Reklama

Nowa książka Vittoria Messoriego

„Dlaczego wierzę”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiosną 2002 r. Vittorio Messori przysłał mi swoją nową książkę, zatytułowaną „Nawrócenie” („Converisone”). Była to jego długa rozmowa z Leonardem Mondadorim, szefem włoskiego koncernu wydawniczego, poświęcona jego nawróceniu na katolicyzm. W dedykacji Messori napisał m.in.: „Strony tej książki świadczą, że łaska wciąż działa”. Ta sama łaska Boża, która sprawiła, że latem 1964 r. również Messori, wówczas 23-letni inteligentny i dobrze zapowiadający się student, pochodzący z niewierzącej rodziny, mieszkający w antyklerykalnym Turynie, studiujący u takich laickich profesorów, jak Bobbio czy Galante Garrone, wziął do ręki Ewangelię i przeżył - niewytłumaczalne w sposób racjonalny - mistyczne doświadczenie nawrócenia.
Wywiad Messoriego z Mondadorim przypomniał mi historię innego nawrócenia - książkę André Frossarda „Bóg istnieje, a ja Go spotkałem”. Obie książki były fascynujące, chociaż wielu ludziom w dzisiejszym świecie nawrócenie może się wydawać czymś anachronicznym. Ale - jak napisał Messori - to łaska sprawia, że niewierzący libertyni nawracają się. A nie chodzi o jakieś tam banalne odkrycie duchowego wymiaru życia, lecz o szczere przylgnięcie do katolickiej ortodoksji.
Zastanawiałem się wówczas, czy sam Vittorio opisze kiedyś historię swojego nawrócenia. Stało się to dopiero w zeszłym roku, gdy ten znany katolicki pisarz i publicysta zgodził się na udzielenie wywiadu koledze i przyjacielowi Andrei Torniellemu, włoskiemu watykaniście z dziennika „Il Giornale”. Rezultatem tej długiej konwersacji jest książka - rodzaj dziennika duszy i historia życia poświęconego dawaniu świadectwa wierze. Z okazji ukazania się polskiego wydania tej książki przeprowadziłem rozmowę z Torniellim.

Vittorio Messori

Urodził się w Modenie w 1941 r. Jako dziennikarz i redaktor związany był z Mediolanem. To jeden z najpopularniejszych pisarzy katolickich o międzynarodowej sławie, autor wywiadu rzeki z Janem Pawłem II („Przekroczyć próg nadziei”, 1994 r.) oraz z kard. Josephem Ratzingerem („Raport o stanie wiary”, 1984 r.).
Messori nie urodził się katolikiem. Rodzina i szkoła uczyniły z niego antyklerykała i racjonalistę. Lato 1964 r. okazało się dla niego momentem przełomowym. Wówczas nieoczekiwanie zetknął się z Ewangelią, której później poświęcił całe dotychczasowe życie. To ona „nawróciła” go jakby siłą. Świadomy tego,że życie „albo się przeżywa, albo się je pisze”, zawsze poszukiwał odosobnionego miejsca, w którym mógłby zastanawiać się, jak przekonać ludzi, że nadzieja istnieje, że jest ona uzasadniona, że człowiek wierzący to nie naiwniak; że „chrześcijanin to nie kretyn”.
Książka „Dlaczego wierzę” - będąca historią życia, ale także refleksją o ogromnej wartości kulturalnej - jest między innymi odpowiedzią na dzisiejsze pamflety, w których oskarża się o ciemnotę i brak inteligencji ludzi mających jeszcze odwagę mówienia, że są osobami wierzącymi. To wyznanie przepełnione erudycją, ale także doświadczeniem, naznaczone wielkim człowieczeństwem.

Vittorio Messori w rozmowie z Andreą Torniellim, „Dlaczego wierzę. Życie jako dowód wiary”.
Wydawnictwo św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej
ul. Straszewskiego 2, 31-101 Kraków
tel. (0-12) 429-52-17, (0-12) 628-82-18
fax (0-12) 421-49-70
wydawnictwo@stanislawbm.pl
cena: 44,90 zł

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 22.): Wierny pies

2024-05-21 20:50

Mat. prasowy

Która modlitwa zmiękcza nawet najtrudniejsze charaktery? Czy istnieją zmarnowane adoracje? Po co w ogóle patrzeć na Jezusa? I co to wszystko ma wspólnego z narkozą? Zapraszamy na dwudziesty drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o adoracji, której uczy Maryja.

Więcej ...

Zmiany personalne w archidiecezji poznańskiej

2024-05-22 15:57

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, podjął następujące decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych:

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele