Reklama

Edukacja najważniejsza

Długofalowym sposobem walki z wykluczeniem finansowym jest odpowiednia edukacja. W Europie podjęto już pewne inicjatywy w tej dziedzinie, skierowane do różnych kategorii wiekowych i grup społecznych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komisja Europejska utworzyła stronę internetową Dolceta www.dolceta.eu, zapewniającą edukację dorosłych konsumentów - strona ta jest tłumaczona na wszystkie języki urzędowe Unii (na razie z wyjątkiem rumuńskiego i bułgarskiego) i jest dostosowana do potrzeb każdego z rynków krajowych.
Uczniom szkół średnich rozdawana jest książeczka „Europe Diary”, informująca o ich prawach jako konsumentów. Zawiera ona m.in. rozdział dotyczący pieniądza i zadłużenia, w którym wyjaśnia się sposób działania instytucji i produktów finansowych oraz ostrzega przed zagrożeniami płynącymi z nadmiernego zadłużania się.
Zdaniem Parlamentu Europejskiego, rządy krajowe powinny odgrywać kluczową rolę w zapewnieniu edukacji finansowej, należy jednak opracować na szczeblu unijnym podstawowy program edukacyjny w dziedzinie finansów. Program ten winien obejmować wspólne zasady, które mogłyby być stosowane we wszystkich państwach członkowskich, a jednocześnie uwzględniać szczególne wymogi każdego państwa członkowskiego, a następnie być włączony do programu szkolnego. Należy też opracować specjalną strategię zwiększenia wiedzy na temat finansów w różnych grupach społecznych - wśród dzieci w szkołach podstawowych, nastolatków w szkołach średnich, studentów szkół wyższych, dorosłych i emerytów. Państwa członkowskie powinny utworzyć sieć edukacji finansowej, w której uczestniczyłby zarówno sektor rządowy, jak i pozarządowy.
Komisja Europejska ma też zachęcać państwa członkowskie do stworzenia specjalnej formy edukacji finansowej, zaprojektowanej dla klientów zbliżających się do końca kariery zawodowej lub pobierających świadczenia emerytalno-rentowe. Kwestia ta ma kluczowe znaczenie, ponieważ obecne systemy zabezpieczenia społecznego są tworzone w taki sposób, by ryzyko ponosili obywatele, a nie państwa. Istnieje też pomysł utworzenia linii budżetowej, dotyczącej organizacji programów edukacji finansowej na szczeblu unijnym oraz przeznaczenia środków finansowych na kampanie medialne zwiększające wiedzę konsumentów na temat problemów wynikających z niskiego poziomu wiedzy finansowej w UE - zwłaszcza by przeciwdziałać negatywnym skutkom publikowanych w mediach reklam, zachęcających do korzystania z rozmaitych „okazji” finansowych.
Im większą wiedzę mają klienci, tym lepsze decyzje są w stanie podejmować, umiejąc krytycznie ocenić przedstawioną im ofertę, oraz lepiej zrozumieć przekazane im informacje. Osoby, które zdobyły jakiekolwiek wykształcenie w kwestiach finansowych, znacznie częściej podejmują działalność finansową. Ponadto wyższy poziom edukacji finansowej może zachęcić także klientów o niższych dochodach do oszczędzania i planowania przyszłości. Edukacja finansowa, poza indywidualnymi korzyściami obywateli, może też przynieść korzyści gospodarce jako całości, przyczyniając się do stabilizacji finansowej, pomagając klientom w wyborze odpowiednich produktów i usług, a w efekcie prowadząc do obniżenia liczby niespłaconych kredytów oraz wyboru bardziej zróżnicowanych i przez to bezpieczniejszych oszczędności i inwestycji. Obywatele, którzy nabierają pewności w inwestowaniu, mogą zapewnić dodatkową płynność rynków kapitałowych.

redakcja@gb.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Droga krzyżowa wg ks. Piotra Pawlukiewicza - Stacja czterdziesta – śmierć kogoś bliskiego...

Adobe Stock

Przyjacielu, po coś przyszedł?...

Więcej ...

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Więcej ...

Londyn: tegoroczna Pasja poprawna politycznie

2024-03-29 16:09
Aktorzy odtwarzają ukrzyżowanie Jezusa przez Rzymian podczas pokazu

PAP/TOLGA AKMEN

Aktorzy odtwarzają ukrzyżowanie Jezusa przez Rzymian podczas pokazu "Pasja Jezusa" na londyńskim Trafalgar Square w Wielki Piątek w Londynie

„Pasja Jezusa”, plenerowy spektakl realizowany na Trafalgar Square w Londynie, od 10 lat przyciąga setki widzów. W tym roku, z uwagi na konflikt w Strefie Gazy i wzrost nastrojów antysemickich w Wielkiej Brytanii, producenci Pasji musieli złagodzić te elementy spektaklu, które mogłyby negatywnie kojarzyć się z Izraelem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia