Reklama

gadu-gadu z księdzem

Dwie tradycje - jeden Duch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dlaczego w Księdze Rodzaju mamy aż dwa i to różne opisy stworzenia człowieka? Raz czytamy, że Bóg szóstego dnia stworzył jednocześnie mężczyznę i kobietę, a drugi raz, że ulepił z gliny człowieka i najpierw powstał mężczyzna, a potem kobieta. Jaki sens mają te dwa różne opisy? Czy można sobie wybrać jeden z nich i uznać za najbardziej prawdziwy?
K. M.

Znawcy Pisma Świętego podpowiadają nam, że te symboliczne opisy stworzenia człowieka pochodzą po prostu z dwóch różnych tradycji: kapłańskiej i jahwistycznej. Powstawały w różnym czasie i przez różnych ludzi były redagowane. Z pewnością nie muszę ci przypominać, że opisy stworzenia świata i człowieka są przedstawione symbolicznie i nie można ich brać dosłownie, ale w obrazach tych trzeba szukać głębszego przesłania. Podstawowym przesłaniem jest prawda, że to Bóg jest Stwórcą świata i człowieka. Pytasz jednak, po co w Biblii zachowano dwa różne opisy. To bardzo ważne pytanie. Wierzę, że autorem całego Pisma Świętego jest Duch Święty i ma On jakiś cel w tym, iż podpowiedział swoim ludzkim sekretarzom dwie różne historie. Przypomina mi to trochę robienie zdjęć. Jeśli chcę utrwalić jakiś przedmiot na zdjęciu, to robię kilka ujęć, fotografuję z różnych stron, żeby tę samą rzecz pokazać jak najdokładniej.
Te dwa opisy stworzenia, choć zewnętrznie różne, podpowiadają nam dwa ważne aspekty prawdy o stwarzaniu człowieka przez Boga. Uświadomiłem to sobie kiedyś dzięki rekolekcjom wspominanego już przeze mnie kilkakrotnie Marie-Dominique Philippe - założyciela Wspólnoty św. Jana. Kapłan ten nauczał, że w pierwszym opisie Bóg stwarza ludzi przez słowo. Rzekł Bóg i powstał człowiek - mężczyzna i niewiasta. W drugim opisie Bóg jest jak garncarz lub chirurg, już nie używa słów, ale swoim gestem lepienia człowieka stwarza najpierw mężczyznę. Kobietę stwarza z żebra Adama, i to wtedy, gdy Adam śpi, a więc Adam nie ma żadnego udziału w stwarzaniu Ewy. Pierwsze stworzenie dokonuje się przez słowo i jest jakby ogólne, uniwersalne. Drugie stworzenie dokonuje się przez gest Boga. O ile słowa możemy wypowiadać jednocześnie do wszystkich, o tyle gesty są indywidualne. Jako ksiądz mogę w kościele mówić kazanie do wszystkich ludzi jednocześnie, ale na przykład nie mogę podać ręki jednocześnie wszystkim.
Jaki sens mają więc te dwa różne opisy? Duch Święty chce nam, ludziom, przypomnieć, że jesteśmy jedną rodziną Bożych dzieci, że mamy wspólne pochodzenie od Boga, że wszyscy jednakowo jesteśmy stworzeni na Jego obraz i podobieństwo. A jednocześnie każdy z nas jest bardzo indywidualnie kształtowany przez Boga, jest niepowtarzalny, traktowany przez swego Stwórcę bardzo osobiście. Ten sam akt stwarzania człowieka, ta sama prawda o tym, że to Bóg powołał każdego z nas do życia, jest przedstawiona w Biblii w różnych obrazach. Jakby Duch Święty chciał nam pokazać dwa ujęcia, dwie fotografie tej samej prawdy widzianej z różnych stron. W tym widzę ten bardzo głęboki sens istnienia w Biblii dwóch różnych opisów stworzenia człowieka, i choć rzeczywiście od strony historii są to dwie różne tradycje, to od strony Ducha Świętego, wierzę, że jest to ta sama prawda ukazana w dwóch dopełniających się ujęciach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Więcej ...

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Więcej ...

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37
Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego