Reklama

gadu-gadu z księdzem

Dlaczego Kościół jest dla biednych?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Studiuję socjologię i na jednym z wykładów prowadzący, na podstawie różnych badań, pokazywał nam, że wiara w Boga jest zwykle tam, gdzie jest bieda, i co za tym idzie - zacofanie. W krajach bogatych i wysoko rozwiniętych jest coraz mniej ludzi wierzących. Czy trzeba być biednym, żeby wierzyć w Boga? Jestem młodym człowiekiem i chciałbym w życiu czegoś się dorobić i coś osiągnąć, jednocześnie chciałbym nadal rozwijać swoją wiarę. Czy bogactwo i wiedza wykluczają wiarę i pobożność?
Zbyszek

W pewnym sensie rzeczywiście trzeba być biednym, żeby wierzyć w Boga. Jezus poucza nas w Ewangelii, że „trudno jest bogatym wejść do królestwa niebieskiego” (por. Mt 19, 23), dlatego za Jezusem szli przede wszystkim ludzie biedni, chorzy, pokrzywdzeni. Św. Jakub Apostoł w swoim liście stwierdza nawet, że taka jest decyzja Boga: „Czy Bóg nie wybrał ubogich tego świata na bogatych w wierze oraz na dziedziców królestwa przyobiecanego tym, którzy Go miłują?” (Jk 2, 5). Jasne jest, że nie chodzi tu o bogactwo materialne, ale o wewnętrzną postawę człowieka, któremu się wydaje, że sam już wszystko ma, i że tylko on ma rację. Takie poczucie bogactwa zamyka człowieka na Boga, bo zaczyna mu się wydawać, że już Boga do niczego nie potrzebuje. W tym sensie rzeczywiście ludzie biedni bardziej szukają Boga niż ludzie bogaci. Pewnie też i dlatego największe kryzysy wiary zdarzają się ludziom młodym, którzy są zazwyczaj zdrowi, młodzi, i jeśli do tego mają dużo pieniędzy, mogą łatwo zamknąć się na Boga. Potwierdzeniem tego jest ewangeliczny bogaty młodzieniec, którego interesował Jezus, chciał dowiedzieć się od Niego, jak osiągnąć życie wieczne, ale w końcu odszedł od Jezusa smutny, „bo miał wiele posiadłości”. Jego bogactwo zamknęło go na całkowity dar z siebie dla Boga i bliźnich.
Wielu z nas ma pewnie podobne doświadczenia w swoim życiu. Kiedy dopadnie nas jakaś bieda, choroba, zagrożenie, utrata pracy, brak środków do życia - wtedy wyjątkowo żarliwie modlimy się i wołamy do Boga o pomoc.
Można wszystko mieć, a czuć się ubogim, zależnym od Boga, pokładającym całkowitą ufność w Bogu. Z drugiej strony, można nie mieć ani grosza i chodzić w podartych ubraniach, a zachowywać się tak, jakby wszystko mi się należało, cały świat powinien mi służyć i dawać mi środki do życia.
Ewangeliczny, ubogi człowiek to ten, który ciągle pamięta, że bez względu na rozmiar zewnętrznego bogactwa jest zawsze u-bogi, czyli u-Boga, zależny od Boga. W tym znaczeniu Kościół nie jest dla tych, którzy czują się bogaczami wobec Boga, ale jest dla biednych. Nie rezygnuj więc ze swoich planów, żeby coś w życiu osiągnąć, żeby czegoś się w życiu dorobić, tylko pytaj często siebie, czy pamiętasz, że te wszystkie rzeczy, które osiągnąłeś, nie są do końca Twoje, że są Ci dane od Boga i że są Ci dane po to, aby nimi dzielić się z drugimi.
W jednej z encyklik społecznych Jan Paweł II zachęca ludzi wierzących, żeby się bogacili, bo wtedy będą mogli więcej pomóc drugim. Przy okazji zachęcam do lektury dokumentów papieskich, a szczególnie ostatniej encykliki Ojca Świętego Benedykta XVI o kwestiach społecznych. Z pewnością znajdziesz w nich doskonały materiał do dyskusji ze swoim profesorem ze studiów na temat tego, dlaczego i w jakim sensie Kościół jest dla biednych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Bp Florczyk: Dykasteria ds. Kultury i Edukacji bardzo zainteresowana duszpasterstwem sportu

2024-05-20 12:06
Bp Marian Florczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Marian Florczyk

Myślę, że jest to bardzo owocne spotkanie i bardzo się z tego cieszę, że Dykasteria ds. Kultury i Edukacji zainteresowana jest duszpasterstwem sportu - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu członek tej dykasterii, pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, który wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez dykasterię w Rzymie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele