Reklama

Niedziela Lubelska

Promocja świętości życia

Aneta Kołodziejczyk, prezes Centrum Wolontariatu, przy Oknie Życia

Ewa Pankiewicz

Aneta Kołodziejczyk, prezes Centrum Wolontariatu, przy Oknie Życia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Troska o życie wymaga modlitwy i stałego zaangażowania w dobre inicjatywy głoszące publicznie jego świętość.

Poszanowanie godności każdego życia i jego niezbywalnej wartości jest stałą troską Kościoła. W Polsce 25 lat temu przybrała formę Dnia Świętości Życia, który obchodzony jest w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Sejm RP ustanowił także Narodowy Dzień Życia, przypadający 24 marca, dzień przed uroczystościami kościelnymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowa adopcja

Jednym z pierwszych dzieł Kościoła w Polsce w trosce o świętość życia jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, odwołująca się do objawień fatimskich. W Lublinie pod koniec lat 80. XX wieku ideę tej adopcji usilnie promował ś p. ks. dr Józef Kras w kościele Świętego Ducha. Wierni włączali się w walkę o los nienarodzonych dzieci podczas nabożeństw fatimskich, sprawowanych każdego 13. dnia miesiąca. Duchowa adopcja polega na codziennej modlitwie dziesiątkiem Różańca przez 9 miesięcy w intencji dziecka, którego życie może być zagrożone aborcją. Nieznane z imienia dziecko, a także jego rodziców, można otoczyć modlitwą oraz przyjmować Komunię świętą lub ofiarować post. Obecnie wierni angażują się w duchową adopcję najczęściej w uroczystość Zwiastowania. W tym dniu składają krótkie przyrzeczenie i wpisywani są zwykle do specjalnych ksiąg. Tradycja podejmowania troski o poczęte życie przyjęła się również podczas lubelskiej pielgrzymki na Jasną Górę, wtedy w duchową adopcję chętnie włączają się ludzie młodzi.

Trzy okna

Pięknym i wymownym znakiem otwartości na dar życia są „Okna Życia”. W naszej diecezji znajdziemy już trzy takie miejsca. Pierwsze powstało w parafii św. Marii Magdaleny w Łęcznej z inspiracji Mirosława Tarkowskiego, miejscowego nauczyciela. Inicjatywę wsparł emerytowany proboszcz ks. Janusz Rzeźnik. Drugie, za sprawą o. Filipa Buczyńskiego, pojawiło się w Lublinie przy hospicjum im. Małego Księcia na ul. Lędzian 49. Trzecie funkcjonuje w budynku lubelskiego Centrum Wolontariatu na Tatarach, przy ul. Gospodarczej 2 i zainaugurowało działalność rok temu, już w czasie wojny w Ukrainie. Jest opatrzone napisami zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. W tym przypadku, podobnie jak w Łęcznej, okno wyposażone jest w specjalną aplikację, która przy każdorazowym otwarciu wysyła sygnał alarmujący do kilku osób posiadających aplikację na telefonach komórkowych. Wnętrza okien są tak monitorowane, aby zapewnić anonimowość osobom, które zamierzałyby pozostawić dziecko.

Reklama

- Okno Życia przy siedzibie naszego stowarzyszenia powstało nieopodal miejsca, gdzie 81 lat temu Niemcy zamordowali ponad setkę dzieci z żydowskiej ochronki. Okno nosi imię Donia; to jedyne znane imię żydowskiej dziewczynki spośród wszystkich zamordowanych dzieci. Ale tak też brzmi zdrobniała forma ukraińskiego słowa „córeczka”. Rok temu przyjmowaliśmy u nas setki ukraińskich dzieci uciekających z rodzicami przed wojną, zatem okno ma podwójną symbolikę - tłumaczy Aneta Kołodziejczyk, prezes organizacji. Jak dotychczas wszystkie alarmy we wspomnianych lokalizacjach okien życia okazały się fałszywe. Bardzo ważna jest jednak gotowość do przyjęcia dzieci i uratowania ich życia.

Marsze i selfie

Promocją świętości życia w przestrzeni publicznej są też majowe Marsze dla Życia i Rodziny. W naszej diecezji odbywają się na centralnych ulicach i placach w Lublinie, Puławach oraz Chełmie. Dobrym pomysłem, podchwyconym przez młodzież, jest „Selfie dla Życia”, czyli publikowanie w internecie wspólnych rodzinnych zdjęć, z dopiskiem #dziękujężeżyję. Troska o życie wymaga naszej modlitwy, ale także osobistego zaangażowania w dobre inicjatywy głoszące publicznie jego świętość.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-29 08:50

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj