Reklama

Byli naszymi duszpasterzami

Niedziela płocka 44/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 lutego 1942 r., w 80. roku życia i 55. roku kapłaństwa, zmarł ks. Romuald Konopka, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Sarbiewo. Urodził się w 1862 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1887 r. Był wikariuszem w parafiach Nasielsk i Gójsk, proboszczem w parafiach: Zaręby, Kraszewo, Gozdowo i Sarbiewo. Pochowany został w Sarbiewie.

28 lutego 1938 r., w 37. roku życia i 6. roku kapłaństwa, po krótkiej chorobie zmarł ks. Konstanty Kuberski, proboszcz parafii Brwilno. Syn Jana i Zofii z Rejenków. Urodził się 28 lutego 1901 r. w miejscowości Wysocze Choiny, w parafii Wąsewo. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1932 r. w bazylice katedralnej płockiej z rąk abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Był wikariuszem w parafiach Poręba n. Bugiem i Gostynin, proboszczem w parafii Brwilno. Pochowany został w Brwilnie.

4 marca 1940 r., w 68. roku życia i 45. roku kapłaństwa, zmarł ks. Teodor Babich, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Sarnowo. Urodził się

9 listopada 1872 r. w Pułtusku. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1895 r. w Płocku z rąk bp. Michała Nowodworskiego. Był wikariuszem w parafiach: Myszyniec, Chorzele i Karniewo, proboszczem w parafiach Zalas i Samowo. Pochowany został w Samowie.

6 marca 1931 r., w 54. roku życia i 30. roku kapłaństwa, zmarł ks. Czesław Konarzewski, kapelan Jego Świątobliwości, proboszcz parafii Malużyn. Urodził się w 1877 r. w miejscowości Kownaty, w parafii Ciechanów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1901 r. w Płocku. Był wikariuszem przy katedrze płockiej, spełniając jednocześnie obowiązki kapelana w szpitalach płockich, w 1906 r. został proboszczem w parafii Malużyn. Pochowany został w Ciechanowie.

7 marca 1939 r., w 71. roku życia i 40. roku kapłaństwa, w szpitalu św. Józefa w Warszawie zmarł ks. Czesław Żakowski, proboszcz parafii Słubice. Syn Franciszka i Bibianny z Drozdowskich. Urodził się 9 stycznia 1868 r. w miejscowości Dobrzelin, w powiecie kutnowskim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1899 r. we Włocławku z rąk bp. Henryka Kossowskiego. Był wikariuszem w parafiach: Płock, Raciąż, Szreńsk i Czerwin, proboszczem w parafiach Święcieniec i Słubice. Pochowany został w Słubicach.

(+) 7 marca 1941 r., w 46. roku życia i 23. roku kapłaństwa, zamordowany został w obozie koncentracyjnym w Dachau ks. Antoni Rakowski, proboszcz parafii Zawidz. Syn Juliana i Marianny z Mossakowskich. Urodził się 13 czerwca 1895 r. w miejscowości Rychliki, w parafii Zakrzewo. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1918 r. w bazylice katedralnej płockiej z rąk bp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Był wikariuszem przy katedrze płockiej i prefektem w szkole powszechnej w Płocku, wikariuszem w parafii Długosiodło, proboszczem w parafiach Święcieniec, Bielsk i Zawidz. 7 kwietnia 1940 r. został aresztowany. Więziony był w Sierpcu i Działdowie. Od 18 kwietnia 1940 r. przebywał w obozach koncentracyjnych w: Dachau, Gusen, Mauthausen i ponownie w Dachau. Otrzymał numer obozowy 22014. Zmarł w szpitalu obozowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

Więcej ...

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33
Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous