Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po 20 latach

Rocznicowe obchody

Reklama

W dniach 2 i 3 czerwca br. odbyły się główne uroczystości parlamentarne związane z obchodami 20-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 r. i odzyskania wolności. 3 czerwca miało miejsce uroczyste posiedzenie z udziałem byłych prezydentów: Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego, a także pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego oraz gości z europejskich parlamentów z szefem Parlamentu Europejskiego Hansem-Gertem Poetteringiem. W Sejmie otwarto wystawę „Polska droga do niepodległości 1980-1989”, obrazującą najważniejsze wydarzenia lat osiemdziesiątych XX wieku. Inauguracji towarzyszyła piosenka Jacka Kaczmarskiego „Mury” - nieoficjalny hymn polskiej opozycji tamtych lat.
4 czerwca w Gdańsku i Krakowie odbyły się główne uroczystości związane z 20. rocznicą wyborów parlamentarnych w Polsce w 1989 r. W południe pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku celebrowana była Msza św., której przewodniczył prymas Polski kard. Józef Glemp, a homilię wygłosił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. W uroczystościach wziął udział prezydent RP Lech Kaczyński, a także kilku biskupów, m.in. emerytowany metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. - Droga „Solidarności” była drogą wspólnoty, ale też drogą walki, jednak takiej, która nigdy nie traktowała drugiego człowieka jako wroga i nieprzyjaciela, którego należy zniszczyć bezwzględnie, ostatecznie - powiedział abp Głódź. - Tamten zryw czerpał siłę ze źródeł wiary, z nadprzyrodzonych mocy, z tchnienia Ducha Świętego, a jego początków należy się doszukiwać w pamiętnych słowach Jana Pawła II wypowiedzianych na pl. Zwycięstwa w Warszawie w 1979 r.: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Może to najważniejsze zdanie wypowiedziane w ciągu polskiej historii - wyznał abp Głódź. Mszę św. poprzedziło spotkanie z prezydentem Lechem Kaczyńskim w siedzibie „Solidarności” w Gdańsku i wręczenie odznaczeń działaczom opozycji oraz księżom.
W tym samym dniu rocznicowe uroczystości obyły się w Krakowie, na Wawelu z udziałem grona polityków państw Grupy Wyszehradzkiej, wśród nich premierów Polski, Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier, Litwy, Ukrainy. Przybyli też m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, b. prezydent Czech Vaclav Havel oraz byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. - Wyjście krajów Europy Środkowo-Wschodniej z niewoli komunizmu było cudem - powiedział podczas krakowskich uroczystości kard. Stanisław Dziwisz. - Wraz z przedstawicielami państw europejskich dziękujemy za dar wolności i suwerenności naszych krajów. - Dziękujemy za stoczniowców z Gdańska i Szczecina, hutników z Nowej Huty oraz za inne środowiska pracy i kultury. Dziękujemy za „Solidarność”! Kard. Dziwisz wspomniał znaczenie pierwszej wizyty Jana Pawła II do Polski sprzed 30 laty, zauważając, że żarliwa modlitwa Papieża, aby Duch Święty odnowił oblicze ziemi, okazała się prorocza. Podkreślił też znaczenie papieskiego przemówienia w Gnieźnie, kiedy to Ojciec Święty „przywrócił pamięć o pobratymczych, sąsiednich ludach i narodach, które dźwigały wówczas razem jarzmo komunistycznej ideologii”. Metropolita krakowski podkreślił, że tę wolność trzeba chronić i pielęgnować w nas samych i wokół nas, w imię godności człowieka oraz naszych narodów. Po wystąpieniu kard. Dziwisza uczestnicy uroczystości wysłuchali przemówień Donalda Tuska, Lecha Wałęsy, Vaclava Havla oraz szefów rządów i przedstawicieli zaproszonych krajów, odczytano także „Posłania do Młodej Europy”.
Tego samego dnia po południu Donald Tusk, Lech Wałęsa oraz Vaclav Havel wzięli udział w drugiej części zorganizowanej w Gdańsku konferencji: „«Solidarność» i upadek komunizmu”. Specjalne pozdrowienie przesłał na tę konferencję prezydent George Bush senior. - Wasze zasługi dla wolności nie zostaną zapomniane - powiedział.

Forum Kobiet Polskich

Apel do Premiera RP

Z apelem o wsparcie rodzin wielodzietnych wystąpiły do premiera Donalda Tuska członkinie Forum Kobiet Polskich, zrzeszającego 57 organizacji. Sygnatariuszki apelu przypominają, że zamrożenie progu dochodowego, powyżej którego rodzinie przysługują świadczenia, zmniejszy drastycznie liczbę rodzin uprawnionych do pomocy.
Forum przypomina, że obecny projekt rządowy nowelizacji do ustawy o świadczeniach rodzinnych zakłada jedynie podwyższenie zasiłków rodzinnych. Natomiast próg dochodowy uprawniający do świadczeń pozostaje bez zmian - od lat wynosi 504 zł na osobę i jest niższy niż minimum socjalne, które wynosi 700 zł na osobę.
Sygnatariuszki apelu podkreślają, że brak podwyższenia progów dochodowych oznacza, że zmniejszy się liczba rodzin otrzymujących zasiłki rodzinne i dodatki do nich. Z powodu zamrożenia progu dochodowego tylko w latach 2006-2008 liczba rodzin otrzymujących świadczenia rodzinne zmniejszyła się o ok. 827 tys.

