Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na blogach piszą

Bp Di Falco Léandri udzielił interesującego wywiadu francuskiemu dziennikowi
„Le Monde”. Stwierdził on, że Internet zmienia społeczeństwo, a więc nie może nie zmieniać Kościoła, jego sposobu istnienia i oddziaływania. Biskup powiedział również, że sieć, „ustanawiając nowe warunki, każe nam zejść z piedestału i z kazalnicy, każe nam opuścić getta i zakrystie. Papież, kardynałowie, biskupi, księża i wierzące osoby świeckie tworzą razem w Internecie agorę, swobodną i żywiołowo rozwijającą się przestrzeń, w której mówi się wszystko o wszystkim i można dyskutować na każdy temat”.
Blog Małgorzaty Frankiewicz

Czytając krytyczne teksty pod adresem Kościoła, zwłaszcza hierarchicznego, oraz artykuły z modnego ostatnio w Polsce cyklu „Kryzys w Kościele”, odnoszę nieustanne wrażenie, że autorzy tych materiałów stracili nie tylko wzrok i słuch, ale też rozum. Używając słów „wzrok i słuch”, mam na myśli szerokie pole widzenia tego, jak się sprawy mają, zaś pod pojęciem „rozum” umieszczam rozsądek i opanowanie w kwestii wypowiadania sądów kategorycznych, tonem nieznoszącym sprzeciwu.
Blog Jolanty Łaby

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wizytki przy Watykanie

Modlitewne zaplecze Papieża

Reklama

Siedem sióstr z kontemplacyjnego Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (wizytek) rozpocznie wkrótce życie wspólnotowe w klasztorze „Mater Ecclesiae” w Watykanie. W ciągu najbliższych pięciu lat będą one wspierać modlitwą, postami oraz w innej formie posługę Papieża i cały Kościół. Zajmą one miejsce siedmiu benedyktynek, które również przez pięć lat modliły się za Ojca Świętego, ale także uprawiały niewielki przyklasztorny ogród i szyły szaty liturgiczne. Klasztor „Mater Ecclesiae” powstał 13 maja 1994 r. z inicjatywy Jana Pawła II.

Szczyt katolicko-anglikański

Audiencja dla Arcybiskupa Canterbury

Ojciec Święty i zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej abp Rowan Williams pragną kontynuować i umacniać relacje ekumeniczne. Benedykt XVI przyjął na audiencji arcybiskupa Canterbury, który przebywał w Rzymie w związku z rzymskimi obchodami 100. rocznicy urodzin pioniera katolickiego ekumenizmu - kard. Johannesa Willebrandsa.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Jesteście strażnikami piękna, dzięki swemu talentowi możecie przemawiać do ludzkich serc, poruszyć wrażliwość indywidualną i wspólnotową, rozbudzić marzenia i nadzieje, poszerzyć horyzonty poznania i zaangażowania człowieka. Bądźcie więc wdzięczni za otrzymane dary i w pełni świadomi ogromnej odpowiedzialności za przekazywanie piękna, komunikowanie w pięknie i poprzez piękno! Także wy przez swą sztukę bądźcie głosicielami i świadkami nadziei dla ludzkości! Nie lękajcie się konfrontacji z pierwszym i ostatecznym Źródłem piękna, prowadzenia dialogu z ludźmi wierzącymi, z tymi, którzy podobnie jak wy czują się pielgrzymami w świecie i przez dzieje ku nieskończonemu Pięknu! Wiara niczego nie ujmuje waszemu geniuszowi, waszej sztuce, przeciwnie - uwzniośla ją i karmi, zachęca ją do przekraczania progów i kontemplowania zafascynowanymi oczyma ostatecznego i definitywnego celu, niezachodzącego słońca, które oświeca chwilę obecną i czyni ją piękną.
Do artystów, 21 listopada 2009 r.

Na czym polega królewska „władza” Jezusa? Nie jest władzą królów i wielkich tego świata; jest Bożą władzą dawania życia wiecznego, uwolnienia od zła, pokonania panowania śmierci. Jest władzą miłości, która potrafi czerpać dobro ze zła, zmiękczyć stwardniałe serce, przynieść pokój podczas najostrzejszego konfliktu, rozpalić nadzieję w najgęstszych ciemnościach.
Z przemówienia przed modlitwą „Anioł Pański”, 22 listopada 2009 r.

Rok Kapłański

Św. Jan Maria Vianney powiedział

Oczy człowieka żyjącego duchem tego świata zdolne są dostrzegać tylko wymiar życia doczesnego, podobnie jak moje oczy nie są w stanie widzieć teraz niczego, co znajduje się na zewnątrz, za zamkniętymi drzwiami kościoła. Tymczasem wzrok wierzącego sięga aż do głębin wieczności.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego Kościół wymaga od kapłanów i biskupów życia w celibacie?

2025-04-15 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dlaczego celibat? Czy był od zawsze? Dlaczego Kościół wymaga od kapłanów i biskupów życia w celibacie?

Więcej ...

Miasto, w którym wszystko się zaczęło...

2025-04-15 15:41

Vilniaus arkivyskupija

Wywiad z metropolitą wileńskim przeprowadził i przetłumaczył z j. litewskiego ks. Mariusz Marszałek SAC

Więcej ...

Ludwikowice Kłodzkie. Razem w trosce o wyjątkowych uczniów

2025-04-15 21:01
Uczestnicy spotkania katechetów szkolnictwa specjalnego z diecezji świdnickiej i legnickiej

Archiwum prywatne

Uczestnicy spotkania katechetów szkolnictwa specjalnego z diecezji świdnickiej i legnickiej

Katecheza w szkolnictwie specjalnym to więcej niż nauka religii. To misja, która wymaga nie tylko wiedzy, ale i serca – podkreślali uczestnicy spotkania katechetów z diecezji świdnickiej i legnickiej, które odbyło się 10 kwietnia w Ludwikowicach Kłodzkich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Wiadomości

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

Wiara

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

Zmarł biskup Piotr Turzyński

Kościół

Zmarł biskup Piotr Turzyński

Szczegóły pogrzebu bpa Piotra Turzyńskiego

Kościół

Szczegóły pogrzebu bpa Piotra Turzyńskiego

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji