Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Bp Marczak: Wielki Post jest po to, aby się nawrócić

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych jest zawsze związane z naszym pragnieniem nawrócenia. Wielki Post jest nam co roku dany, aby szukać sposobu naszego nawrócenia – mówił bp Marek Marczak w przedostatnim Kościele Stacyjnym.

W kościele św. Siostry Faustyny w Łodzi odbyła się Msza św. w ramach pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych, której przewodniczył bp Marek Marczak. W homilii duchowny odniósł się do słów św. Jana Pawła II, który podkreślał wielką misję św. siostry Faustyny. Bóg za jej pośrednictwem przypomniał światu o wielkiej tajemnicy miłosierdzia, które stało się proroczym wołaniem do Europejczyków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Marczak nawiązując do dzisiejszego Rzymskiego Kościoła Stacyjnego, wyjaśnił znaczenie wielkopostnego pielgrzymowania. – Pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych jest zawsze związane z naszym pragnieniem nawrócenia. Wielki Post jest nam co roku dany, aby szukać sposobu naszego nawrócenia, najlepiej szukając tych obszarów w naszym życiu, które domagają się nawrócenia. Słowo Boże, którego słuchamy podczas Mszy św. ma być dla nas pomocą w odnalezieniu tego, co domaga się zmiany – powiedział duchowny. Odnosząc się do dzisiejszej liturgii słowa, podkreślił, że zbliża nas ono coraz bardziej do Wielkiego Tygodnia, a Ewangelia pozwala nam coraz lepiej poznać Jezusa, który ostatecznie odda życie za każdego człowieka. – Nawet, jeśli to imię Boga „Ja Jestem” może być dla nas trudne do wyjaśnienia, to Jezus niewątpliwie objawia się nam jako prawdziwy człowiek, w którym jest obecny również prawdziwy Bóg. Dlatego to, co mówi do nas Jezus Człowiek, jest także słowem samego Boga – tłumaczył homileta.

Następnie, łódzki biskup pomocniczy powiedział o wolności, której Bóg nie zabiera żadnemu człowiekowi. W Ewangelii św. Jana doskonale to pokazuje poprzez podział ludzi na przyjmujących i odrzucających Chrystusa. – Zawsze, gdy w moim życiu zaczyna przeważać zwątpienie albo lekceważenie słowa Bożego, jego przynaglenia i wezwania także do nawrócenia, do zmiany życia, to prędzej czy później może zdarzyć się tragedia. Przy tym wcale nie chodzi o to, że za karę zachoruję i umrę czy ktoś mnie zabije, chodzi o inną tragedię – podkreślił.

Reklama

Na zakończenie bp Marczak zachęcał, aby u końca Wielkiego Postu dostrzec swoją grzeszność i przyjąć Jezusa, doświadczając miłosierdzia Boga. - Jesteśmy zdolni do wielkich aktów, do wyboru Jezusa i do odrzucenia Go. Miłosierdzie Boże, które w tym kościele, szczególnie w naszym mieście, jest przeżywane, to jest ten sposób, w którym Bóg chce powiedzieć, że nawet jeśli jesteś grzesznikiem, to On może wejść do mojego serca, ale trzeba Go wpuścić i uznać, że jest się grzesznikiem, że potrzebuje się uwolnienia, wyzwolenia – podsumował.

Msza św. w kościele św. Siostry Faustyny stanowiła 33. przystanek na szlaku pielgrzymowania do łódzkich Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. W okresie Wielkiego Postu Eucharystia w ramach tej inicjatywy będzie sprawowana jeszcze w kościele Miłosierdzia Bożego na Teofilowie.  

Podziel się:

Oceń:

2023-04-01 07:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ksawerów: 100 chórzystów na cześć Pana

Archiwum prywatne

Więcej ...

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli