Reklama

Kościół

Jak przebiegają prace synodalnego zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

Logo Synodu

Jak przebiegają prace synodalnego zgromadzenia kontynentalnego w Pradze? Ich metodologię przedstawił jego uczestnikom Mauricio López Oropeza z Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów.

Poinformował, że oprócz europejskiego odbędzie jeszcze sześć zgromadzeń kontynentalnych dla: Afryki, dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów, dla Azji, dla Bliskiego Wschodu i Kościołów wschodnich, dla Ameryki Północnej i dla Oceanii. Wypracowane na nich dokumenty końcowe posłużą do napisania w czerwcu br. „Instrumentum laboris” (dokumentu roboczego) zgromadzenia Synodu Biskupów.

López Oropeza zaznaczył, że rozeznawanie dokonywane na etapie kontynentalnym ma ogniskować się wokół trzech problemów-pytań zawartych w dokumencie przygotowanym na etap kontynentalny, podsumowującym fazę konsultacji ludu Bożego: intuicji, które najbardziej wybrzmiały; istotnych napięć i różnic; oraz na wynikających stąd priorytetach, powracających tematach i wezwaniach do działania.

Każdemu z tych trzech pytań poświęcona jest jedna sesja robocza zgromadzenia. Pierwszą częścią każdej z nich są sześciominutowe wystąpienia przedstawicieli 13 delegacji narodowych (w sumie więc głos zabiorą reprezentanci wszystkich 39 konferencji biskupich), drugą – wspólnotowe rozeznawanie w mniejszych grupach, a trzecim – czterominutowe relacje na forum ogólnym o „owocach rozeznania” w czasie pracy grupowej oraz trzyminutowe swobodne wypowiedzi na temat tego, co usłyszano.

Reklama

Popołudniowe spotkanie w środę będzie poświęcone wysłuchaniu owoców pracy nieobecnych fizycznie w Pradze 390 delegatów (10 z każdej konferencji episkopatu), którzy biorą udział w obradach online. Tu również przeznaczono czas na swobodne wypowiedzi na temat tego, co zostanie przedstawione.

Pracuje już komitet redakcyjny dokumentu końcowego, który w czwartek rano przedstawi jego projekt. Zgodnie z programem, dokument ma zostać przyjęty w południe. Przedstawiciel Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów zaznaczył, że wypracowywane dokumenty są ważne, o ile prowadzą do większego celu, jakim jest wzrastanie w synodalności.

Wyjaśnił, że podczas całego zgromadzenia przyjęto metodę konwersacji duchowej, złożoną z trzech kroków: zabranie głosu przez każdego uczestnika spotkania, podczas gdy inni słuchają; wybrzmienie tego, co usłyszano od innych, a przede wszystkim od Ducha Świętego; rozeznawanie owoców przez grupę – znalezienie wspólnej płaszczyzny.

2023-02-07 09:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: proces synodalny dał nową jakość języka, mówienia o Kościele

Episkopat News

Proces synodalny przyniósł nową jakość języka, mówienia o Kościele – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas prezentacji ogólnopolskiej syntezy podsumowującej diecezjalną fazę synodu o synodalności. Byłoby bardzo pięknie, gdyby można było to przenieść na cały Kościół – uznał.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczyna się Rok Jubileuszowy o. Augustyna Kordeckiego

2023-03-20 12:40

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze już dziś wieczorem Apelem i jutrzejszą Mszą św. rozpocznie się Rok Jubileuszowy o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę śmierci i 420. urodzin. To uwieczniony na kartach „Potopu” Henryka Sienkiewicza obrońca klasztoru przed potopem szwedzkim, którego kard. Wojtyła nazwał heroicznym zakonnikiem, który „na wiele stuleci nauczył polskie pokolenia niepodległości ducha”.

Więcej ...

Papież: Bóg cieszy się, kiedy świętujemy razem w prostocie

2023-03-20 16:00

Grzegorz Gałązka

Bóg cieszy się, kiedy świętujemy razem jako bracia w prostocie – powiedział Papież na audiencji dla pracowników lunaparków i mobilnych parków rozrywki we Włoszech. Zauważył, że celem ich działalności jest dawanie innym radości. Zaapelował jednak, by pozostali otwarci na wiarę oraz spotkanie z Chrystusem, bo to z niej rodzi się radość, która wypełnia serce i całe życie człowieka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego...

Nowenna do św. Józefa

Wiara

Nowenna do św. Józefa

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Wielki Post w praktyce – post, pokuta, akty strzeliste

Wiara

Wielki Post w praktyce – post, pokuta, akty strzeliste

Świadectwo. Palce uratował, serce zostawił w...

Wiara

Świadectwo. Palce uratował, serce zostawił w...

Krew Chrystusa oczyszcza nasze sumienie

Wiara

Krew Chrystusa oczyszcza nasze sumienie

Ojciec Leon Knabit: Módlmy się jak potrafimy

Wiara

Ojciec Leon Knabit: Módlmy się jak potrafimy

Takiego cyrku jeszcze nie było!

Wiara

Takiego cyrku jeszcze nie było!

Kuria krakowska: kwerenda archiwalna nie potwierdza...

Kościół

Kuria krakowska: kwerenda archiwalna nie potwierdza...