Z żałobnej karty

Zmarł o. Bogusław Paleczny

W domu prowincjalnym w Tarnowskich Górach 2 czerwca zmarł nagle, w wieku 50 lat, o. Bogusław Paleczny - kamilianin, kapłan Zakonu Posługujących Chorym.
Urodził się 9 maja 1959 r. w Szczecinie. Wstąpił do Zakonu w 1987 r., śluby wieczyste złożył w 1993 r., a święcenia kapłańskie otrzymał 21maja 1994 r. O. Bogusław przez całe swoje życie zakonne oddany był służbie ludziom bezdomnym. Jeszcze jako kleryk, wiosną 1991 r., o. Paleczny za zgodą władz zakonnych powołał do istnienia Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej (KMPS), działającą w ramach i strukturach Zakonu Ojców Kamilianów. Dzięki jego staraniom powstał w Warszawie bar „Marta”, gdzie codziennie setki osób mogą otrzymać ciepły posiłek. W Ursusie otworzył Pensjonat św. Łazarza, gdzie bezdomni mogli znaleźć schronienie i drogę wyjścia z bezdomności. O. Bogusław znany był także ze swojej działalności artystycznej. Nagrywał piosenki religijne i wydał kilka płyt. Ostatnio przygotowywał materiał do kolejnej swojej płyty.

Krótko

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie stanął krzyż, który upamiętnia wizytę Jana Pawła II w stolicy Polski z 1979 r. Znajduje się on w historycznym miejscu, gdzie padły słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Uroczyste odsłonięcie krzyża miało miejsce 6 czerwca, podczas czuwania poprzedzającego II Dzień Dziękczynienia.

Kto odegrał największą rolę w wydarzeniach ostatnich 20 lat? W sondażu GFK Polonia respondenci uznali, że Jan Paweł II, Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

Rząd przyjął tzw. pakt antykryzysowy. Krytykują go związkowcy, twierdząc, że jest niekorzystny dla pracowników. Zadowoleni są pracodawcy. Osiem przyjętych rozwiązań przewiduje m.in. płatne urlopy postojowe, uelastycznienie czasu pracy i umowy o pracę na czas nieokreślony.

GUS przedstawił dane o gospodarce za pierwszy kwartał. Wynika z nich, że polska gospodarka jako jedna z trzech w całej Europie wzrosła o 0,8 proc. Większy wzrost zanotował jedynie Cypr - 1, 3 proc. Na plus wyszła także Grecja 0, 3 proc.

Premier pogroził palcem swojemu ministrowi infrastruktury. Jeśli minister Cezary Grabarczyk nie rozstrzygnie kwestii finansowania i rozpoczęcia budowy na dwóch kluczowych odcinkach autostrady A 2, będzie musiał pożegnać się ze stanowiskiem - powiedział Donald Tusk.

PiS razem z brytyjskimi konserwatystami i czeską ODS założy w europarlamencie nową frakcję. Będzie się cechowała krytycyzmem wobec Traktatu Lizbońskiego. Decyzję ogłoszono w Warszawie.

W BBN powstał raport w sprawie śmierci polskiego geologa porwanego we wrześniu 2008 r. w Pakistanie i okrutnie zabitego w lutym br. Raport stwierdza m.in., że „Piotr Stańczak stał się ofiarą nie skutecznej taktyki zastosowanej przez porywaczy, ale ofiarą nieskutecznych działań rządu RP”.

Senat KUL-u przyjął uchwały o nadaniu doktoratów honoris causa tej uczelni przedstawicielom sześciu narodów, które tworzyły dawną Rzeczpospolitą po zawarciu Unii. Doktoraty honorowe KUL przyznano: prezydentowi Litwy Valdasowi Adamkusowi, prezydentowi Estonii Toomasowi Ilvesowi, prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Juszczence, b. przewodniczącemu Rady Najwyższej Białorusi Stanisławowi Szuszkiewiczowi, prezydentowi Łotwy Valdisowi Zatlersowi oraz prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 1-6.

Więcej ...

WUG: Wybuch w kopalni Knurów-Szczygłowice

2025-01-22 11:56

PAP/Michał Meissner

10 osób jest poszkodowanych w kopalni Knurów-Szczygłowice, gdzie w środę doszło do zapalenia metanu. Trwa akcja ratownicza - przekazała PAP rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Anna Swiniarska-Tadla.

Więcej ...

"Dym w kościołach" zbiera żniwo. 43-latka próbowała spalić biblię w świątyni

2025-01-22 14:48
Akt wandalizmu w Kościele w Kępnie

Parafia p.w. św. Marcina w Kępnie

Akt wandalizmu w Kościele w Kępnie

Prokuratura Rejonowa w Kępnie wszczęła śledztwo w sprawie podpalenia Biblii w kościele. Miejscowi duchowni na stronie Parafii pw. św. Marcina w Kępnie zaapelowali do wiernych o czujność "w dobie nasilającego się wandalizmu względem miejsc kultu".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Wiara

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Kolejne anonimowe groźby wobec o. Tadeusza Rydzyka

Kościół

Kolejne anonimowe groźby wobec o. Tadeusza Rydzyka

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Święci i błogosławieni

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch...

Wiadomości

Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...