Reklama

Niedziela Wrocławska

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej

Wasza obecność w szkole jest bardzo potrzebna i istotna - Wielkopostna formacja katechetów

Katecheci podczas wykładu dr. Tomasza Dekerta

ks. Łukasz Romańczuk

Katecheci podczas wykładu dr. Tomasza Dekerta

Przez trzy dni [wtorek, środa, piątek] trwały Wielkopostne Dni Skupienia dla katechetów. Spotkania podzielone były na dwa bloki: duchowy i edukacyjny. Nie zabrakło także czasu na rozmowy i wspólne bycie z sobą. Wydarzenie organizowane było przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dni Skupienia podzielone były na grupy. Pierwsze dwa dni skierowane były do katechetów szkół podstawowych i przedszkoli. Z racji tego, że jest to spora grupa nauczycieli, postanowiono przygotować dwa terminy [wtorek i środa]. Natomiast w piątek zaproszeni zostali katecheci szkół średnich.

Poprzez organizację Wielkopostnego Dnia Skupienia chcieliśmy skupić się na formacji duchowej i intelektualnej. To dobra okazja, aby lepiej też przeżyć ważny czas w Kościele, jakim jest Wielki Post. Chcemy także, aby katecheci mieli okazję do spotkania, aby podzielić się swoim doświadczeniem, a także dowiedzieć się czegoś nowego, podyskutować czy wymienić się swoimi opiniami - mówi ks. Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Formację duchową, podczas Eucharystii w katedrze wrocławskiej prowadził o. Oskar Maciaczyk, franciszkanin. W swoim słowie dodawał otuchy i nadziei katechetom, którzy niejednokrotnie mierzą się z różnego rodzaju trudnościami - Wasza obecność w szkole jest bardzo potrzebna i istotna i ona przyniesie owoce w przyszłości - mówił franciszkanin, dodając: - Kiedy jest się na etapie bycia młodym, jest wiele buntu i wątpliwości oraz gestów przeciwnych trendom. Gdy człowiek zaczyna wchodzić w życie dorosłe i spotyka się z trudnościami, to zaczyna poszukiwać sensu życia i szczęścia. Pojawia się pragnienie zaspokojenia pustki duchowej. Wtedy wraca się myślami do autorytetów, do tych, co przekazywali wiarę - mówi o. Oskar, porównując tę sytuację do hollywoodzkiej sceny przekazania wizytówki, a bohater nie jest tym zainteresowany, lecz po jakimś czasie, na bazie różnych wydarzeń, sobie o niej przypomina i wraca do tego człowieka z prośbą o pomoc. - W pracy duszpasterskiej i katechetycznej musimy mieć świadomość, że efekty naszego oddziaływania dla drugiego człowieka mogą być widoczne za kilkanaście, kilkadziesiąt lat lub nigdy nie zobaczymy ich efektów - podkreślił franciszkanin.

Reklama

Nawet jeśli ktoś wypisuje się z katechezy i nawet spotyka katechetę na korytarzu lub wchodzi w zaczepne dyskusje na temat Kościoła i wiary, to i tak zbawienne okazują się te kontakty. Kiedyś przyjdzie pragnienie stabilizacji życia i zaspokojenia pustki duchowej. Albo tę pustkę wypełnią sekty, albo ktoś sobie przypomni swojego katechetę czy znajomego księdza i poszuka do niego kontaktu, aby pomógł mu rozwiać jakieś problemy - wskazał kapłan, dodając, że mówiąc te słowa, opiera się na swoim doświadczeniu bycia duszpasterzem akademickim, do którego przychodzili zarówno ci, co byli blisko Kościoła, jak i ci, co byli od Niego daleko - A powody były różne. Po latach ci ludzie wspominają, że doświadczyli żywego Kościoła i tutaj znaleźli odpowiedź na nurtujące ich pytania i rozwiali swoje wątpliwości.

W części metodycznej katecheci szkół podstawowych mogli uczestniczyć w wykładzie - dr Anety Rayzacher-Majewskiej "Spektrum autyzmu - wachlarz możliwości", a katecheci szkół ponadpodstawowych - dr. Tomasza Dekerta „Czy budzenie ciekawości intelektualnej mogłoby być pomocą w przeciwdziałaniu porzucenia wiary przez młodzież?"

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-03-17 17:31

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Skłonić do refleksji

2024-05-20 22:09

Mateusz Góra

– Zaczęło się od tego, że otworzyłam Biblię i trafiłam na Mądrość Syraha, dokładnie na fragment, który otwiera całą sztukę – wspomina proces tworzenia autorka scenariusza.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...