Reklama

Kościół

Austria: w drodze do beatyfikacji żony „lekarza ubogich”

Adobe Stock

Dokładnie w 20 lat po beatyfikacji László (Ladislausa, czyli Władysława) Batthyány-Strattmanna (1870-1931), znanego jako „lekarz ubogich”, Kościół katolicki otwiera proces beatyfikacyjny jego żony Marii Teresy (1876-1951). Z okazji otwarcia procesu na szczeblu diecezjalnym biskupi sąsiadujących z sobą diecezji: Ägidius Zsifkovics z austriackiej Eisenstadt i Janos Szekely z węgierskiej Szombathely, sprawowali 19 marca wspólną liturgię w bazylice w Güssing w austriackim Burgerlandzie.

W podziemiu tamtejszego kościoła znajduje się krypta rodziny Batthyány -Strattmann. Teksty liturgii oraz śpiew sprawowano po niemiecku i węgiersku.

„Błogosławiony László i jego żona Maria Teresa Coreth byli ludźmi widzącymi. Otworzyli oczy wielu, także na Boga” - powiedział bp Zsifkovics podczas Mszy św. transmitowanej na żywo przez telewizje ORF i ZDF. Hierarcha podkreślił, że jako lekarz Batthyány-Strattmann spotykał Chrystusa „w chorych, uzdrawiał ich, do kresu sił i bezinteresownie”. A bp Szekely chwaląc dobroć, współczucie, pogodę ducha i głęboką wiarę Marii Teresy zwrócił uwagę, że to pod jej wpływem również jej mąż całym swoim życiem dążył do świętości. „Małżonkowie Batthyány -Strattmann są wzorami do naśladowania w wierze, w małżeństwie przeżywanym z miłością, w przyjmowaniu błogosławieństwa dzieci, we wspieraniu ubogich" - powiedział bp Szekely. Przypomniał, że już podczas beatyfikacji László 20 lat temu wielu mówiło: „Szkoda, że nie zostali beatyfikowani razem”.

László Batthyány-Strattmann pochodził ze starej węgierskiej rodziny szlacheckiej, był lekarzem okulistą. W założonych z własnych funduszy szpitalach w Kittsee w Burgenlandzie i w Körmend na Węgrzech leczył bezpłatnie wielu pacjentów z zaćmy; mówi się też, że rozdawał pieniądze najuboższym. Batthyany przez całe życie był czczony jako święty przez wielu ludzi. Papież Jan Paweł II beatyfikował go 23 marca 2003 roku.

Podziel się cytatem

Reklama

Głęboko religijna Maria Teresa Coreth poślubiła Batthyány'ego-Strattmanna w 1898 roku w wiedeńskim kościele Votivkirche. Małżonkowie mieli 13 dzieci. „Odważnie mówiła ‘tak’ swoim dzieciom, zakładała przedszkola, organizowała wsparcie dla najuboższych rodzin w Kittsee i Körmend, trwała przy mężu w jego powołaniu lekarskim” - powiedział bp Szekely podczas uroczystości w Güssing. Biskup diecezji Szombathely na podstawie znanych już świadectw i pamiętników napisał biografię Marii Teresy Batthyány-Strattmann, która w tych dniach została wydana w formie książkowej po węgiersku.

Również na konferencji prasowej w Szombathely 17 marca bp Szekely podkreślił, że spotkanie z przyszłą żoną było wielkim punktem zwrotnym w życiu László Batthyány-Strattmanna. „To dzięki swej wielkiej żonie rozpoczął drogę świętości życia, jego życie stało się pełne miłości i przyniosło tak wiele owoców" - powiedział biskup dziennikarzom, informując o mającym się wkrótce rozpocząć procesie beatyfikacyjnym Marii Teresy.

W 20. rocznicę beatyfikacji László Batthyány-Strattmanna oraz z okazji otwarcia procesu beatyfikacyjnego jego żony, nakładem Wydawnictwa Diecezji Eisenstadt św. Marcina ukazał się dziennik błogosławionego z 1926 roku. Na wiosnę planowana jest także wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Eisenstadt.

Podczas wizyty w Budapeszcie pod koniec kwietnia papież Franciszek odwiedzi placówkę społeczną imienia bł. Laszlo Batthyany-Strattmanna. 29 kwietnia papież spotka się z dziećmi z wadami wzroku i niepełnosprawnością intelektualną z katolickiego Instytutu Batthyány-Strattmanna, założonego przez zakonnicę siostrę Annę Feher (1947-2021). W skład placówki wchodzi przedszkole, szkoła i internat.

Podziel się cytatem

2023-03-20 14:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowi kandydaci na ołtarze

Papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do promulgacji dekretów dotyczących kilkorga kandydatów na ołtarze. Zatwierdzony został między innymi cud za wstawiennictwem Sługi Bożej, Gaetany Tolomeo, nazywanej popularnie Nuccią. Była osobą świecką. Żyła w ubiegłym wielu. Urodziła się 10 kwietnia 1936 roku w Catanzaro we Włoszech. W tym mieście również 24 stycznia 1997 roku zakończyła ziemską drogę.

Więcej ...

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

2023-06-03 21:38

Archiwum Artura Balceraka

Płakałem trzy dni i byłem pewny, że więcej się już nie napiję – opowiada Artur Balcerak.

Więcej ...

Przewodniczący Episkopatu: Ojcze Święty, Kościół w Polsce pamięta o Tobie w modlitwie

2023-06-07 13:11
Abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Ojcze Święty, Kościół w Polsce pamięta o Tobie w modlitwie. Przekazujemy wyrazy bliskości i prosimy Pana Boga o potrzebne łaski i o szybki powrót do pełni sił – napisał w środę na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Katolicy muszą wierzyć, że Matka Boża naprawdę...

Wiara

Katolicy muszą wierzyć, że Matka Boża naprawdę...

Włochy: papież udał się na operację

Franciszek

Włochy: papież udał się na operację

Wspomnienie liturgiczne błogosławionych ojców Zbigniewa...

Święci i błogosławieni

Wspomnienie liturgiczne błogosławionych ojców Zbigniewa...

Rozwód, aborcja, masturbacja, alkoholizm... - Kiedy wierny...

Wiara

Rozwód, aborcja, masturbacja, alkoholizm... - Kiedy wierny...

Abp Ryś na Lednicy: Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i...

Kościół

Abp Ryś na Lednicy: Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i...

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

Wiara

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

Kapłan jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi

Wiara

Kapłan jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana