Reklama

e-Pielgrzymka.pl

I ty możesz zostać pielgrzymkowym reporterem. Albo pokazać bliskim, co robisz w tej chwili na trasie do Częstochowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nadawanie multimedialnych relacji na żywo albo wysyłanie MMS-ów, czyli zdjęć prosto z trasy, do tej pory było domeną dziennikarzy. Od dziś reporterem może zostać każdy, kto wybierze się z pielgrzymką na Jasną Górę. Bo społecznościowy portal Opoka i operator komórkowy Plus utworzyły mikroblog pielgrzymkowy. - W czasie wędrówki pątnicy mogą wysyłać MMS-ami zdjęcia zrobione telefonem komórkowym do specjalnej galerii, która powstaje w trakcie pielgrzymki - wyjaśnia Krzysztof Piądłowski, koordynator projektu z portalu Opoka. - Dzięki tej akcji w internecie pojawią się treści religijne, a to zawsze jest tzw. wartość dodana - wymiar świadectwa dla innych internautów.

Multimedialny reporter

Można też wysyłać SMS-y i pliki dźwiękowe i w ten sposób relacjonować na żywo przebieg wędrówki do Częstochowy. Albo wymieniać intencje modlitewne. Ci, którzy zostali w domu, mogą się w ten sposób włączyć w przeżycia tych, którzy zdecydowali się na pielgrzymkowy trud.
Twórcy projektu udostępnili pielgrzymom technologię, która upodabnia e-Pielgrzymkę do serwisów mikroblogowych, takich jak bijący rekordy popularności w USA „Twitter”. Każdy pielgrzym, jeśli tylko chce, ma szansę zamienić się w multimedialnego reportera. Dzięki akcji Plusa i Opoki osoby, które muszą być w kontakcie np. z rodziną, będą mogły doładować baterię komórki. Na czterech pielgrzymkach: krakowskiej, podlaskiej, radomskiej i tarnowskiej pątnikom ma towarzyszyć „służba elektryczna”. Pielgrzymom zostanie udostępniony specjalny agregat prądotwórczy.
Czy nie odciągnie to pątników od modlitwy, nie przerwie atmosfery skupienia, wyciszenia? Piądłowski nie ma wątpliwości: - Wielu ludzi dobrowolnie rezygnuje z używania komórki w czasie pielgrzymki, ale też wielu ma chorych rodziców albo zostawia małe dzieci i musi mieć kontakt z domem - podkreśla. A w ekstremalnych przypadkach możliwość korzystania z telefonu jest dla niektórych wręcz warunkiem uczestnictwa w pielgrzymce.
- Technika ma sens wówczas, gdy służy człowiekowi. Dlatego Plus wspiera nowoczesnymi technologiami także pielgrzymów w drodze na Jasną Górę - dodaje Dariusz Matuszak, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej z Polkomtelu.

Wirtualne wędrowanie

Jeszcze kilka lat temu pielgrzymowanie było możliwe jedynie w realu. Oprócz zapału duchowego wymagało dobrej kondycji fizycznej. I całkowitego odcięcia od świata, który na czas wędrówki trzeba było zostawić. Dziś rzeczywistość odmieniła się o 180 stopni i naprzeciw pielgrzymom wychodzą nowoczesne technologie. Dzięki nim większa liczba ludzi może pielgrzymować, mimo że nie wyrusza w trasę.
Taką wirtualną pielgrzymkę umożliwia serwis Opoki, który razem z operatorem sieci komórkowej Plus utworzył społecznościowy portal pątników: www.e-Pielgrzymka.pl, a na nim Wirtualną Mapę Pielgrzymek. W każdej chwili można obserwować na niej wszystko, co dzieje się w czasie marszu do Czarnej Madonny.
Jak twierdzą ci, którzy z Wirtualnej Mapy Pielgrzymek korzystali w ubiegłym roku, jest to inicjatywa bardzo pomocna w praktyce. Przykładowo: na jednej z tras trwał remont nawierzchni dróg, robotnicy zobaczyli w internecie, że tędy ma przejść pielgrzymka, i ostrzegli organizatorów, że trzeba ją skierować na inną trasę. Pątnicy nie musieli nakładać drogi. A przy tak długich dystansach każdy kilometr wędrówki jest ważny. Zwłaszcza dla dzieci czy ludzi starszych.
Z drugiej strony, Wirtualna Mapa umożliwia duchową łączność z pielgrzymami. Wielu ludzi nie ma siły lub nie może wybrać się na tak długą pieszą wędrówkę, za to ma okazję autentycznie uczestniczyć w rekolekcjach w drodze. W jaki sposób? Właśnie „podglądając” pielgrzymkę, włączając się w śpiewy i modlitwy w tym samym czasie, kiedy się rzeczywiście odbywają. Wystarczy tylko kliknąć w e-Pielgrzymka.pl i wejść w zakładkę: Wirtualna Mapa Pielgrzymek (w tym roku na mapie będzie można obserwować marsz 48 pielgrzymek).
Akcję Plusa i Opoki patronatem medialnym objęła „Niedziela”.

W czasie pielgrzymki MMS-y (fotografie i nagrania audio) i SMS-y (do 160 znaków) można wysyłać na numer: 661 00-42-24.
Wszystkie wysłane wiadomości zostaną opublikowane, ale aby informacje trafiły do wizytówki odpowiedniej pielgrzymki, należy wiadomość rozpocząć od kodu pielgrzymki, który można znaleźć na stronie e-Pielgrzymka.pl.
Nagrody dla pielgrzymów
Na e-pielgrzymów i pielgrzymkowych reporterów czekają niespodzianki. Najciekawsze wpisy i najbardziej atrakcyjne zdjęcia będą nagrodzone książkami i albumami wydawnictwa Jedność, WAM i Biały Kruk. Będą też płyty DVD z kolekcji „Madonny Polskie” firmy DreamFilms.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy Gizela Jagielska stanie się ofiarą? Próba wybielenia sprawczyni zabójstwa z Oleśnicy

2025-05-06 10:59

Adobe Stock

Sprawa zabójstwa 9-mięcznego nienarodzonego chłopca w szpitalu powiatowym w Oleśnicy jest wciąż obecna w przestrzeni publicznej, w tym medialnej - informuje o tym Ordo Iuris.

Więcej ...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

2025-05-06 07:32

Adobe Stock

Siedmiu młodych zakonników z nigeryjskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotę na południu w górzystej części Nigerii.

Więcej ...

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...