Reklama

Piękno, harmonia, wdzięk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Społeczne Ognisko Baletowe w Częstochowie obchodzi w tym roku 50-lecie swojego istnienia. Nie sposób policzyć, ilu młodych ludzi przewinęło się przez tę wspaniałą i zasłużoną instytucję. - Mam nadzieję, że w każdym, kto uczęszczał tutaj na zajęcia, pozostała iskra umiłowania muzyki, tańca i w ogóle piękna - mówi Urszula Brylewska, dyrektor Społecznego Ogniska Baletowego. - Taniec jest wielką sztuką, powoduje nie tylko rozwój ciała, ale całej osobowości, angażuje intelekt, uczy samodyscypliny, odpowiedzialności, elegancji ruchów. Mówiąc najprościej - wychowujemy dzieci przez taniec i muzykę.

Złota nić wspomnień

Przy okazji jubileuszu trzeba przypomnieć postacie zasłużone dla tej placówki. Pomysłodawcami utworzenia w Częstochowie Społecznego Ogniska Baletowego byli przed pół wiekiem Adam Nowakiewicz, aktor częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza, i jego żona Jadwiga, którzy rozumieli, jak ważna jest sztuka taneczna dla rozwoju młodego człowieka. Zajęcia rozpoczęły się we wrześniu 1959 r. Pierwszym dyrektorem placówki był Józef Śliwiński. Od 1960 r. Ogniskiem kierował Eugeniusz Nysar, natomiast w 1976 r. funkcję dyrektora objęła Anna Lechowicz. Jej wychowanką jest m.in. prowadząca obecnie zajęcia taneczne Małgorzata Fertacz, która po ukończeniu studium choreograficznego wróciła do Ogniska jako pedagog. W latach 1987-94 placówką kierowała Ewa Mrzygłód, absolwentka Warszawskiej Szkoły Baletowej, wspaniały organizator i pedagog, oddana bez reszty sprawie artystycznego wychowania młodzieży. W 1994 r. placówkę objęła obecna dyrektor - Urszula Brylewska - także absolwentka Warszawskiej Szkoły Baletowej, wieloletnia tancerka solistka i pedagog Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. To za jej kadencji Ognisko przeniosło się do obecnej siedziby, której stan na początku godny był pożałowania. - Remont przeprowadziliśmy dzięki pomocy i determinacji rodziców - podkreśla dyrektor Brylewska. - Dość powiedzieć, że jeden z ojców zastawił samochód, abyśmy mogli otrzymać kredyt w banku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Taniec jest radością

Urszula Brylewska tańczy od 10. roku życia. Wtedy rozpoczęła naukę w Warszawskiej Szkole Baletowej. Po jej ukończeniu zdała eliminacje do „Śląska” i została solistką. - To było wspaniałe doświadczenie, występy na wszystkich kontynentach, poznawanie świata - wspomina. - Co prawda prof. Stanisław Hadyna nie był wtedy dyrektorem „Śląska”, ale w zespole wciąż panowała stworzona przez niego atmosfera „słonecznej republiki”. A to oznacza, że artyści mieli skupić się wyłącznie na sztuce, wyjść na scenę i dać widzom radość tańcem, śpiewem oraz całą oprawą widowiska - tylko tyle i aż tyle. Dla mnie wciąż jest mistrzem, wielkim artystą i człowiekiem renesansu, który nie tylko stworzył „Śląsk”, ale był także kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, wybitnym znawcą folkloru, pisarzem.
Coś z klimatu „słonecznej republiki” panuje także w Ognisku w Częstochowie. Widać, że zajęcia, ich atmosfera, bogaty i różnorodny program sprawiają dzieciom radość. Doroczny popis, budzący wielkie emocje rodziców, dziadków i cioć, pozwala ocenić, jak wspaniałe efekty można osiągnąć, jeżeli dzieci polubią taniec.

Wszyscy na scenę

Popis, zwykle na scenie Filharmonii Częstochowskiej, to ukoronowanie całorocznej pracy, wspaniała nagroda za godzenie szkolnych obowiązków i zajęć w Ognisku. Na scenę, oczywiście, w kolejnych odsłonach, wychodzi 270, a bywa że 300 młodych ludzi. Swoje pięć minut mają nawet pięciolatki, dla których sceniczny debiut jest wielkim przeżyciem i pierwszą lekcją panowania nad tremą i stresem. Jest się czym pochwalić. Ognisko ma w repertuarze fragmenty najsłynniejszych baletów, m.in.: „Dziadka do orzechów”, „Giselle”, „Śpiącej królewny”, „Kopciuszka”. Dyrektor Brylewska podkreśla, że klasyka to podstawa, bo przez stulecia nie wymyślono techniki, która by lepiej rozwijała nie tylko układ mięśniowy i kostny tancerza, ale także harmonię i koordynację ruchu, chociaż wychowankowie Ogniska znają również świetnie taniec ludowy, współczesny, charakterystyczny oraz tańce różnych epok.
Czerwcowy, 50. w historii Ogniska popis - to wielkie wydarzenie. Już od stycznia przygotowywany jest występ prezentujący wszechstronnie możliwości wychowanków. Będą to: program „Odyseja kosmiczna”, a w drugiej części prezentacja najlepszych wykonań z ostatnich 15 lat. Niektóre z hitów to taniec pokojówek z „Coppelii”, krakowiak z „Pana Twardowskiego”, taniec z szalami do „Wokalizy” Wojciecha Kilara, układy taneczne do muzyki Fryderyka Chopina, a na finał - walc z „Jeziora łabędziego”. To, że młodzi ludzie mogą tańczyć tak ambitny repertuar, jest zasługą znakomitej, profesjonalnej kadry. Pedagodzy, oprócz dyrektor Brylewskiej i Małgorzaty Fertacz, to Ilona Pułkownik - absolwentka studiów choreograficznych w Moskwie i Jacek Miszczak - tancerz solista Teatru Wielkiego w Łodzi.
- Znakomita, profesjonalna kadra i wspaniałe dzieciaki, które wiedzą, po co tu przychodzą, to nasz wielki, wypracowany przez lata potencjał - podsumowuje dyrektor Brylewska. - Na plus trzeba też zapisać obecną, najlepszą z dotychczasowych, siedzibę, chociaż dokończenie niezbędnego remontu będzie możliwe dopiero po przeprowadzeniu przez właściciela - czyli Urząd Miasta - remontu całego budynku.
Podsumowując dorobek, trzeba przyznać, że jest na czym budować przyszłość. Ognisko dysponuje bogatą bazą kostiumów, ma wypracowane kontakty w kraju - jest m.in. zapraszane na występy w porankach muzycznych w częstochowskiej Filharmonii - i za granicą. Wychowankowie Ogniska z powodzeniem występowali w Lourdes we Francji i Pforzheim w Niemczech. Ognisko ma kontakty z organizacją katolicką w belgijskim Geel, gdzie jest zawsze entuzjastycznie przyjmowane. Opierając się na dotychczasowych sukcesach, można też snuć o wiele śmielsze projekty. Gdyby udało się dokończyć remont siedziby, można by zorganizować zajęcia tańca klasycznego dla dorosłych - bo często pytają o to potencjalni kandydaci. Powraca również pomysł zorganizowania - prowadzonego przez profesjonalistę - teatru lalki dla dzieci. Zrealizowania tych i wielu innych pomysłów oraz wielkich sukcesów artystycznych i wychowawczych - to nasze serdeczne życzenia dla Społecznego Ogniska Baletowego z okazji złotego jubileuszu.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli