Reklama

Byli naszymi duszpasterzami

Niedziela płocka 44/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 lutego 1942 r., w 80. roku życia i 55. roku kapłaństwa, zmarł ks. Romuald Konopka, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Sarbiewo. Urodził się w 1862 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1887 r. Był wikariuszem w parafiach Nasielsk i Gójsk, proboszczem w parafiach: Zaręby, Kraszewo, Gozdowo i Sarbiewo. Pochowany został w Sarbiewie.

28 lutego 1938 r., w 37. roku życia i 6. roku kapłaństwa, po krótkiej chorobie zmarł ks. Konstanty Kuberski, proboszcz parafii Brwilno. Syn Jana i Zofii z Rejenków. Urodził się 28 lutego 1901 r. w miejscowości Wysocze Choiny, w parafii Wąsewo. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1932 r. w bazylice katedralnej płockiej z rąk abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Był wikariuszem w parafiach Poręba n. Bugiem i Gostynin, proboszczem w parafii Brwilno. Pochowany został w Brwilnie.

4 marca 1940 r., w 68. roku życia i 45. roku kapłaństwa, zmarł ks. Teodor Babich, kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, proboszcz parafii Sarnowo. Urodził się

9 listopada 1872 r. w Pułtusku. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1895 r. w Płocku z rąk bp. Michała Nowodworskiego. Był wikariuszem w parafiach: Myszyniec, Chorzele i Karniewo, proboszczem w parafiach Zalas i Samowo. Pochowany został w Samowie.

6 marca 1931 r., w 54. roku życia i 30. roku kapłaństwa, zmarł ks. Czesław Konarzewski, kapelan Jego Świątobliwości, proboszcz parafii Malużyn. Urodził się w 1877 r. w miejscowości Kownaty, w parafii Ciechanów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1901 r. w Płocku. Był wikariuszem przy katedrze płockiej, spełniając jednocześnie obowiązki kapelana w szpitalach płockich, w 1906 r. został proboszczem w parafii Malużyn. Pochowany został w Ciechanowie.

7 marca 1939 r., w 71. roku życia i 40. roku kapłaństwa, w szpitalu św. Józefa w Warszawie zmarł ks. Czesław Żakowski, proboszcz parafii Słubice. Syn Franciszka i Bibianny z Drozdowskich. Urodził się 9 stycznia 1868 r. w miejscowości Dobrzelin, w powiecie kutnowskim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1899 r. we Włocławku z rąk bp. Henryka Kossowskiego. Był wikariuszem w parafiach: Płock, Raciąż, Szreńsk i Czerwin, proboszczem w parafiach Święcieniec i Słubice. Pochowany został w Słubicach.

(+) 7 marca 1941 r., w 46. roku życia i 23. roku kapłaństwa, zamordowany został w obozie koncentracyjnym w Dachau ks. Antoni Rakowski, proboszcz parafii Zawidz. Syn Juliana i Marianny z Mossakowskich. Urodził się 13 czerwca 1895 r. w miejscowości Rychliki, w parafii Zakrzewo. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1918 r. w bazylice katedralnej płockiej z rąk bp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Był wikariuszem przy katedrze płockiej i prefektem w szkole powszechnej w Płocku, wikariuszem w parafii Długosiodło, proboszczem w parafiach Święcieniec, Bielsk i Zawidz. 7 kwietnia 1940 r. został aresztowany. Więziony był w Sierpcu i Działdowie. Od 18 kwietnia 1940 r. przebywał w obozach koncentracyjnych w: Dachau, Gusen, Mauthausen i ponownie w Dachau. Otrzymał numer obozowy 22014. Zmarł w szpitalu obozowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prof. Bańka: za kilka lat kwitnące będą te parafie, które funkcjonują w sposób synodalny

2025-07-14 07:24

Logo Synodu

Za kilka lat kwitnące będą te parafie, które funkcjonują w sposób synodalny - powiedział PAP świecki reprezentant Europy na synod o synodalności prof. Aleksander Bańka. Chodzi m.in. o tworzenie rad parafialnych złożonych z ludzi świeckich oraz aktywizowanie kobiet w Kościele - podkreślił.

Więcej ...

Nigeria: zabity i troje porwanych w ataku na seminarium duchowne

2025-07-14 12:50

Unsplash/pixabay.com

W Nigerii w wyniku zbrojnego ataku na seminarium diecezjalne w stanie Edo zginął mężczyzna, a trzech młodych seminarzystów zostało porwanych. Zabity mężczyzna był ochroniarzem, poinformował misyjny portal informacyjny Fides. Według diecezji Auchi, atak miał miejsce w ubiegły czwartek około godziny 21:00 czasu lokalnego w wiosce Ivhianokpodi.

Więcej ...

"Nasi chłopcy" z... Wehrmachtu?! Oburzająca wystawa w Gdańsku

2025-07-14 13:24

Post FB Muzeum II Wojny Światowej

‘Nasi chłopcy’. Wystawa o przemilczanej historii. To opowieść o pokoleniach dorastających w cieniu przemilczeń, o potomkach, którzy próbują dziś zrozumieć decyzje swoich dziadków i pradziadków” - w taki sposób miasto Gdańsk reklamuje ekspozycję poświęconą służbie mieszkańców Pomorza w armii niemieckiej w czasie II wojny światowej. Informacje o wystawie, która „nie ocenia, lecz tłumaczy” wywołały potężne oburzenie w sieci. „To jawna realizacja niemieckiej narracji, a prowadzą ją przecież instytucje, które powinny strzec polskiej pamięci historycznej” — napisał na X Mariusz Błaszczak, były szef MON.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Wiara

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski