Reklama

Niedziela Lubelska

„Niewydane Dyplomy” ukraińskich studentów. Wystawa na KUL

SUSK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wczoraj zapraszał ją na bal, dziś przemawia na jej pogrzebie – „Niewydane Dyplomy” ukraińskich studentów, którzy zginęli na wojnie - wystawa na KUL.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, jako pierwsza uczelnia wyższa w Lublinie, zaprasza na wernisaż wystawy niewydanych dyplomów 36 ukraińskich studentów, m.in. Ivanny, Maksyma, Anny którzy nie ukończyli studiów, ponieważ dołączyli do Sił Zbrojnych Ukrainy i oddali swoje życie w walce z agresorem. Wernisaż odbędzie się 15 marca w atrium Collegium Norwidianum KUL o godz. 11.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ekspozycja była prezentowana w ponad 45 uczelniach wyższych m.in. w Japonii, Australii i Kanadzie, Danii, Irlandii, Norwegii, USA, czy Indiach. Inicjatorem projektu jest Unissued Diplomas, Ukraińsko-Kanadyjski Związek Studentów (SUSK). Dyplomy zawierają fotografie i osobiste historie studentów oraz QR-kody prowadzące do strony internetowej projektu. Głównym celem inicjatywy jest uczczenie pamięci tych studentów, którzy oddali życie za ojczyznę, a także pokazanie społeczności uniwersyteckiej i zainteresowanym, że edukacja sama w sobie jest darem. - Były to młode osoby w wieku 17, 20, 22 lat, które miały przed sobą całe życie, marzenia. Serce porusza zdjęcie każdej z nich. To roześmiana dziewczyna w towarzystwie dwójki dzieci, chłopak w mundurze, którzy chciał walczyć o wolność, utalentowana muzycznie Anna, którą 9 marca 2022 r. w pobliżu Czernichowa na pomoście zabili Rosjanie. Wojna odebrała im wolność, a śmierć zakończyła wszystko – mówi Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL. Przekaz wystawy jest bardzo mocny. Porusza. Ekspozycja jest żywą historią, podobną do tej, którą przeżywaliśmy w Polsce podczas II wojny światowej. Wtedy ginęło „Pokolenie Kolumbów”. - Wojna określiła ich młodość, dorastanie, dojrzewanie, zdeterminowała ich wybory, odebrała młodzieńczość, a przyniosła śmierć – dodaje Stojowska.

Reklama

Pomysłodawcami wydarzenia ze strony KUL są studenci: Nataliia Tsymbalko, Sylwestr Smyk, Julia Kozankewycz, Anastasiia Nakonechna, Sofiya Bakshi, Inna Shevchuk, Kamila Pronina, Vladyslav Kravchuk, Alina Chaikovska, Aleksandra Babij, Justyna Stawarz i Mykhailo Dziubii. – Gdy znalazłem informację o projekcie w Internecie zrozumiałem, że nie do końca doceniam to, że mam możliwość studiowania i jak bardzo powinienem być za to wdzięczny. W odruchu serca podjąłem decyzję, że chcę tę wystawę sprowadzić na KUL. Tak też zrobiłem – podkreśla Mykhailo Dziubii, pochodzący z Ukrainy student KUL, inicjator przedsięwzięcia.

Wystawa będzie dostępna do obejrzenia od 15 marca do 22 marca w atrium Collegium Norwidianum, od 22 marca do 13 kwietnia w holu Collegium Jana Pawła II KUL. Kuratorami wystawy ze strony ANMiK KUL są Anna Kowalczyk, Monika Stojowska.

Na KUL studiuje aktualnie 485 osób z Ukrainy. Od początku konfliktu zbrojnego, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II wspierał ogarniętą wojną Ukrainę. Wystawa „Niewydane Dyplomy” jest kolejnym wyrazem solidarności tej uczelni z państwem, w którym wciąż trwają działania wojenne.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-10 14:41

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

- Maryja przekonuje nas, że nie ma Chrystusa bez Krzyża, nie ma chrześcijaństwa i nie ma życia chrześcijańskiego bez Krzyża! – powiedział bp Piotr Greger.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...