Reklama

Wiadomości

Żaryn o doniesieniach ws. ataku hakerskiego: niemal codziennie mamy próby blokowania ważnych serwisów państwowych

fot. canva

Niemal codziennie mamy próby blokowania ważnych serwisów państwowych; te działania prowadzone są głownie przez hakerów działających na rzecz Rosji - powiedział PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn odnosząc się do doniesień o niedzielnym ataku na strony rządowe.

W niedzielę portal fakt.pl powołując się na zajmujący się analizą zagrożeń w sieci portal Falconfeeds.io poinformował o ataku hakerskim na stronę internetową Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Do ataku miała się przyznać prorosyjska grupa Phoenix. Wieczorem Falconfeeds.io poinformował o kolejnych atakach na polskie strony internetowe.

Celem ataków miała paść strona Krajowej Rady Sądownictwa, Krajowej Informacji Skarbowej, Rady Doskonałości Naukowej, a także strona produkujących amunicję Zakładów Metalowych Dezamet S.A. w Nowej Dębie, gdzie w poniedziałek ma się udać z wizytą premier Mateusz Morawiecki.

"Niemal codziennie mamy różnego rodzaju próby blokowania ważnych serwisów państwowych czy instytucji powiązanych z państwem polskim. Te działania prowadzone są głównie przez hakerów, którzy działają na rzecz Rosji, ale wykorzystują mało wyszukane i mało wyrafinowane narzędzia" - ocenił Żaryn.

Dodał, że chodzi głownie o ataki typu DDoS, czyli próby blokowania dostępności różnego rodzaju serwisów internetowych. "Takimi atakami zajmują się grupy działające na rzecz Rosjan, jak Killnet, czy NoName057. To zespoły hakerskie, które są kontrolowane przez rosyjskie służby specjalne i prowadzą działalność o charakterze cyberwojny przeciwko Zachodowi, w tym Polsce" - powiedział rozmówca PAP.

W jego ocenie takie działania mają z jednej strony siać chaos w Polsce, "ale również są typowym działaniem propagandowym pokazującym rzekomo wszechmocność rosyjskich struktur odpowiedzialnych za walkę w cyberprzestrzeni". "Nie jest to obraz prawdziwy, mamy do czynienia po raz kolejny z działaniami, które sa obliczone na wytworzenie kolejnych skutków o charakterze psychologicznym, czy informacyjnym" - powiedział.

"W ostatnim czasie rzeczywiście zidentyfikowaliśmy krótkotrwały brak dostępności strony SKW, ale te działania zostały szybko zneutralizowane, a strona została przywrócona. Tu także mieliśmy do czynienia z atakiem DDoS" - powiedział.

Reklama

Dodał, że działania te można analizować przez pryzmat próby odpowiedzi na skuteczne działania polskiego kontrwywiadu. "Przypomnę, że zarówno ABW jak i SKW bardzo skutecznie w ostatnich miesiącach neutralizują kolejne działania rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce" - powiedział. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mmu/

2023-03-26 21:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prof. Żaryn: Zdezawuowanie papieża to próba wykreowania nowych definicji dobra i zła

Prof. Jan Żaryn

Andrzej Biskupski

Prof. Jan Żaryn

– Zdezawuowanie papieża jest niezbędnym elementem, byśmy poddali się presji tych nowych definicji normujących prawa człowieka i obywatela, nowych definicji normujących dobro i zło w świecie – powiedział prof. Jan Żaryn podczas panelu, zatytułowanego „Atak na Kościół i Jana Pawła II”, który odbył się dziś podczas 28. Targów Wydawców Katolickich.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Akademia Kozłowiecka

2023-05-27 19:01

Ewa Kamińska

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Grzech nie do odpuszczenia?

Wiara

Grzech nie do odpuszczenia?

Towarzyszyła synowi w śmiertelnej chorobie. Mama Carla...

Wiara

Towarzyszyła synowi w śmiertelnej chorobie. Mama Carla...

Jak wiedźma spotkała Jezusa

Wiara

Jak wiedźma spotkała Jezusa

#TrzymajSięMaryi:

Wiara

#TrzymajSięMaryi: "Pani doktor! Chłopczyk ożył!”....

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Bóg uratował nasze małżeństwo - świadectwo Rafała i...

Kościół

Bóg uratował nasze małżeństwo - świadectwo Rafała i...

Nieznane cuda Ojca Pio

Wiara

Nieznane cuda Ojca Pio

USA: Tina Turner zmarła po długiej chorobie

Wiadomości

USA: Tina Turner zmarła po długiej chorobie