Reklama

Niedziela Legnicka

Bolesławiec: drugie Okno Życia w diecezji legnickiej

Diecezja Legnicka

Uczestnicząc w otwarciu Okna Życia, uczestniczymy w bożym planie zbawienia – powiedział bp Andrzej Siemieniewski, który poświęcił bolesławieckie Okno Życia, drugie w diecezji legnickiej.

Uroczystość miała miejsce podczas obchodów Dnia Świętości Życia. Okno mieści się w klasztorze sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa przy ul. Zgorzeleckiej. Miejsce nie jest przypadkowe. – Nasza założycielka św. Maria de Mattias wiedziała doskonale jaka jest wartość ludzkiego życia. Była obrończynią życia. Życie człowieka jest święte, jest darem Boga, to za ludzkie życie Jezus przelał swoją krew. Zatem Okno Życia wpisuje się w charyzmat naszego zgromadzenia – powiedziała siostra prowincjalna Ewa Kleps.

Inicjatorem jego powstania jest stowarzyszenie osób świeckich Wiara-Rodzina-Życie. – Pomysł zrodził się 3 lata temu, jako odpowiedź na zadania, jakie sobie postawiliśmy odnośnie do pogłębiania wiary, wsparcia rodziny i troski o życie - powiedziała prezes Renata Marszałek. Do stowarzyszenia należy kilka małżeństw, które zostały rodzinami zastępczymi i rodzinami adopcyjnymi. To właśnie one będą współpracować w szczególny sposób z siostrami Adoratorkami decydując się na opiekę nad dziećmi, które pojawią się w Oknie Życia.

Jak podkreśla s. Anna Mikołajewicz, która uczestniczyła w pracach przygotowawczych, trzeba było dopełnić wiele formalności, zdobyć szereg zgód oraz przygotować miejsce. – wszystko udało się sfinalizować, min. dzięki życzliwości władz, służb oraz wsparciu ludzi dobrej woli – podkreśla.

Na uroczystym otwarciu obecny był prezydent miasta Piotr Roman, dyrektor miejskiego szpitala im. św. Łukasza oraz komendant policji, a także przedstawiciele innych instytucji miejskich. Istnienie i funkcjonowanie Okna Życia możliwe jest dzięki skoordynowanej współpracy wszystkich tych instytucji.

Poświęcenie Okna Życia poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego, który w homilii podkreślił, że Bóg jest dawcą życia ludzkiego i życia wiecznego. – Bóg chce, aby ta mała, krucha istota ludzka, która pojawiła się na ziemi i może pojawić się w Oknie Życia, mogła żyć, mogła realizować plan, jaki Bóg ma wobec niej – zaznaczył. Podkreślił też, że otwarcie tego miejsca nawiązuje do nauczania Jana Pawła II, który w sowim nauczaniu wiele razy podkreślał wartość i świętość ludzkiego życia.

Reklama

Okno Życia jest alternatywą dla matek (rodziców), które nie mogą wychować swego dziecka, urodziły je w tajemnicy przed rodziną i bliskimi, nie mają warunków, nie czują się na siłach lub po prostu nie są gotowe na takie wyzwanie. Warto podkreślić, że pozostawienie dziecka w Oknie Życia nie jest porzuceniem! Należy docenić odwagę matki, która chce w ten sposób dać dziecku szansę na lepsze życie, którego sama nie może mu zapewnić. Matki pozostawiające dziecko w oknie życia nie są poszukiwane, a maleństwo po badaniach w szpitalu kierowane jest do rodziny zastępczej, następnie do adopcji. Należy również przypomnieć, że proces adopcji dokonuje się 60 dni po pozostawieniu dziecka w Oknie Życia. Jest to czas, w którym można jeszcze przemyśleć swoją decyzję. Dziecko w Oknie Życia jest bezpieczne i znajduje się pod opieką służb medycznych.

Pierwsze Okno Życia otwarto w Legnicy 25 marca 2010 r. przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym prowadzonym przez legnicką Caritas. Do tej pory w legnickim Oknie Życia znalazło się 5 dzieci.

2023-03-26 20:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gliwice: Siedmiomiesięczna dziewczynka w Oknie Życia

Karol Porwich/Niedziela

W Oknie Życia ośrodka opiekuńczo-leczniczego sióstr boromeuszek w Gliwicach ktoś zostawił siedmiomiesięczną dziewczynkę. Dziecko jest zdrowe – przekazała w poniedziałek policja.

Więcej ...

Towarzyszyła synowi w śmiertelnej chorobie. Mama Carla Acutisa: "To syn zaprowadził mnie do Boga"

2023-05-26 12:36

Ks. Daniel Plewka

Antonia Acutis żyła z dala od Boga. We Mszy Świętej uczestniczyła zaledwie trzy razy: w dniu chrztu, w dniu Pierwszej Komunii Świętej i w dniu ślubu. To jej syn doprowadził ją do Boga. Zapytana o to w jaki sposób jej syn odkrył wiarę odpowiada: „Na pewno nie dzięki nam, rodzicom. Nie uczęszczaliśmy na niedzielną Mszę Świętą. Dużą rolę odegrała Beata, polska niania oddana Papieżowi Wojtyle, ale w Carlo była też taka naturalna skłonność do świętości. Kiedy miał 3 i pół roku poprosił mnie żebyśmy weszli do Kościoła, aby pozdrowić Jezusa. W mediolańskich parkach zbierał kwiaty, aby ofiarować je Madonnie. Ja byłam analfabetką, jeśli chodzi o wiarę, to on mnie uratował i przyprowadził do Boga”.

Więcej ...

Poznaj nowych kapłanów Archidiecezji Wrocławskiej

2023-05-27 22:00
Neoprezbiterzy 2023 - Archidiecezja Wrocławska

ks. Łukasz Romańczuk

Neoprezbiterzy 2023 - Archidiecezja Wrocławska

Przedstawiamy wam 11 nowo wyświęconych dziś kapłanów. Prezentujemy także parafie do których trafią oni od 1 września br..

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Grzech nie do odpuszczenia?

Wiara

Grzech nie do odpuszczenia?

Towarzyszyła synowi w śmiertelnej chorobie. Mama Carla...

Wiara

Towarzyszyła synowi w śmiertelnej chorobie. Mama Carla...

Jak wiedźma spotkała Jezusa

Wiara

Jak wiedźma spotkała Jezusa

#TrzymajSięMaryi:

Wiara

#TrzymajSięMaryi: "Pani doktor! Chłopczyk ożył!”....

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Bóg uratował nasze małżeństwo - świadectwo Rafała i...

Kościół

Bóg uratował nasze małżeństwo - świadectwo Rafała i...

Nieznane cuda Ojca Pio

Wiara

Nieznane cuda Ojca Pio

USA: Tina Turner zmarła po długiej chorobie

Wiadomości

USA: Tina Turner zmarła po długiej chorobie