Reklama

W Mzykach u Świętego Proboszcza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mzyki - niewielka, licząca zaledwie 380 mieszkańców wioska, położona w odległości ok. 35 km od Częstochowy, w gminie Koziegłowy. Ze względu na swe położenie pośród malowniczych pagórków, pól i lasów oraz miejscowy kościół, noszący wezwanie św. Jana Vianneya, Mzyki nazywane są maleńkim polskim Ars. Kanonicznie wieś należy do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniazdowie, w którym funkcję proboszcza od 2005 r. sprawuje - ks. Tomasz Nowak, będący jednocześnie kustoszem relikwii św. Jana Vianneya w filialnym kościele w Mzykach.
Wszystko zaczęło się w 1989 r., kiedy to ówczesny proboszcz z Gniazdowa ks. Marek Kundzicz rozpoczął budowę kościoła filialnego w Mzykach. 4 sierpnia 1991 r. bp Miłosław Kołodziejczyk dokonał wmurowania aktu erekcyjnego oraz poświęcenia i położenia kamienia węgielnego pod budujący się kościół pw. św. Jana Vianneya. Budowę kontynuował ks. Zdzisław Simiński, a już 4 sierpnia 1994 r. abp Stanisław Nowak dokonał pierwszego poświęcenia świątyni. Cały proces tworzenia duchowego i fizycznego kościoła w Mzykach odbywał się dzięki wielkiemu społecznemu zaangażowaniu miejscowego społeczeństwa, z wielką pomocą ks. Marka Kundzicza i jego następców. Świątynia żyje i pięknieje niemal z każdym dniem. Jak mówi jej obecny proboszcz - ks. Tomasz Nowak, ludzie tutaj pobożni, życzliwi, pełni pomysłów, inspirujący kapłana do różnorodnego działania na chwałę Boga i pożytek Kościoła. Kościół w Mzykach, jako jedyny w archidiecezji częstochowskiej i jeden z nielicznych w Polsce, otrzymał relikwie św. Jana Vianneya. W aktach parafialnych zachowany jest oryginalny certyfikat, w języku francuskim, opieczętowany i podpisany przez proboszcza parafii w Ars. Ozdobę świątyni stanowi usytuowany w głównym ołtarzu obraz jej Patrona, namalowany przez Krystynę Kudelę z okolic Nowego Targu z okazji poświęcenia kościoła w 1994 r. Motywem malarskim stał się niewielki obrazek, przedstawiający Świętego w konfesjonale, darowany tutejszym wiernym przez abp. Stanisława Nowaka.
Obchodzony obecnie Rok Kapłański, będący - jak mówi tutejszy proboszcz - odpowiedzią samego Pana Boga na potrzeby ludzi, sanktuarium św. Jana Vianneya w Mzykach rozpoczęło uroczystą wigilią modlitewną oraz inauguracją modlitw za wszystkich kapłanów przez wstawiennictwo Świętego Proboszcza z Ars. W każdy czwartek odprawiana jest Msza św. za kapłanów, a pierwsze czwartki miesiąca mają tu szczególnie uroczysty charakter. Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem wierni wraz ze swym proboszczem błagają o świętych kapłanów, proszą o miłosierdzie dla nich, o radość nieba dla zmarłych. Ks. Nowak twierdzi, że służba w świątyni dedykowanej św. Janowi Vianneyowi jest wielkim zobowiązaniem, szczególnie do pracy w konfesjonale, a także głębokiej modlitwy w intencji wszystkich problemów powierzanych w konfesjonale. Duchowość Proboszcza z Ars uczy prostego kapłaństwa, będącego nieustającą służbą, ofiarą ziemskiego krzyża i pełnym oddaniem. Marzeniem Księdza Proboszcza i miejscowej społeczności jest, aby ten szczególny zakątek polskiej ziemi rozbrzmiewał modlitwą nie tylko w Roku Kapłańskim. By to miejsce było zawsze otwarte na pielgrzymów modlących się za stan kapłański i na samych duchownych poszukujących wsparcia u swojego Patrona. Warto dodać, że w najbliższym czasie parafia zamierza uruchomić stronę internetową, na której oprócz księgi pielgrzymów znajdą się tematyczne refleksje, poradnik spowiednika, katechezy dla kapłanów i cykliczne modlitwy związane z Proboszczem z Ars. Miejscowa biblioteka i przykościelny kiosk wzbogacą książki i materiały przybliżające szerokiej rzeszy społeczeństwa postać Patrona wszystkich kapłanów. Tegoroczny, wewnętrzny odpust w Mzykach obchodzony jest 4 sierpnia, a 8 sierpnia uroczystemu odpustowemu nabożeństwu przewodniczyć będzie abp Stanisław Nowak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Łódź: Dzień flagi narodowej

2024-05-03 09:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...