Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na blogach piszą

Płód, który feministki walczące z „nietolerancją” dla swojej postawy życiowej chętnie i łatwo „usuwają”, to człowiek i dziecko o konkretnym imieniu, nazwisku i już kształtującej się osobowości. Od tego faktu ludzie, rzekomo oświeceni, wykształceni i inteligentni, uciekają i wypierają go ze swojej świadomości. Jak to możliwe, skoro właśnie takie osoby mają najlepszy dostęp do najnowszych osiągnięć nauki i techniki? W internecie roi się od opracowań i ilustracji przedstawiających rozwój człowieka od poczęcia, które niezbicie dowodzą o człowieczeństwie zarodka od samego początku, o niebywale szybkim rozwoju ukierunkowanym na bycie człowiekiem.
Blog Justyny

Obejrzałem w ostatni poniedziałek (11 stycznia) spektakl Teatru Telewizji o przebywaniu Prymasa Wyszyńskiego w więzieniu w Komańczy i o Ślubach Jasnogórskich. Nie będę ukrywał, były to dla mnie wydarzenia słabo znane. Nie miałem o nich zbyt dużego pojęcia.
Dzięki temu spektaklowi pojąłem jednak, gdzie było miejsce prawdziwego polskiego przywódcy w ówczesnych, trudnych czasach. W więzieniu. Tam właśnie był realny przywódca polskiego zniewolonego narodu. Stamtąd zarządzał polskim narodem i, o ironio, to właśnie on stawiał warunki swojego wyjścia z więzienia.
To celnie oddaje siłę i rangę człowieka. Całe komunistyczne państwo ze swym uzurpatorskim komunistycznym rządem nie było tak silne, jak ten jeden człowiek. Prymas Wyszyński - realny rząd polski, ze staropolska można by rzec interrex.
Ozon

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chrzest dzieci

Dla nich otwarło się niebo

Benedykt XVI ochrzcił 14 dzieci pracowników watykańskich podczas Mszy św., którą 10 stycznia odprawił w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Już po raz czwarty obecny Papież udzielił chrztu w Niedzielę Chrztu Pańskiego. W homilii Ojciec Święty przypomniał, że Ewangelia jest dla nas łaską Bożą, dającą radość i sens życia. Prowadzi do życia bardziej szczęśliwego, pięknego, solidarnego, zgodnego z zamysłem Bożym.
W procesji z darami szło rodzeństwo nowo ochrzczonych. Podobnie jak w ubiegłym roku Papież sprawował Eucharystię przy dawnym ołtarzu-kaplicy, przez co w niektórych momentach stał tyłem do zgromadzonych i razem z nimi był zwrócony twarzą do Ukrzyżowanego. Ojciec Święty powiedział m.in.: - Można powiedzieć, że dla tych dzieci dziś otworzy się niebo. Głos Ojca bowiem wezwie ich, aby stały się Jego dziećmi, i otrzymają dar wiary, który będzie w ich sercach zalążkiem pełni życia.
Zwracając się do rodziców i chrzestnych, Benedykt XVI podkreślił, że do nich należy prowadzenie dzieci śladami Chrystusa i wychowywanie ich w wierze. Zobowiązanie się do wypełnienia tego zadania jest warunkiem udzielenia chrztu dziecku przez Kościół. - Także w naszych czasach wiara jest darem, który należy odkryć, podtrzymywać i o nim świadczyć - wskazał Benedykt XVI.

Reklama

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

W ciągu półtora wieku Kolegium dało swym studentom wyjątkowe doświadczenie. Pozwoliło im poznawać powszechność Kościoła, jego rozległą tradycję intelektualną i duchową, jak też pilne zadanie niesienia zbawczej prawdy Chrystusa ludziom wszystkich czasów i na każdym miejscu. Ufam, że kładąc nacisk na te znamiona rzymskiej edukacji w każdym aspekcie swego programu formacyjnego, Kolegium będzie nadal wydawać mądrych i ofiarnych duszpasterzy. Będą oni umieli przekazywać wiarę katolicką w nieskażonej pełni. Zaniosą niezmierne Chrystusowe miłosierdzie słabym i zagubionym. Uzdolnią amerykańskich katolików do tego, by byli ewangelicznym zaczynem w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym swego narodu.
Na zakończenie obchodów 150. rocznicy powstania Papieskiego Kolegium Północnoamerykańskiego, 9 stycznia 2010 r.

Skoro chce się budować prawdziwy pokój, to jak można oddzielać od siebie lub nawet przeciwstawiać sobie ochronę środowiska i ochronę życia ludzkiego, także życia nienarodzonych? To właśnie w szacunku osoby ludzkiej dla samej siebie wyraża się jej poczucie odpowiedzialności za stworzenie. Jak bowiem naucza św. Tomasz z Akwinu, człowiek jest tym, co najszlachetniejsze we wszechświecie (por. „Summa Theologiae” I, q. 29, a. 3). Ponadto, jak przypomniałem podczas niedawnego światowego szczytu FAO, poświęconego problemowi bezpieczeństwa żywnościowego: „ziemia może wyżywić wszystkich swoich mieszkańców”; oby tylko egoizm nie prowadził do zagarniania przez niektórych ludzi dóbr przeznaczonych dla wszystkich!
Z przemówienia do Korpusu Dyplomatycznego, 11 stycznia 2010 r.

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...