Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 46/2009, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Memento za zmarłych

W jasnogórskiej krypcie

W uroczystość Wszystkich Świętych wieloletnią tradycją na Jasnej Górze jest udostępnianie przybywającym częstochowianom i pielgrzymom krypty pod Kaplicą Matki Bożej. Krypta, pochodząca z XVII wieku, kryje doczesne szczątki m. in.: o. Piotra Markiewicza, przeora Jasnej Góry w czasie I wojny światowej i długoletniego generała Zakonu Paulinów, oraz o. Piusa Przeździeckiego, generała Zakonu Paulinów w okresie II wojny światowej. Krypta jest dostępna przez cały listopad. Na ścianie przed wejściem do krypty znajduje się tablica z wykazem pochowanych tam w XX wieku ojców i braci. O. Jan Golonka, kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze, przypomina, że krypta powstała już w połowie XVII wieku, kiedy poszerzano i rozbudowywano Kaplicę Matki Bożej (1645-50) z fundacji prymasa Macieja Łubieńskiego. - Do tej krypty lubię chodzić - wyznaje o. Golonka. - Są tam bowiem nie tylko urny z prochami naszych ojców, ale równocześnie jest to historia. To już przecież 300 lat! Pod kryptą jest jeszcze dolna część, gdzie są złożone kości.
W październiku br. wejście do krypty paulińskiej ozdobił spiżowy właz, ufundowany przez pracowników wodociągów, kanalizacji i ochrony środowiska, którzy przybyli na Jasną Górę w swojej dorocznej pielgrzymce. Nakrywę o wymiarach 220 cm x 93 cm ozdabia herb Zakonu Paulinów oraz napis: Krypta Paulińska. - Zawarto tam informację, że w krypcie spoczywają prochy paulinów od XVII do XX wieku i zaznaczono darczyńców - informuje Marek Soczyk z Jasnogórskiej Fundacji Pro Patria, autor projektu nakrywy.

Słowo Krajowego Duszpasterza Muzyków Kościelnych

Na Święto Muzyki Kościelnej

Z okazji zbliżającego się Święta Muzyki Kościelnej (22 listopada - św. Cecylii) o. Nikodem Kilnar OSPPE, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski, skierował specjalne słowo do muzyków kościelnych.
O. Kilnar przytacza w swoim tekście słowa z wydanej przez Stolicę Apostolską w 1967 r. instrukcji o muzyce w liturgii „Musicam sacram”, w której czytamy: „Jest rzeczą wskazaną, aby organiści nie tylko umieli grać biegle na powierzonym im instrumencie, ale posiadali także znajomość ducha świętej liturgii i wnikali weń, by spełniając swoje zadania, uświetniali nabożeństwo, zgodnie z naturą poszczególnych jego części i ułatwiali w nim udział wiernych”.
Krajowy duszpasterz muzyków wyjaśnia, że śpiew i muzyka mają być nie tylko ozdobą uroczystej liturgii, lecz również jej integralną częścią. Śpiew sprzyja zjednoczeniu zgromadzonych i otwiera ich dusze na przeżywanie tajemnicy wiary. Zwraca uwagę, że poziom muzyki liturgicznej w dużym stopniu zależy od fachowego przygotowania i zaangażowania organisty, którego zadaniem jest pomagać wspólnocie wiernych czynnie, pobożnie i godnie przeżywać święte obrzędy liturgiczne.
„W swojej posłudze krajowego duszpasterza muzyków kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski będę zwracał uwagę na formację duchową organistów, dyrygentów, chórzystów, kantorów, mającą na celu systematyczny rozwój ich życia duchowego - pisze o. Kilnar. - Muzyk kościelny jest sługą Eucharystii, jest sługą Liturgii. (...) Codzienne obcowanie z sacrum powinno być traktowane jako szczególny rodzaj powołania życiowego, a także jako okazja do dawania świadectwa. Zachęcam z całego serca wszystkich kapłanów do objęcia serdeczną troską duszpasterską wszystkich muzyków kościelnych, organistów, dyrygentów, chóry i zespoły wokalno-instrumentalne oraz schole liturgiczne przez organizowanie specjalnych rekolekcji z okazji Święta Muzyki, której patronuje św. Cecylia Męczennica. Zachęcam dyrygentów do modlitwy przed rozpoczęciem próby oraz po jej zakończeniu, do systematycznego korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, co zaowocuje częstym przyjmowaniem Chrystusa w Komunii św.
W wielu diecezjach i parafiach formacja duchowa muzyków kościelnych jest wzorowa - za co wyrażam serdeczną wdzięczność wszystkim Kapłanom” - pisze o. Nikodem Kilnar.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zaproszenie

Jasnogórskie Dni Skupienia 2009/2010

„Wierność Maryi, wierność nasza”. Pod takim hasłem będą się odbywać organizowane na Jasnej Górze kolejne Jasnogórskie Dni Skupienia.
Terminy spotkań:
10-13 grudnia 2009; 29-31 stycznia 2010;
25-28 lutego 2010; 4-7 marca 2010.
Jasnogórskie Dni Skupienia trwają od czwartku lub piątku (początek: godz.14.30) do niedzieli (zakończenie: godz.12.00). Miejscem modlitwy i zakwaterowania jest Dom Pielgrzyma. Zgłoszenia przyjmuje: O. Kazimierz Maniecki, ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (34) 377-77-05, kmaniecki@wp.pl.

Warszawa - Jasna Góra - Warszawa

„Express jasnogórski”

Przedsiębiorstwo PKS Warszawa uruchomiło połączenie okazjonalne pod nazwą „Express Jasnogórski” w relacji: Warszawa Zachodnia - Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze - Warszawa Zachodnia. Powstałe połączenie jest efektem współpracy między PPKS Warszawa a klasztorem Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. Pierwszy przejazd „Expressu Jasnogórskiego” odbył się w sobotę 7 listopada.
Informacje nt. kolejnych terminów wyjazdów będą podawane na stronie internetowej:
www.pksbilety.pl.

Krótko

W sobotę 31 października w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zostały odprawione Nieszpory z procesją i wypominkami za zmarłych. Nabożeństwu przewodniczył o. Nikodem Kilnar.

Przez trzy kolejne listopadowe dni ojcowie i bracia paulini w czasie specjalnych Mszy św. modlili się za zmarłych: 3 listopada - za ojców i braci paulinów; 4 listopada - za rodziców i krewnych paulinów; 5 listopada - za przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry.

W listopadzie w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze można oglądać okolicznościową wystawę zatytułowaną „Do życia wiecznego”. Ponad 60 nastrojowych zdjęć Krzysztofa Świertoka, jasnogórskiego fotografa, przedstawia Jasną Górę, częstochowskie nekropolie, a także… rozmodlonych ludzi. Wszystkie fotogramy łączą się w opowieść prowadzącą do zamyśleń nad przemijalnością ziemskiego życia.
- Mam nadzieję, że ta wystawa zachęci do listopadowych zamyśleń, refleksji nad przemijalnością życia, i przypomni, że to, co jest tu, to nie jest takie ważne, ważne jest to, co będzie po tamtej stronie życia - mówi autor fotografii.

Zapowiedzi

16-17 listopada - Unia Apostolska Kapłanów

2½2 listopada - 19. Czuwanie Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek

22 listopada - 19. Pielgrzymka Górników

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prof. Andrzej Nowak: Uznajmy śląski za język regionalny

2024-05-20 09:45

Adobe Stock

W pielęgnowaniu tradycji nie widzę zagrożenia ani dla Polski, ani dla naszej kultury – powiedział w wywiadzie prof. Andrzej Nowak, historyk, jeden z sygnatariuszy listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o języku śląskim.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...