Reklama

Budżet domowy Kowalskich, cz. I

Co to jest domowy budżet?

Często zastanawiamy się, na co wydajemy tyle pieniędzy. Ale czy choć raz próbowaliśmy zapisać swoje wydatki, np. w ciągu jednego tygodnia? Proponujemy zrobić takie zestawienie i przyjrzeć się poszczególnym pozycjom. Czy wszystkie są na pewno niezbędne?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nasze wydatki są, niestety, ograniczone dochodami i muszą być do nich dostosowane. Dochody można określić jako sumę wszystkich przychodów członków rodziny za dany okres. Obejmują one zarobki z działalności zawodowej, wynagrodzenie za płacę (pensja), dodatki np. z okazji świąt, udział w zyskach, dodatki specjalne, np. zasiłek na dzieci, zasiłek chorobowy, ulga podatkowa, emerytury i renty, zarobki z działalności niezawodowej. Zestawienie planowanych dochodów i wydatków rodziny w określonym czasie, np. w ciągu miesiąca, jest właśnie planowaniem domowego budżetu. Jeśli nasze dochody nie są wysokie, tym bardziej należy je starannie planować, tak aby każda złotówka była wydana efektywnie. Kontrola budżetu polega na zaplanowaniu i podzieleniu wydatków tak, żeby móc jasno określić swój miesięczny budżet i uniknąć sytuacji, kiedy brakuje nam pieniędzy do końca miesiąca.
Choć gospodarstwa domowe są różne i każde znajduje się w innej sytuacji ekonomicznej, różne mają źródła pozyskiwania dochodów i różne potrzeby - zasady tworzenia budżetu domowego są takie same. Najpierw dokładnie należy zapisać wszystkie wydatki. Można podzielić je na trzy grupy.
Do pierwszej należeć będą wydatki stałe, czyli takie, które trzeba płacić w każdym miesiącu. Będą to na pewno podatki, opłata za czynsz, opłaty za energię elektryczną, ogrzewanie, gaz, wodę, ścieki, abonament telefoniczny. Jeśli rodzina spłaca kredyt, to także miesięczna rata kredytu. Każdy rachunek ma nieprzekraczalny termin płatności, należy go dokładnie sprawdzić i przestrzegać, aby uniknąć kar za zwłokę.
Druga grupa wydatków to tzw. wydatki codzienne, obejmują one wszystkie wydatki o zmiennych kwotach, niezbędne do codziennego życia. Zaliczamy tu żywność, napoje, środki czystości, leki i inne wydatki na zdrowie, benzynę, ubrania, bilety itp.
Trzecią grupę stanowią wydatki okazjonalne, które nie są konieczne, lecz da się je przewidzieć. Zalicza się do nich: opłatę za urlop rodziny (kolonie, obozy dzieci), utrzymanie samochodu, wymianę sprzętu domowego, uroczystości rodzinne, prezenty.
Wydatki na rozwój członków rodziny to grupa wydatków, którą można też zaliczyć do codziennych lub okazjonalnych. Są to wydatki związane ze spędzaniem wolnego czasu czy hobby, np. kino, teatr, sport, uprawa ogródka czy majsterkowanie.
Po zapisaniu wszystkich wydatków należy je porównać z sumą dochodów i dowiemy się, jak wygląda nasz budżet. Wtedy możemy podjąć kolejne kroki, aby np. zmniejszyć nasz deficyt budżetowy - ale o tym w następnym odcinku.

j.marszalek@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Korea Płd.: 24 proc. wzrost liczby chrztów

2024-04-25 11:02

Adobe Stock

Liczba chrztów w Korei Południowej wzrosła o 24 proc. w ciągu roku, według statystyk opublikowanych 24 kwietnia przez Konferencję Biskupów Katolickich Korei.

Więcej ...

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Więcej ...

Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 15:59

Karol Porwich/Niedziela

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna - z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych. Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim