Reklama

Lubelski Dzień Papieski

Pieśnią, modlitwą, czynem

Niedziela lubelska 44/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny Dzień Papieski obchodzono mając świadomość swoistej rocznicy. 16 października to początek 24. roku pontyfikatu Jana Pawła II. W tym roku wybrano hasło: "Jan Paweł II - Świadek Nadziei". Nie zapomniano również o wezwaniu Ojca Świętego do czynów miłosierdzia.
Właśnie, dlatego podczas całego dnia wolontariusze zbierali dobrowolne ofiary na rzecz uzdolnionych gimnazjalistów z ubogich rodzin. Zbierano w sobotę i niedzielę, teoretycznie od godz. 10.00 do 18.00, lecz zdarzało się, że niektórzy kwestowali dłużej. Jak podkreślali wolontariusze zdarzali się i tacy, którzy pełnili tę posługę przez cały dzień. Podkreślał to również ks. Mieczysław Puzewicz, dziękując wszystkim za pomoc w organizacji Dnia Papieskiego. Para studentów, zbierająca datki na Starym Mieście powiedziała, że według nich taka akcja jest potrzebna, bowiem sami są studentami i doskonale wiedzą, jak czasem takie wsparcie może pomóc. Pomóc może szczególnie tym, którzy chcą się uczyć, a nie mają ku temu warunków materialnych, szczególnie na wsi. Stąd sami chcą w ten sposób pomóc.
Wieczorem przedstawieni zostali Monika i Łukasz, stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". To w ramach tego właśnie przedsięwzięcia zbierano fundusze. Akcję taką przeprowadzono nie tylko w Lublinie, lecz i w innych miastach w Polsce. Każdy z ofiarodawców otrzymywał niewielką naklejkę z hasłem akcji: "Dzielmy się miłością". Fundacja stawia sobie za cel pomaganie uzdolnionym, młodym ludziom z najuboższych rodzin.
Główne uroczystości, odbywające się w niedzielę 13 października, zapoczątkowali lubelscy dominikanie, którzy w swojej bazylice zorganizowali koncert pt. Szczęśliwa dla Polski godzina wybiła. Przygotował go Wojewódzki Dom Kultury, a występowały zespoły ludowe, wykonując pieśni o Ojcu Świętym. Zespoły przedstawiały utwory dotąd nie wykonywane w kościołach. Inny koncert miał miejsce niedługo potem w archikatedrze, gdzie chętni mogli usłyszeć zespół wokalny "Kairos" pod dyrekcją Borysa Somershafa. "Wasze klaskanie będzie jak Amen w trakcie Mszy św." - zachęcali organizatorzy. Słuchacze chętnie podchwycili ten apel.
Wszyscy spragnieni duchowej uczty mogli udać się na Mszę św. koncelebrowaną w archikatedrze przez abp. Józefa Życińskiego. Oprawę muzyczną zapewnił chór chłopięcy "Słowiki Lubelskie" z Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie.
Finałem całego dnia był kolejny koncert, podczas którego wystąpiły zespoły "Arcybractwo Muzyczne" oraz "Gospel Rain". Całość spięto tytułem: Janowi Pawłowi II świadkowi nadziei - pieśń i modlitwa. Początkowo planowano zorganizować go na Placu Zamkowym. Jednakże pogoda pokrzyżowała zamierzenia i dlatego imprezę przeniesiono do auli Wyższego Seminarium Duchownego. Nie przeszkodziło to jednak młodym ludziom bawić się doskonale podczas całego koncertu. W tańczącym tłumie widać było także duchownych, a niektórzy, z pewnością, z zazdrością patrzyli na franciszkanina w stroju zakonnym, któremu układów choreograficznych niejeden tancerz mógłby pozazdrościć.
O godz. 20.00 rozpoczęły się Wieczorne zamyślenia, podczas których odmówiono wspólnie Apel Jasnogórski w łączności ze wszystkimi miastami w Polsce, gdzie odbywały się podobne uroczystości. Wieczorem nie zabrakło również słów Ojca Świętego skierowanych nie tylko do rodaków, ale i do dzieci, ludzi młodych czy ludzi starszych. Przypomniano te najważniejsze odtwarzając je podczas koncertu i odczytując podczas "zamyśleń". Na zakończenie wystąpił jeszcze zespół "Gospel Rain", zamykając swym występem całość obchodów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jak papież przyjmował gości? Jak mieszkał? Czym zaskakiwał?

2025-04-23 14:31

Vatican News

Jak mieszkał papież Franciszek? Jak wyglądał jego przedpokój? Jak przyjmował gości? Czym zaskakiwał? O swoich wspomnieniach ze spotkań z Franciszkiem opowiada kard. Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Legenda św. Jerzego

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Więcej ...

Kard. Dziwisz: Franciszek w Krakowie modlił się nad ranem i sam prał skarpetki

2025-04-24 07:20

fot. Marcin Mazur

Podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku Papież Franciszek mieszkał w pałacu biskupim przy ul. Franciszkańskiej 3. Każdego ranka wstawał o świcie, kiedy jeszcze wszyscy spali, chodził po korytarzu i się modlił. Brał swoje ubrania, skarpetki do łazienki i tam je prał – ujawnił kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z Vatican News.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Kościół

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Kard. Ryś: Tato, jesteś w domu! | Pogrzeb śp. Franciszka...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: Tato, jesteś w domu! | Pogrzeb śp. Franciszka...

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Kościół

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę