Reklama

Iskra miłości Ojczyzny w dziełach młodych artystów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nieczęsto zdarza się, aby duch sztuki stopił się w jedno, aż do bólu, z duchem rzeczywistego wydarzenia. Tak właśnie stało się w przypadku sztuki Artura Grottgera. Płomień Powstania Styczniowego był w nim i jego dziełach. Słowa wzywającego do walki Manifestu Rządu Narodowego: „Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu, słabości i wahania wszystką krew, życie i mienie, jakich od Ciebie potrzebuje”. Grottger palił się do udziału w walce. Zrezygnował, powstrzymywany przez przyjaciół, bo przecież rozwijała się już w nim śmiertelna choroba, nie mógł także pozbawić rodziny wszelkich środków utrzymania. Nie mogąc walczyć, tworzy „Polonię” - cykl rysunków ukazujących powstanie. Jego zapowiedzią jest cykl „Warszawa” - rysunki poprzedzające wybuch: patriotyczno-religijne manifestacje i odpowiedź na nie rosyjskiego zaborcy - terror i zbrodnia, zesłania na Sybir. Temat Powstania - to cykle „Polonia” i „Lituania”. I gorzki finał - cykl „Wojna”.
Artur Grottger stał się patronem tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Szkół Plastycznych zorganizowanego przez Mirosława Czarnockiego, nauczyciela Zespołu Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie. Tytuł konkursu: „Wariacje na temat twórczości Artura Grottgera”. Wzięło w nim udział 27 szkół. Wystawa pokonkursowa została otwarta 26 marca w częstochowskim Muzeum w Parku im. St. Staszica i trwała do końca kwietnia. Większość nadesłanych prac to nie były „wariacje na zadany temat”. To prace zrodzone w sercach młodych ludzi, którzy współodczuwają z Grottgerem. W nich, jak w Grottgerze, żarzy się iskra miłości Ojczyzny. Przykładem niech będę dwa dzieła młodych artystów. Przypomnienie przez Karolinę Cykowską z Częstochowy rysunku Grottgera „Świętokradztwo” - ukazanie zbezczeszczenia i sprofanowania warszawskich kościołów przez wojsko rosyjskie i obraz Natalii Skarżyńskiej z Zielonej Góry - „Sybir” - pejzaż szalejącej grozy, na nim krwawy znak krzyża. Ten obraz przekracza granice czasu. Jest znakiem lat zaborów i znakiem współczesnej, polskiej Golgoty Wschodu, wieku sowieckiego ludobójstwa. A oto nagrodzeni i wyróżnieni autorzy:
W dziedzinie malarstwa: I nagrody nie przyznano: II nagroda - Agnieszka Jastrzębska, Zielona Góra; II nagroda - Dominika Szymanek, Lublin; III nagroda - Karol Gawroński, Katowice; wyróżnienie - Natalia Skarżyńska, Zielona Góra.
W dziedzinie grafiki: I nagroda - Mateusz Żydek, Lublin; II nagroda - Agnieszka Tchórzewska, Łomża; III nagroda - Weronika Szwarnóg, Kraków.
W dziedzinie rysunku: I nagroda - Karolina Cykowska, Częstochowa; II nagroda - Kamil Kwiatkowski, Dąbrowa Górnicza; III nagroda - Damian Szarafin, Zamość; wyróżnienie - Joanna Graniczkowska, Tarnów.
Wszystkie prace konkursowe reprezentują wysoki poziom artystyczny i, co równie istotne, tworzone także SERCEM, potrafią wzruszyć. Podziękujmy Patronowi konkursu uczącemu nas miłości Ojczyzny - Arturowi Grottgerowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryja Matką Kościoła

Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj