Nalewka z propolisu
Do butelki z 50 gramami surowca propolisu (można nabyć w aptekach prowadzonych przez bonifratrów) wlać 350 ml spirytusu etylowego i 150 ml wody. Nalewkę pozostawić w temperaturze pokojowej przez 2-3 tygodnie szczelnie zamkniętą, codziennie mieszając. Przefiltrować przez watę, przechowywać w ciemnej butelce. Wskazania: grypa, katar, przeziębienia górnych dróg oddechowych, nieżyty, angina.
15-20 kropli na łyżeczkę cukru 3 razy dziennie; 30 kropli na 200 ml ciepłej herbaty do płukania gardła i popijania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zapalenie krtani i tchawicy: zaparzyć herbatę z rumianku, dodać 50 kropli nalewki. Płukać gardło 3 razy dziennie.
Inhalacje. Do talerza z gorącą wodą wlać 40-50 kropli nalewki - używać do inhalacji pod ręcznikiem.
Grypa, przeziębienie: zaparzyć herbatę z rumianku, dodać 2 łyżki miodu, sok z połowy cytryny, 40 kropli nalewki propolisowej.
Pić 3 razy dziennie.
Na łyżeczkę miodu nalać 20 kropli nalewki. Spożywać powoli 3 razy dziennie przy przeziębieniach i grypie.
Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu - pijemy dużo płynów, soków, sok aloesowy i herbaty ziołowe - z lipy, imbiru, maliny, rumianku.
Przy infekcjach przyjmujemy także wapno musujące. Jeśli występuje katar, pomocne są kąpiele stóp w gorącej wodzie.
Należy pamiętać o czosnku, który ma bardzo wielkie znaczenie w zapobieganiu następstw przeziębienia.
Reklama
Syrop czosnkowo-miodowy
Do 250 g miodu - najlepiej lipowego bądź spadziowego - dodać 4 ząbki rozdrobnionego czosnku (uwaga, rozdrabniamy nie metalowym sprzętem tylko drewnianym) i posiekaną średniej wielkości cebulę. Dobrze mieszamy i odstawiamy na 3 godz. Do szklanki ciepłej wody dodać 2-3 łyżeczki syropu i pić go 3 razy dziennie.
Herbata na gorączkę: jedna łyżeczka utartego imbiru, kawałek cynamonu, filiżanka gorącej wody, cytryna i miód. Działa napotnie i zawiera duże ilości witaminy C.
Wszystkie zioła pijemy pół godziny przed posiłkiem, natomiast krople, spirytusowe roztwory dawkujemy pół godziny po posiłku.
Oprac. Anna Skopińska