Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz

„Nie” dla Jezusa! „Tak” dla Barabasza?

Krzyż, znak miłości i pokoju, łamie prawa człowieka? Tak jest w opinii siedmiu sędziów Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, którzy zdecydowali, że wiszący w klasie szkoły w Abano Terme k. Padwy krzyż „godzi w zasady demokratycznego społeczeństwa… i zasadę pluralizmu”. Szkody, które „wyrządza” krzyż, da się nawet, według sędziów, dokładnie wyliczyć - co do centa. Widok krzyża boli najmniej pięć tysięcy euro.
Nie o pieniądze tu chodzi. To coś znacznie poważniejszego, a nawet coś groźnego. Po pierwsze - wyrok strasburskiego Trybunału, chroniąc prawa Lautsi Albertin, która nie życzy sobie, aby w szkole, gdzie uczą się jej dzieci, wisiały krzyże, godzi w prawa 80 proc. Włochów, którzy życzą sobie czegoś przeciwnego. Po drugie - sąd nad krzyżem jest groźny dla fińskiej imigrantki. Więcej - jest śmiertelnie niebezpieczny dla wszystkich, bez wyjątku, mieszkańców Starego Kontynentu i nie tylko.
Dlaczego tak się stało, że górę wzięły prawa jednostki nad prawem chrześcijan do swobodnego manifestowania swojej wiary? Trudno znaleźć rozsądną odpowiedź poza tą, że decyzja musiała wynikać z niechęci siedmiu prawników do chrześcijaństwa. To kolejny dowód na takie a nie inne sentymenty europejskich elit.
Krzyże w klasie rzekomo utrudniały Lautsi Albertin laickie wychowywanie swoich dzieci. Ale jeśliby chcieć ustrzec ją przed wszystkim, co kojarzy się z chrześcijaństwem, należałoby usunąć jej sprzed oczu wszystkie symbole religijne, czyli wyburzyć kościoły, kapliczki, a nawet zmienić flagę fińską, bo wszak i na niej widnieje krzyż. Absurd!
To nie pierwsza decyzja instytucji europejskich, która świadczy o niechęci albo nawet wrogości względem chrześcijaństwa. Wmawia się nam czasem, że europejskie instytucje są areligijne, a tymczasem coraz więcej przesłanek skłania do stwierdzenia, że są antyreligijne. Wyznawcom Chrystusa za każdym razem coraz brutalniej pokazuje się miejsce w szeregu. Budowali kulturę Starego Kontynentu, a w „Nowej Europie” przewidziano dla nich rolę pariasów.
„Nowa Europa” ma być wyprana z wszelkich odniesień do religii, a do chrześcijaństwa w szczególności. Brakło dla niego miejsca w nowym dokumencie, który od 1 grudnia 2009 r. będzie regulował życie we Wspólnocie. Bez chrześcijaństwa trudno mówić o tożsamości Włocha, Irlandczyka, Polaka, Niemca, obywatela zjednoczonej Europy.
Krzyż łączy. Nakazuje przyjąć z otwartymi ramionami ludzi innych kultur i cywilizacji, którzy coraz częściej przybywają do Europy za chlebem i lepszym życiem. Jest gwarantem otwarcia, a nie izolacji. Symbolem miłości największej, a nie narzędziem dyskryminacji.

Reklama

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Portugalia

Zmarł wicepostulator wizjonerów z Fatimy

W wieku 82 lat zmarł wieloletni wicepostulator procesu beatyfikacyjnego wizjonerów z Fatimy - o. Louis Kondor SVD. Uroczystości pogrzebowe pochodzącego z Węgier werbisty odbyły się w Fatimie. O. Louis Kondor w lipcu 1957 r. spotkał się po raz pierwszy z s. Łucją dos Santos, ostatnią żyjącą spośród trojga dzieci, które były świadkami objawień Matki Bożej w Fatimie w 1917 r., a w 1960 r. został wicepostulatorem procesu beatyfikacyjnego dwojga pozostałych: Franciszka i Hiacynty Marto, których w 2000 r. beatyfikował Papież Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ludzie

Abp Antonio Franco

Nuncjusz apostolski w Izraelu abp Antonio Franco jest zaniepokojony problemami wizowymi duchownych, przede wszystkim z krajów arabskich. Również dla zakonników i księży z Europy prawo pobytu skrócono z dwóch do jednego roku. - Musimy zapytać, dlaczego doszło do tych ograniczeń i co się da z tym zrobić, aby powrócić do wcześniejszych, bardziej otwartych praktyk - uważa nuncjusz.
Przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa zwraca uwagę, że niektórzy dostają prawo pobytu bez problemów, innym się odmawia, jeszcze inni w ogóle nie otrzymują odpowiedzi na złożone wnioski. Polityka wizowa utrudnia pracę Kościoła. Okazuje się, że zawsze gdy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych obejmują przedstawiciele fundamentalistycznej partii Szas, problemy stają się jeszcze bardziej uciążliwe - podkreśla o. Pizzaballa.

Cudzysłów

Jakiej pomocy możemy oczekiwać od tych, którzy w Europie usuwają symbole swej tradycji dziejowej i religijnej?
Bp Shlemon Warduni z Iraku o wyroku Trybunału w Strasburgu w sprawie krzyża

Krótko

Prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus podpisał Traktat Lizboński. Uczynił to kilka godzin po tym, gdy czeski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dokument nie jest sprzeczny z czeską konstytucją. Prezydencja szwedzka zapowiedziała, że dokument wejdzie w życie 1 grudnia 2009 r.

Hamid Karzaj został oficjalnie ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich w Afganistanie. Z dogrywki wycofał się jedyny kontrkandydat, były szef MSZ, Abdullah Abdullah. W wyborach doszło do wielu nadużyć i fałszerstw.

Małym zgrzytem zakończyła się wizyta szefa polskiego MSZ w USA. Radosław Sikorski miał spotkać się w Waszyngtonie z Hillary Clinton, ale szefowa amerykańskiej dyplomacji przedłużyła swoją wizytę na Bliskim Wschodzie i do rozmowy nie doszło.

Amerykański major Nidal Malik Hasan, służący w armii jako lekarz psychiatra, 5 listopada otworzył ogień w największej bazie wojskowej armii USA - Fort Hood w Teksasie. Zabił 11 osób i ranił 31. Sprawca został postrzelony i przebywa w szpitalu. Jest muzułmaninem, pochodzi z Jordanii.

Republikanie nadrabiają stratę do Demokratów. W rok po wyborze Baracka Obamy na prezydenta USA Demokraci ponieśli porażki w kilku wyborach na burmistrzów i gubernatorów, m.in. w New Jersey.

Aż 70 proc. Francuzów chce postawić przed sądem byłego prezydenta Jacques’a Chiraca za nieprawidłowości z czasów, gdy był merem Paryża. Chodzi o lata 1983-95. Wszczęcia sprawy nie chcą elity polityczne.

Radovan Karadžić, były lider bośniackich Serbów oskarżony o ludobójstwo, po raz pierwszy pojawił się na swym procesie w Hadze. Wcześniej odmawiał stawienia się przed trybunałem, tłumacząc, że nie dano mu czasu na przygotowanie się do obrony, a chce bronić się sam. Karadžiciowi grozi dożywocie.

W wieku 100 lat zmarł we Francji Claude Lévi-Strauss, twórca nowoczesnej antropologii i ojciec strukturalizmu.

Ponad połowa Rosjan nie wie, kto wybudował mur berliński, który stał się symbolem podziału Europy i świata na dwa wrogie systemy.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matka Chrystusowego Kościoła

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła obchodzone jest w Kościele katolickim w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Wezwani do pomocy

2024-05-20 21:59

Mateusz Góra

- Św. Ivo zawsze zachęcał strony do ugody i myślę, że to jest przesłanie dla wszystkich sędziów – tłumaczył Karol Tatara, prezes Stowarzyszenia Ars Legis i radca prawny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...