Reklama

Nowy podręcznik akademicki

„Historia powszechna. Wiek XIX”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Profesor historii Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzej Chwalba jest autorem nowego podręcznika akademickiego „Historia powszechna. Wiek XIX”. Praca otwiera serię wydawnictw PWN, które, będąc opracowaniami naukowymi, służącymi studentom do przygotowania się do egzaminu, mają być jednocześnie książkami nadającymi się do czytania przez młodzież.
Nowy podręcznik do historii powszechnej XIX wieku (prof. Chwalba wydał także, w 2000 r., „Historię Polski 1795-1918”) był od dawna oczekiwany przez środowisko akademickie - nauczycieli, doktorantów i studentów kierunków humanistycznych. Ostatnie opracowania dotyczące historii powszechnej XIX wieku powstały kilkadziesiąt lat temu. Od tej pory znacznie udoskonalono stan badań nad XIX stuleciem, zmieniło się także spojrzenie na historię.
Pracę prof. Chwalby „Historia powszechna. Wiek XIX” można uznać za nowoczesny podręcznik nie tylko dlatego, że stanowi nową syntezę dziejów XIX stulecia. Profesorowi zależało także na tym, aby narracja książki była jak najbardziej żywa, żeby stawiać ważne pytania, by styl i język podręcznika pobudzał wyobraźnię młodych. Dlatego polecił on kilkunastu osobom - licealistom i studentom - aby przeczytali poszczególne rozdziały powstającej pracy. Młodzi mieli dać odpowiedź na pytanie, jakich zagadnień w tekście nie rozumieją. Prof. Chwalba usuwał niezrozumiałe terminy i pojęcia. W podręczniku znalazły się natomiast tematy do tej pory marginalizowane w podobnych opracowaniach - m.in. obyczajowość, kultura masowa, sport - najbardziej interesujące młodzież.
Nowa książka prof. Chwalby zmierza w kierunku ukazania - w ujęciu problemowym - szerokiej panoramy XIX wieku na świecie, z podkreśleniem dominującej pozycji Europy w tym okresie; przedstawienia informacji, jak rozumieć świat XIX stulecia (epoki oddzielającej świat tradycyjny od nowoczesnego).
Jak podkreśla prof. Chwalba, wszystko, co ważne w XX i XXI wieku, „urodziło” się w wieku XIX: powstały nowe teorie i idee, jak liberalizm, konserwatyzm, nacjonalizm, socjalizm, syjonizm, darwinizm, feminizm; pojawiły się kwestie robotnicza i kobieca czy kwestia równości wszystkich wobec prawa; jednocześnie rozpoczęła się walka o usunięcie Kościoła katolickiego z przestrzeni publicznej. To w XIX wieku miały miejsce wielkie migracje, zaczęły się formować nowoczesne narody oraz nowe państwa o wielkim znaczeniu, jak USA czy Kanada. W XIX stuleciu dokonał się także wielki skok cywilizacyjny świata - odkryto nowe źródła energii: ropę naftową, gaz oraz elektryczność; pojawiły się nowe środki komunikacji: kolej, samochód, samolot. Szczególną rolę odegrała w XIX wieku Wielka Brytania, nazywana fabryką świata.
Europa w wieku XIX - w pewnym stopniu - narzuciła światu swoje wartości. Doszło do gwałtownej, niekiedy dramatycznej europeizacji i prób demokratyzacji świata, który niekoniecznie rozumiał demokrację w wydaniu europejskim, niemniej na własne życzenie przyjmował od Europejczyków - nic zresztą za to nie płacąc - to, co było najważniejsze. Szczególnie skorzystali na tym m.in. Japończycy, dokonując syntezy wartości europejskich ze swoimi tradycjami. Ci, którzy się bronili przed europeizacją - przegrywali, jak np. Chińczycy. W 1900 r. największą potęgą świata jawią się Stany Zjednoczone. Amerykańska „jankeska” mentalność zaczęła być motorem zmian na arenie świata schyłku XIX stulecia. Nastała era eksportowania wartości amerykańskich.
Jak podkreślił prof. Chwalba, punktem wyjścia do napisania omawianej książki była nie tylko refleksja nad światem w XIX stuleciu, ale i refleksja nad dzisiejszym światem, który wciąż się zmienia.
Dzięki swoim pracom badawczym (m.in. „Historia Polski 1795-1918”; „Historia powszechna. Wiek XIX”) prof. Chwalba wkroczył na drogę wytyczaną niegdyś przez wielkich mistrzów - profesorów akademickich, autorów obszernych monografii i podręczników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Raków Częstochowa: wiemy, kto zastąpi Dawida Szwargę na stanowisku trenera

2024-05-21 09:29
Dawid Szwarga

PAP/Łukasz Gągulski

Dawid Szwarga

Marek Papszun po rocznej przerwie ponownie będzie trenerem piłkarzy Rakowa Częstochowa - poinformował klub. Od nowego sezonu zastąpi Dawida Szwargę, który przejął po nim drużynę mistrza Polski przed rokiem.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...

Rada UE przyjęła pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji

2024-05-21 13:03

Adobe Stock

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj