Reklama

Przyłącz się do sieci!

Niedziela częstochowska 44/2002

W redakcyjnej kaplicy

Grzegorz Gadacz

W redakcyjnej kaplicy "Niedzieli" codziennie odmawiany jest Różaniec

Chyba na wszystkich wielkie wrażenie zrobił list apostolski Rosarium Virginis Mariae Ojca Świętego Jana Pawła II na temat Różańca i wprowadzenie do tej modlitwy czwartej tajemnicy. W ogłoszonym przez Papieża Roku Różańca chciałoby się powtórzyć hasło umieszczone kiedyś na tablicach reklamowych przy wielu świątyniach: "Przyłącz się do sieci!". Na kanwie tych różańcowych refleksji przypominamy kilka inicjatyw już istniejących w naszej archidiecezji, które warte są zaprezentowania, byśmy wspólnie odpowiedzieli na zachętę Ojca Świętego do odmawiania Różańca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różaniec - podstawa duchowości młodych

Widziałem kiedyś w pociągu młodego chłopaka przesuwającego w rękach drewniane koraliki nanizane na sznurku. Niestety, nie był to różaniec tylko koraliki do "mantrowania". Pomyślałem od razu, że skoro gdzie indziej powtarzanie tych samych słów może być tłem do kontemplacji, to czemu nie może być taką pomocą dla młodych katolików właśnie Różaniec? Szybko się okazało, że to czasem my, księża, boimy się zaproponować go młodym. Tymczasem jest to dla młodych często fenomenalne odkrycie prostej formy modlitwy, wprowadzającej pokój i budującej wspólnotę. Dzielę się więc wielkim moim odkryciem: młodzi naprawdę potrafią zro-

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zumieć i pokochać

Różaniec! Kiedy zostałem "księdzem od studentów", byłem przekonany, że dla przyszłej inteligencji Różaniec jest czymś zbyt prostym i przestarzałym, tymczasem sam Ojciec Święty zaprosił studentów na Jasną Górę, żeby przez połączenie radiowe modlić się razem z nimi na różańcu. Od tamtej chwili ta modlitwa stanowi właściwie podstawę naszej duchowości. Słyszałem już wiele świadectw młodych o tym, że Różaniec uratował im życie.

Podstawa budowania jedności wspólnoty

Reklama

Szperając po programach i stylach modlitwy wspólnot działających w archidiecezji częstochowskiej, z radością odkryłem, że wiele z nich modli się na różańcu. Rada Ruchów i Stowarzyszeń myśląc o modlitwie za Częstochowę, bez wahania zaproponowała Różaniec jako najskuteczniejszy sposób wypraszania łaski nawrócenia. Rozrastające się z każdym miesiącem spotkania wspólnoty "Mamre" zawierają w sobie modlitwę różańcową. Ruch Światło-Życie praktycznie w całości działa według tajemnic różańcowych. Jeden z zapalonych oazowiczów z radością wyznał mi, że teraz to chyba oazy wakacyjne muszą się przedłużyć o pięć dni, w związku z pięcioma nowymi tajemnicami. Jednym słowem, Różaniec pomoże każdej wspólnocie zbudować swoją jedność. Trzeba go czym prędzej wprowadzić do programu spotkań.

Szkoły też mogą przyłączyć się do sieci

Nauczycielka jednego z częstochowskich liceów podzieliła się ze mną swoją cichą radością. "Przyszła do mnie uczennica z informacją, że została zelatorką szkolnej wspólnoty różańcowej! Przyznam się księdzu, że musiałam zapytać swojej mamy, co to znaczy być zelatorką. To niesamowite, że młodzi chcą w szkole organizować szkolne koła różańcowe!" - mówiła ze wzruszeniem. Dla mnie jest to dowód ekspresowej skuteczności Różańca. Ledwie padł pomysł odmawiania go w szkole, już wzbudził w czyimś sercu radość i pogłębienie wiary. Co by to było, gdyby takich inicjatyw powstawało w naszych szkołach o wiele więcej? Żeby odmówić jedną tajemnicę Różańca, potrzeba pięciu minut. To jest zaledwie jedna czwarta długiej przerwy! Zachęcam więc katechetów, aby razem ze swoimi uczniami przyłączyli się do sieci!

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Komisja ds. aborcji: wysłuchanie publiczne projektów 16 maja

2024-04-23 12:33

Adobe.Stock

Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży trwało krótcej niż kwadrans. Zdecydowano, że wysłuchanie publiczne odbędzie się 16 maja o godz.10.

Więcej ...

23 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2024-04-23 07:38

Fotolia.com

23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywać się będą spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Więcej ...

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38
Abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć