje nie odpowiadają prawdzie. PiS broni się i mówi, że zostały one oparte na artykułach prasowych, a sąd, podważając ich prawdziwość, podważa jednocześnie wiarygodność mediów.

Prokuratura wznowi śledztwo w sprawie niejasności finansowania kampanii wyborczej Janusza Palikota w 2005 r. Śledczy jeszcze raz sprawdzą podejrzaną sprawę, w której emeryci i studenci wpłacali na partyjne konto po kilkanaście tysięcy złotych.

Oddala się perspektywa autostrad na Euro 2012. Z raportu NIK wynika, że na mistrzostwa drogi nie będą raczej gotowe.

Co roku w Polsce adoptowanych jest ok. 3200 dzieci - wynika z raportu opracowanego przez Fundację św. Mikołaja. To mało, zważywszy na to, że np. już w pierwszej połowie 2008 r. rodzice blisko 14,5 tys. dzieci zostali pozbawieni praw rodzicielskich lub ograniczono im prawa. Fundacja rozpoczyna kampanię informacyjną w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na problem „niechcianych” dzieci.

Posłowie przygotowują ustawę antynikotynową. Jeżeli przejdzie - a wszystko na to wskazuje - jedynym miejscem, gdzie będzie można legalnie zapalić papierosa, pozostanie własne mieszkanie.

Nagrody Ślad rozdane. Ks. Kazimierz Sowa, dyrektor kanału Religia TV, został wyróżniony nagrodą dziennikarską „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka. Marek Tejchman otrzymał nagrodę specjalną za popularyzowanie wiedzy ekonomicznej, a Ewa Szumańska - „Ślad” diamentowy - za całokształt dokonań pisarskich.

Polacy wydają coraz mniej na zakupy. Co dziesiąty Polak przyznał, że musi ograniczyć wydatki na żywność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Odnaleźć człowieka

Niedziela toruńska 33/2016, str. 7-8

Anna Głos

Za pierwsze zarobione pieniądze nabyć butelkę kosztownego alkoholu. Po pracy wypić piwo, oglądając jednocześnie jego reklamy ze sympatycznymi zwierzakami. Na weselu podać wódkę, bo tak zarządziły mama z teściową. Opić narodziny pierwszego syna i wnuka. Niektórzy nazywają to tradycją.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Iran: Prezydent i szef MSZ zginęli w katastrofie śmigłowca

2024-05-20 08:18

PAP/EPA/Iranian state TV (IRIB)

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, szef MSZ Hossein Amirabdollahian i kilku innych wysokich rangą przedstawicieli irańskich władz zginęli w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - poinformował w poniedziałek rano irański Czerwony Półksiężyc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj