Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

A „Niedzielę” czytam od zawsze

Droga Redakcjo!
Do „Listów do Niedzieli” pragnę i ja dosłać swój list - wspomnienie. Rok 1949 - byłam wtedy uczennicą Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego Stowarzyszenia „Nauka i Praca” w Częstochowie i tam, w internacie, mieszkałam (ul. Jasnogórska 30 i 32). Wielki Post - rekolekcje dla młodzieży w „kościółku” w III Al. Najświętszej Maryi Panny. Nauki głoszone były w godzinach późnopopołudniowych, ponieważ o wolnych dniach wówczas nie było mowy. My, internatki „Nauki i Pracy”, mimo surowego regulaminu, nie miałyśmy problemu z wyjściem do kościoła, ale koleżanki z Liceum Słowackiego (wówczas żeńskiego) były w znacznie gorszej sytuacji, jako że godziny wyjścia były ściśle ograniczone. W pamiętnym dniu ksiądz rekolektant wyszedł na ambonę (w tamtych czasach wszystkie kazania i nauki głoszone były z ambony) i zaczął modlitwę, pod koniec której powiedział: „Pomódlmy się za nasze koleżanki - internatki ze Słowackiego, które zostały zamknięte i nie mogły tu do nas przyjść”. A wtedy... usłyszeliśmy chór: „Jesteśmy, proszę księdza, jesteśmy”. Ksiądz na moment zaniemówił, a gdy ponownie się odezwał, głos miał wyraźnie zmieniony, a my? - jeden szloch. Do dziś nie wiem, jakim cudem udało im się wyjść, bo wtedy nikt nikogo nie pytał...
Chociaż od tamtego dnia mija właśnie 60 lat, nie zapomnę go do końca swoich dni. Na pewno dzisiejszej młodzieży trudno zrozumieć to nasze wzruszenie - ale może i nie ma się co dziwić - wszak żyje w zupełnie innych warunkach, w innej atmosferze.
60 lat to bardzo długo, dość wspomnieć, że dyrektorką „Nauki i Pracy” była wtedy p. Maria Rynkiewicz, przełożoną - p. Wiktoria Dylewicz, polonistką - p. Helena Orpych, religii uczył ks. Edmund Boniewicz, historii - p. Kabarowska, śpiewu - prof. Mąkosza, naszą wychowawczynią w internacie była p. Janina Piotrowska, a opiekunem duchowym i spowiednikiem o. Teofil Krauze. Mogę się również pochwalić „znajomością” z ks. red. Marchewką. Piszę w cudzysłowie, ponieważ byłam wtedy dzieckiem, a ksiądz redaktor bywał u mojego wujostwa i tam miałam zaszczyt „rozmawiać” z nim.
Ogromny to kawał czasu... Od pół wieku mieszkam daleko od Częstochowy i chociaż przez te wszystkie lata zdołałam „wrosnąć” w tę ziemię przemyską i jest mi tu bardzo dobrze, to jednak moje myśli i moje serce wciąż wybiegają w tamte strony i jestem dumna, że tam są moje korzenie. A „Niedzielę” czytam od zawsze po dzień dzisiejszy.
Z serdecznymi pozdrowieniami

Zofia Rutkowska, Maćkowice, pow. przemyski

Jubileusz kapłański kanonika kapituły lwowskiej

Z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich ks. prał. dr. Benedykta Cierzniaka - honorowego kanonika kapituły lwowskiej 19 kwietnia br. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Paniowach k. Gliwic została odprawiona uroczysta Msza św. Ks. prał. Cierzniak od wielu lat pracuje w Austrii, sponsorował odbudowę wielu zabytków sakralnych w archidiecezji lwowskiej. Wspólnie z Jubilatem Mszę św. celebrowali kard. Marian Jaworski, abp metropolita Mieczysław Mokrzycki i bp Marcjan Trofimiak z Łucka.

Joanna Lisowska

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
redakcja@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Więcej ...

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania