„Krzyż Jezusa jest dla człowieka wierzącego znakiem wiary, nadziei i miłości”- mówił w homilii bp Antoni Długosz biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który w Wielki Piątek przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.
W homilii bp Długosz przypomniał o 30. rocznicy obrony krzyża w Miętnem. - Młodzież wówczas pokazała, że krzyż nikomu nie przeszkadza. Tamta młodzież dała piękne świadectwo przywiązania do wiary i miłości do krzyża Chrystusowego - mówił bp Długosz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Znakiem wiary są krzyże, które stawiamy przy drogach, w miejscach śmierci, tragedii i dramatów” - mówił bp Długosz i dodał, że „krzyż przypomina prawdę o Bogu, który stał się człowiekiem, aby nie zwycięstwem militarnym, ale męką i konaniem na krzyżu zbawić człowieka i świat”.
Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „droga krzyżowa uobecnia się w życiu każdego człowieka”. - Jezus chce, abyśmy zajęli miejsce Szymona z Cyreny, by z miłością pomóc nieść krzyż drugiemu człowiekowi - mówił bp Długosz.
„Jezus chce, byśmy mieli postawę Weroniki, aby odważnie wyznawać naszą wiarę” - kontynuował biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i przypomniał, że „potrzeba, abyśmy nie tylko współczuli cierpiącym, ale zapłakali nad sobą”.
Reklama
Hierarcha podkreślił, że „każdy człowiek ma krzyż własnego życia”. - Z Jezusem powinniśmy przybić się do krzyża, by ofiarować nasze cierpienia za zbawienie innych i świata. A doświadczając cierpienia umieli myśleć o innych - mówił bp Długosz.
„Uczmy się za Jezusem przebaczać kiedy doznajemy niewinnie cierpienia” - kontynuował bp Długosz.
Biskup przypomniał także, że „krzyż jest katechezą” - Krzyż mówi o życiu wiecznym. Od Jezusa mamy także uczyć się otwartych ramion, przebaczenia i otwartości wobec innych - zakończył bp Długosz.
Podczas Liturgii Męki Pańskiej tekst Pasji według św. Jana wykonał chór kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.