Reklama

Kościół

Ponad 65 tys. młodych Kongijczyków na spotkaniu z papieżem Franciszkiem

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do budowania przyszłości swej ojczyzny w oparciu o modlitwę, wspólnotę, uczciwość, przebaczenie i służbę zachęcił papież Franciszek kongijską młodzież i katechetów. Papież spotkał się z ponad 65 tys. młodych Kongijczyków na Stadionie Męczenników w stolicy Demokratycznej Republiki Konga, Kinszasie. Spotkanie przebiegało w entuzjastycznej atmosferze. Były tradycyjna muzyka, tańce i śpiewy. Papieskie przemówienie, co raz, przerywane było gromkimi brawami i okrzykami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku swego przemówienia Franciszek zachęcił zgromadzonych do zwrócenia uwagi na swe ręce, które mogą budować albo niszczyć. „Z twoich rąk rodzi się jutro, z twoich rąk może wyjść pokój, którego brakuje temu krajowi” – zaznaczył. Następnie nawiązując do pięciu palców zaproponował pięć „składników przyszłości”.

Ojciec Święty zauważył, że kciukowi odpowiada modlitwa, będąca elementem pierwszym, bo ten, kto się modli, dojrzewa wewnętrznie i potrafi podnieść oczy w górę, przypominając sobie, że został stworzony dla nieba. „Ten kto się modli pokonuje strach i bierze w ręce swoją przyszłość” – stwierdził papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek zachęcił młodych Kongijczyków, by zawsze myśleli o sobie w kategoriach wspólnoty. Przestrzegł przed uleganiem uzależnieniom, także „od okultyzmu i czarów, które zamykają ludzi w objęciach lęku, zemsty i gniewu. Nie dajcie się zafascynować egoistycznym fałszywym rajom, zbudowanym na pozorach, na łatwych pieniądzach czy wypaczonej religijności. Wystrzegajcie się też pokusy wykluczenia kogoś z powodu odmiennego pochodzenia niż wasze, z powodu regionalizmu czy trybalizmu” - apelował Ojciec Święty. Zwrócił uwagę na zagrożenia wypływające z zamykania się w przestrzeni wirtualnej. Zaznaczył, że budowanie wspólnoty oznacza poczucie się odpowiedzialnym za innych, „poczuj, że jesteś żywą częścią wielkiej sieci braterstwa, w której wszyscy wspieramy się nawzajem, i w której ty jesteś niezbędny” – zachęcał papież wskazując na przykłady świętych afrykańskich.

Następnie Franciszek podkreślił konieczność uczciwości. Wskazał, że pierwszym świadectwem chrześcijanina jest unikanie sideł korupcji. Zachęcił, by pokonywać tę plagę idąc za słowami św. Pawła, zwyciężając zło dobrem. „nie wierz w mroczne intrygi pieniądza, które pogrążają cię w ciemności nocy. Być uczciwym to jaśnieć dniem, to szerzyć światło Boga, to żyć błogosławieństwem sprawiedliwości: zło dobrem zwyciężaj!” – apelował Ojciec Święty.

Reklama

Papież podkreślił również znaczenie przebaczenia, niezbędnego aby stworzyć nową przyszłość. Zaznaczył, że niezbędnym do tego warunkiem jest dążenie do pojednania z Bogiem w sakramencie spowiedzi św.

Wreszcie Franciszek wskazał na znaczenie służby - mocy, która przemienia świat. Podziękował szczególnie katechetom. Jak zauważył, dla wielu wspólnot są oni równie niezbędni do życia, jak woda. Zwracając się do młodzieży Ojciec Święty zachęcił ją: „nie bójcie się mobilizować dla dobra, inwestować w dobro, w głoszenie Ewangelii, przygotowując się z pasją i w odpowiedni sposób, tworząc projekty zorganizowane, długofalowe. I nie bójcie się, tego, by słyszano wasz głos, bo nie tylko przyszłość, ale i dzień dzisiejszy jest w waszych rękach: bądźcie w centrum dnia dzisiejszego!” – powiedział papież. Na zakończenie wezwał młodzież i katechetów, aby nigdy się nie zniechęcali, bo przyszłość jest w ich rękach. „Oby wasz kraj znów stał się, dzięki wam, braterskim ogrodem, centrum pokoju i wolności w Afryce!” – stwierdził Franciszek na zakończenie swego przemówienia.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania go przez przewodniczącego Komisji ds. Młodzieży w ramach Narodowej Konferencji Biskupiej Konga bp. Timothée Bodikę Mansiyala. Podziękował on Ojcu Świętemu za jego wizytę duszpasterską w tym kraju, a zwłaszcza za jego "obecność na tym stadionie".

