Reklama

Nowy rok akademicki Bydgoskie Seminarium Misyjne rozpoczęło od... zmiany władz uczelni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rektorem Wyższego Misyjnego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy został o. Marek Karczewski, który zastąpił na tym stanowisku o. Zbigniewa Szadurę, pełniącego najwyższe uczelniane funkcje przez ostatnie 7 lat. Na prefekta nominowano o. Bogusława Wojtko, a ojcem duchownym został o. Jan Popa.
Nowy rektor jest absolwentem Seminarium Zgromadzenia Misjonarzy Ducha Świętego. Ukończył studia specjalistyczne z zakresu biblistyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pracował w byłej Jugosławii i na polskich placówkach w Chełmszczonce i Puszczykowie. W ubiegłym roku został przełożonym wspólnoty bydgoskiej. Jako główny cel swojej misji formacyjnej zakłada nie administrowanie, ale "bycie dla kleryków".
Nowy rok akademicki rozpoczęło w Seminarium 16 kleryków. Od czasu założenia uczelni, czyli 1976 r., wykształciło się w jej murach 50 ojców. Część z nich pracuje w polskich domach: w Puszczykowie, Chojnicach, Chełmszczonce, Cielądzu i Zbyszycach. Część zapełnia ośrodki misyjne poza granicami kraju - głównie w Europie Zachodniej, Afryce i obu Amerykach.
Na pewno nie byłoby Seminarium im. bł. Jakuba Lavala, gdyby nie było Duchaczy. Ich historia w Polsce sięga 1921 r. Wtedy, razem z armią generała Hallera, przybyli do Polski pierwsi członkowie Zgromadzenia Ducha Świętego. Od roku 1925 w domu przy ul. Kujawskiej 117 w Bydgoszczy, pod opieką o. dr. Stanisława Kolipińskiego funkcjonował Internat Ducha Świętego, który kształcił młodzież męską w zakresie szkoły średniej. Okres II wojny światowej i czas powojenny zahamowały działalność Zgromadzenia w Polsce. Po "odwilży" w 1956 r. nastąpił powolny, naznaczony olbrzymim wysiłkiem, czas odbudowy. Pojawiali się nowi kandydaci, którzy pragnęli służyć Bogu i ludziom na misjach w myśl spiritańskiej Reguły Życia. Ich studia (filozoficzno-teologiczne) odbywały się w Seminarium Zagranicznym Księży Chrystusowców w Poznaniu.
Od roku 1976, dzięki staraniom i zabiegom o. Józefa Kolaśnego CSSp, istnieje Seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego im bł. Jakuba Lavala. Obok działalności formacyjnej bydgoski ośrodek podejmuje szereg różnych działań, m.in. coroczną animację Tygodnia Misyjnego, kierowanie letnią akcją dla młodzieży męskiej w Legbądzie - "Wakacje z Bogiem". Klerycy pomagają w prowadzeniu takich grup jak Duszpasterstwo Młodzieży czy Wspólnota Przyjaciół Misji. Towarzyszą nieuleczalnie chorym w ośrodkach opieki paliatywnej. Znajdują także pracę w Pogotowiu Opiekuńczym - ośrodku zajmującym się trudną młodzieżą.
Obecnie Seminarium przeżywa równomierny i stały rozwój, dostosowując i wypełniając program formacji, zarówno do potrzeb Kościoła i misji, jak i wymogów Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od października 2000 r. bydgoskie Seminarium jest filią Wydziału Teologicznego UAM. Seminaryjna biblioteka, z której korzystają zarówno klerycy, jak i osoby świeckie, od 1997 r. należy do Krajowej Federacji Bibliotek Kościelnych - "FIDES".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania