Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem „Razem wokół Maryi, naszej Pani” gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów. Od 2010 roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2018 roku święto obchodzone jest wspólnie również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI.
Spotkaniu, które odbędzie się już w najbliższą sobotę na warszawskiej Pradze, towarzyszy hasło „Dzieląc z Maryją radości i smutki”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przypomnijmy. Maryja w islamie uchodzi za wybraną przez Boga. W świętej księdze tej religii jest ona jedyną kobietą wymienioną z imienia, pojawiającego się tam 34 razy, a przy tym będącego tytułem jednej sury (rozdziału) - dziewiętnastej.
Reklama
Według doktryny islamu Maryja jest nieskalaną Dziewicą, która poczęła Isę w cudowny sposób, bez udziału mężczyzny. Na wiarę w dziewicze poczęcie Jezusa wskazuje nazywanie go przez muzułmanów "synem Maryi" (Isa Ibn Marjam), czyli nie przez postać ojca, ale matki. Maryja w islamie uchodzi za bezgrzeszną, pokorną i pobożną niewiastę - jako taka jest wzorem dla wiernych. Dlatego wielu muzułmanów pielgrzymuje do chrześcijańskich sanktuariów maryjnych, także tych, które leżą w krajach o większości islamskiej.
Sobotnie nabożeństwo przy ul. Floriańskiej 3 rozpocznie się o godz. 14.00. Wezmą w nim udział m.in. bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP i mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program wydarzenia.
PROGRAM SPOTKANIA „DZIELĄC Z MARYJĄ RADOŚCI I SMUTKI”:
1. Pieśń na rozpoczęcie
2. Przywitanie uczestników
3. Wprowadzenie
- ks. bp Henryk Ciereszko, Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi
- ks. bp Warsonofiusz - Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
- mufti Tomasz Miśkiewicz - Muzułmański Związek Religijny w RP
- mufti Youssef Chadid – Liga Muzułmańska w RP
4. Akt pokuty i muzułmańska modlitwa o odpuszczenie grzechów
5. Akatyst ku czci Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie (fragmenty) - ks. Remigiusz Sosnowy, ks. prot. Jerzy Kulik
6. Święte Księgi o Zwiastowaniu
- Ewangelia św. Łukasza (1,26-38)
- Koran (3:42-52) – recytacja i tłumaczenie na język polski
7. Homilia/przemówienie: "Dzieląc z Maryją radości i smutki"
- ks. bp Henryk Ciereszko
- ks. bp Warsonofiusz
- mufti Tomasz Miśkiewicz
- mufti Youssef Chadid
8. Modlitwa Pańska i Al-Fatiha
9. Modlitwa zawierzenia/modlitwa o pokój
- ks. bp Henryk Ciereszko
Reklama
- ks. bp Warsonofiusz
- mufti Tomasz Miśkiewicz
- mufti Youssef Chadid
10. Znak pokoju i pieśń
11. Słowo od Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów – prof. Agata S. Nalborczyk
12. Zakończenie i pieśń