W łonie kongijskiego laikatu katolickiego młodzi stanowią największą kategorię i są oni nie tylko przyszłością, ale również teraźniejszością Kościoła, dniem dzisiejszym Boga, jak o tym wspominał papież w kazaniu podczas Mszy św. w czasie Światowych Dni Młodzieży w Panamie 27 stycznia 2019 – przypomniał bp Bodika. Dodał, że niektórzy z obecnych tutaj wezmą udział w najbliższych ŚDM w Lizbonie.

Reklama

Zapewnił, że wszyscy ci młodzi ludzie są zaangażowani w ruchach i stowarzyszeniach kościelnych, a także "przy udziale łaski Bożej" pracują nad przemianą społeczeństwa kongijskiego w kierunku nasycenia go wartościami ewangelicznymi, mimo licznych wyzwań, takich jak bezrobocie, utrudniony dostęp do ośrodków nauczania, brak poczucia bezpieczeństwa i przemoc, szczególnie na wschodzie kraju.

„Grono katechistów tworzą z jednej strony młodzi zaangażowani we wprowadzanie dzieci w wiarę chrześcijańską w parafiach i z drugiej ci, którzy kierują miejscowymi wspólnotami chrześcijańskimi w wioskach i małych miejscowościach” – mówił dalej przewodniczący Komisji ds. Młodzieży.

Zwrócił uwagę, że patronem świeckich i młodych w tym kraju jest bł. Izydor Bakanja, którego papież przytoczył w swym przemówieniu jako wzór wiary dla młodzieży w swej adhortacji posynodalnej "Christus vivit". „Był on znany jako katechista, gdyż wykorzystywał swój czas wolny, aby uczyć swych kolegów z pracy i sąsiadów z wioski podstawowych prawd wiary katolickiej, szczególnie odmawiania różańca” – przypomniał biskup.

Witając papieża młody człowiek wyraził wielką radość z okazji jego obecności wśród młodzieży. Jednocześnie zaznaczył, że wielu młodych żyje w warunkach obojętności i egoizmu, wyrachowania i planowania swego życia z punktu widzenia własnych korzyści. „Jest ich nie mniej niż tych, którzy ciągle jeszcze wierzą w czary i uciekają się do fetyszy w chwilach trudnych i prób. Wielu innych pada ofiarami nienawiści i podziałów, także plemiennych” – wyliczał.

Wskazał, że utrzymujący się system posagowy grozi niekiedy przekształceniem się w swego rodzaju kupowanie kobiet w celu uzyskania korzyści ekonomicznych przez jej rodzinę. Młode kobiety są dyskryminowane kulturowo nawet, jeśli często to one ponoszą brzemię rodziny. „I wreszcie są młodzi, którzy padają ofiarami narkotyków” – dodał przedstawiciel tego środowiska.

Reklama

Zapewnił, że jego rówieśnicy chcą być przywiązani do wartości ludzkich i chrześcijańskich, ale sieci społecznościowe ich dezorientują. Poprosił Franciszka, aby zaniósł światu ich pragnienie dobrej informacji. Młodzi chcą też budować lepszy świat, ale kryzys społeczno-polityczno-gospodarczy ich destabilizuje. Chcą pracować, ale przeszkadza im w tym bezrobocie – stwierdził , prosząc papieża, aby nalegał na rządzących światem na orawdziwe zajęcie się młodymi ludźmi.

Młodzi pragną budować Kościół i społeczeństwo kongijskie w sprawiedliwości i pojednaniu, ale są kuszeni poszukiwaniem wyłącznie swego interesu osobistego ze szkodą dla innych. Wierzymy w Boga, "ale pozwól, Ojcze Święty, że Ci wyznamy, iż duch tego świata nas zabija" – skarżył się.

Zapewnił także o pragnieniu angażowania się w życie rodziny, w małżeństwo, życie kapłańskie i zakonne. Jest to trudne nawet, jeśli wiadomo, że nie jest to niemożliwe. Poprosił Ojca Świętego, aby zachęcił ich przede wszystkim do obrony wartości rodziny. Podkreślił, że młodzi liczą na jego modlitwy i rady, aby stawać się silnymi, dynamicznymi i dobrymi chrześcijanami i uczciwymi obywatelami.

Swą wypowiedź młody człowiek zakończył okrzykiem: "Niech żyje papież" po francusku oraz w językach: lingala, sthiluba, msuahali i kikongo.

O zadaniach i wyzwaniach, stojących przed katechistami kongijskimi, opowiedział Franciszkowi jeden z nich Olivier Bulaza Onkon. Podkreślił, że w Kościele katecheza jest sprawą wszystkich i każdego.

Po powitaniu Ojca Świętego przypomniał, że Kościół zawsze uważał katechezę za jedno ze swych priorytetowych zadań. W tym kontekście wyraził radość i wdzięczność papieżowi za jego list apostolski "Antiquum Ministerium" sprzed roku, ustanawiający w Kościele świecką posługę katechety. Tym samym Kościół jeszcze bardziej docenił i uhonorował całą pracę katechety – zauważył Bulaza Onkon. Zwrócił uwagę, że w Afryce, a więc również w jego kraju życie wiarą jest przekazywane lub blokowane w wielkim stopniu za sprawą świadectwa, gorliwości i przygotowania katechistów.

Reklama

W warunkach dzisiejszych działalność katechetyczna stoi w obliczu ogromnych wyzwań, m.in. obciążeń kulturowych, inwazji sieci społecznościowych, niewystarczającej liczby osób odpowiednio uformowanych i będących w stanie ekonomicznie wnosić ten swój wkład, a także ucieczki młodych i dorastającej młodzieży w stronę powierzchowności i łatwiejszego życia, trudnej koniunktury społeczno-gospodarczej, rośnięcia w siłę nowych wspólnot religijnych oraz religii głoszących nienawiść. "W obliczu tych wyzwań wykonujemy swoją pracę z zapałem, odważnie i z samozaparciem" – zapewnił Bulaza Onkon.

Zwrócił też uwagę, że niektórych odległych i odizolowanych regionach krajów to właśnie katechiści ponoszą codziennie odpowiedzialność za wspólnoty wiary. „Dzięki sakramentom inicjacji chrześcijańskiej prowadzą oni swoje życie tak, aby Kościół miał nowych synów i córki, zdolnych do przeżywania w pełni i obrony swej wiary katolickiej” – dodał.

Zauważył, że właśnie dlatego biskupi organizują co roku w swych diecezjach katechezę publiczną, podczas której zachęcają i pobudzają katechistów do wierności w wykonywaniu ich zadań. "Pragniemy, aby uświadamiano sobie troskę Waszej Śwątobliwości o «wspólne maszerowanie» w Kościele synodalnym" – oświadczył katechista. Życzył, aby katechiści stawali się coraz bardziej świadomi spoczywającej na nich odpowiedzialności za głoszenie nadziei i żeby dawali świadectwo życia coraz bardziej wiernego.

Na zakończenie Olivier Bulaza przypomniał, iż katecheza jest w Kościele sprawą wszystkich i każdego oraz życzył, aby za wstawiennictwem Maryi Panny, Umiłowanej Matki katechistów, ich misja stawała się coraz bardziej błogosławiona.

Reklama

Na zakończenie spotkania odmówiono modlitwę „Ojcze nasz” i papież udzielił zebranym apostolskiego błogosławieństwa.

W spotkaniu wzięli udział także prezydent Félix Tshisekedi z małżonką oraz kongijscy politycy.

DRK ma jedną z najmłodszych populacji na świecie. Dwie trzecie mieszkańców to osoby poniżej 25 roku życia. Jednocześnie średnia długość życia jest niższa niż w wielu innych krajach. W globalnym indeksie korupcji Transparency International DRK zajmuje 166 miejsce na 180 państw świata.

Ze stadionu papież pojechał do nuncjatury apostolskiej, gdzie spotka się z premierem DRK, Jean-Michel Sama Lukonde Kyenge i członkami jego rodziny.

Po południu odbędzie się spotkanie modlitewne z kapłanami, diakonami, osobami konsekrowanymi u seminarzystami w katedrze Matki Bożej Kongijskiej, a wieczorem papież tradycyjnie przyjmie na prywatnym spotkaniu lokalnych jezuitów.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-02-02 11:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: resocjalizacja więźniów wymaga, by mogli spotkać się z Bogiem

Mateusz Wyrwich

Prawdziwa i pełna resocjalizacja osoby jest wynikiem nie tylko procesu czysto ludzkiego, ale także spotkania z Bogiem - stwierdził Ojciec Święty odwiedzając więzienie w Castrovillari w Kalabrii.

Więcej ...

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza