Reklama

Niedziela Lubelska

Lubartów. Premiera płyty "Laudate Dominum” i koncert Chóru Bazyliki św. Anny

Archiwum chóru

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chór Bazyliki św. Anny w Lubartowie zaprasza na premierę płyty „Laudate Dominum”. W niedzielę, 12 marca, o godz. 15.00 chór wykona pieśni pasyjne w bazylice św. Anny w Lubartowie. W repertuarze znajdą się opracowania lubartowskiego kompozytora Józefa Rafalskiego, utwory barokowe oraz pieśń „Modlitwa Taty”, napisana przez założyciela chóru, organistę i poetę Bogdana Bednarza. Zapraszamy do wspólnego przeżywania tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Muzyka Chóru Bazyliki św. Anny w Lubartowie jest doskonałym towarzyszem zadumy wielkopostnej oraz radości Wielkiej Nocy.

Płytę, wydaną w roku jubileuszu 20-lecia działalności chóru, można już nabyć w sklepiku parafialnym, ale w dniu premierowego koncertu jej dystrybucją po każdej Mszy św. zajmą się sami chórzyści. Będzie zatem okazja, aby nie tylko posłuchać ich podczas Eucharystii i na krótkim koncercie po niej, ale także poznać ich osobiście i wesprzeć ważne dzieło. Płyta „Laudate Dominum” jest cegiełką na rzecz lubartowskiego Hospicjum św. Anny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chór Bazyliki św. Anny w Lubartowie powstał w 2003 r. Inspiracją do jego powołania były wydarzenia związane z koronacją łaskami słynącego obrazu św. Anny, której dokonał abp Józef Życiński przy zaangażowaniu proboszcza ks. Andrzeja Tokarzewskiego. Założycielem i kierownikiem chóru był ówczesny organista parafii Bogdan Bednarz. Zespół jednoczył miłośników muzyki, bliskich przyjaciół i dzieci organisty. Z biegiem czasu skład zespołu zmieniał się, chórzyści zdobywali doświadczenie i kształcili się muzycznie. Ich celem nigdy nie było koncertowanie czy zdobywanie nagród, a pragnienie służenia bliźnim przez śpiew podczas uroczystości kościelnych. Przez blisko 20 lat swojej działalności chór towarzyszył najważniejszym parafialnym wydarzeniom liturgicznym. W ciągu dwóch dekad istnienia wziął udział w zaledwie jednym konkursie - XXI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach w 2016 r., gdzie zdobył pierwsze miejsce. Największym osiągnięciem chóru jest to, że mimo wielu zajęć, obowiązków i pracy zawodowej, chórzyści znajdują czas i siłę na realizację muzycznej pasji. Największą nagrodą dla nich są słowa uznania i wzruszenie parafian i gości.

Reklama

Płyta jest podsumowaniem 20-letniej działalności chóru. Utwory zamieszczone na płycie to dzieła kompozytorów z okresu baroku oraz czasów współczesnych. Są to pieśni pasyjne i wielkanocne. Część z nich to rzadko wykonywane utwory, mało znane barroco – czyli ukryte perły tamtej czasoprzestrzeni, śpiewane a capella motety, a także antyfony i psalmy, aż po słynne „Alleluja” Haendla. Są tu też dzieła kompozytorów polskich, między innymi znana antyfona „Parce Domine” Feliksa Nowowiejskiego. Na płycie usłyszeć można również przedwojenne pieśni wielkopostne w opracowaniu lubartowskiego kompozytora Józefa Rafalskiego (1898-1941), cenionego w ówczesnym środowisku muzyków lubelskich za bogatą działalność muzyczną, etnograficzną i kompozytorską. Wykonanie i uwiecznienie utworów Józefa Rafalskiego to niezwykle ważna sprawa, ponieważ są to unikatowe kompozycje, których nie wykonuje żaden inny chór na świecie. Jego twórczość ubogaca historię regionu lubartowskiego. Płytę zamyka pieśń autorstwa Bogdana Bednarza (1966-2020), kompozytora i poety, który przez blisko 30 lat sprawował funkcję organisty w parafii św. Anny w Lubartowie. Utwór jest swoistą modlitwą skierowaną do św. Jana Pawła II, a został napisany niedługo po śmierci Papieża. Co ciekawe, pieśń jeszcze nigdy nie doczekała się publicznego wykonania. Zapis nutowy zaginął, a zachowało się jedynie nagranie zarejestrowane na jednej z prób chóru, które pozwoliło krok po kroku odtworzyć tekst i melodię. Nagranie zrealizowano w bazylice św. Anny w Lubartowie 6 stycznia 2023 r.

Chór Bazyliki św. Anny w Lubartowie tworzą: soprany - Julita Wasyluk, Marta Oniśk, Grażyna Grymuza, Ewa Miduch, Małgorzata Zdunek; alty - Karolina Sierocińska, Anna Furtak-Filip, Urszula Bednarczyk, Aleksandra Jędryszka; tenory - Krzysztof Kędziora, Łukasz Wasyluk, Mikołaj Oniśk; basy - Karol Bednarz, Emil Aftyka. Dyrygent - Emil Aftyka. Organy - Dawid Bednarz.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-10 15:06

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst