Reklama

Bo w pieśni jest dusza narodu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W wigilię 142. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, 4 grudnia 2009 r. w Warszawie, w Centralnej Bibliotece Wojskowej, miał miejsce uroczysty finał i koncert galowy laureatów IX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki i Recytacji Poezji Legionowej i Żołnierskiej, zorganizowanego przez Związek Piłsudczyków pod patronatem Prezydenta II Rzeczypospolitej Ryszarda Kaczorowskiego, przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego oraz Centralnej Biblioteki Wojskowej. Do ogólnopolskiego etapu konkursu zgłoszonych zostało 274 uczestników, reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja, technika, licea i stowarzyszenia. Poziom wielu prezentowanych utworów, dobór repertuaru, wykonanie zasługują na wysokie uznanie - to ocena organizatorów i jury konkursu, dziękujących w sposób szczególny nauczycielom i pedagogom za wkład i zaangażowanie w przygotowanie uczestników konkursu.
34 wykonawcom przyznano wyróżnienia. A oto laureaci pierwszych miejsc: W dziedzinie śpiewu w kategorii szkół podstawowych - Urszula Rossowska ze Szkoły Podstawowej nr 94 im. Marszałka Piłsudskiego w Warszawie. W dziedzinie recytacji pierwszej nagrody nie przyznano. W kategorii gimnazjów, w dziedzinie śpiewu - Piotr Bożym z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej w Lublinie, w dziedzinie recytacji - Ewa Ganczarek z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Jelczu-Laskowicach.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych w dziedzinie śpiewu - Anna Zwierzchowska z Zespołu Szkół Katolickich pw. św. Stanisława Kostki w Kielcach i Wioletta Kaczmarczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marszałka Piłsudskiego w Kielcach.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych w dziedzinie recytacji - Sebastian Lachocki z LXXII LO im. gen. Jakuba Jasińskiego w Warszawie - Teatr Szkolny PARADOX.
Przyznano także nagrody specjalne - Grand PRIX, które otrzymały: Inga Ochinean z Zespołu Szkół Katolickich pw. św. Stanisława Kostki w Kielcach i Weronika Zach ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Piłsudskiego w Wygodzie. W kategorii zespołów jury postanowiło przyznać specjalną nagrodę Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Szczecinie, reprezentowanej przez: Łucję Chmiel, Alicję Szyszkowską, Karolinę Skowrońską, Ewelinę Węglarską, Klaudię Naworską, Aleksandrę Żuk, Małgorzatę Pendrak, Adriannę Nowakowską, Karolinę Misiorek, Aleksandrę Weber. W kategorii duetów przyznano równorzędne nagrody: Annie Egiazarian i Annie Zwierzchowskiej z Zespołu Szkół Katolickich pw. św. Stanisława Kostki w Kielcach, Jakubowi Stolarskiemu i Emilowi Wacławikowi ze Szkoły Podstawowej nr 175 im. Heleny Marusarzówny w Warszawie.
Wyróżniono także chóry i zespoły szkolne: Zespół Cantabile ze Szkoły Podstawowej nr 94 im. Marszałka Piłsudskiego w Warszawie, Chór Melodynki ze Szkoły Podstawowej nr 267 im. J. Słowackiego w Warszawie, Zespół Wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 175 im. Heleny Marusarzówny w Warszawie, Zespół Wokalny Gimnazjum nr 54 im. Adama Księcia Czartoryskiego w Warszawie, Zespół Wokalny „Nadzieja” z Prywatnego LO Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Warszawie, Chór Gimnazjum nr 22 w Łodzi, Chór Publicznego Gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Stromcu. Jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną najmłodszym uczestnikom konkursu: Darii Szudzik i Sarze Lityńskiej ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Piłsudskiego w Ciechocinku, Maciejowi Mleczakowi i Karolowi Brzezińskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrocławiu.
Wykonawcy byli w pełni świadomi, po co i dlaczego śpiewają i mówią wybrane pieśni i poezje. W tych pieśniach i wierszach wyrażali swoje uczucia i swoje przekonania. Poezji nie recytowali, nie deklamowali. Mówili ją z duszy i serca. I także z duszy i serca śpiewali pieśni. Chwała im za to. Każda ocena jest subiektywna. Najmocniej poruszyło mnie wykonanie wiersza „Mówcie” przez Paulinę Mostyńską z Jednostki Strzeleckiej 3003 im. Orląt Lwowskich ZS „Strzelec” OSW w Jelczu-Laskowicach, poświęconego polskiej Golgocie Wschodu (III miejsce), zaśpiewanie „Ballady wrześniowej” Jacka Kaczmarskiego przez Szymona Krakowiaka z Gimnazjum nr 54 im. Adama Księcia Czartoryskiego w Warszawie (II miejsce), wykonanie wierszy - „Reduta Ordona” Adama Mickiewicza przez Kajetana Szewczyka z XCIX LO im. Zbigniewa Herberta w Warszawie (II miejsce), wierszy Artura Oppmana „List z Syberii” i „Orlątko”, mówionych przez Ewę Ganczarek z Gimnazjum nr 1 w Jelczu-Laskowicach (I miejsce) i Martę Jaoko z XLIV LO im. A. Dobiszewskiego w Warszawie (III miejsce), utworu „Katyń - ostatni list” Lecha Makowieckiego, śpiewanego przez Piotra Bożyma z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej w Lublinie (I miejsce), wiersza „Czekamy cię, czerwona zarazo” Józefa Szczepańskiego, mówionego przez Darię Mikulską ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marszałka Piłsudskiego w Wołominie (II miejsce), i wiersza „Grudzień” Kazimierza Węgrzyna, mówionego przez Justynę Owczarek z Zespołu Szkół w Zygrach (wyróżnienie). Wzruszenie budzili najmłodsi wykonawcy piosenek i wierszy legionowych: Daria Szudzik i Sara Lityńska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Piłsudskiego w Ciechocinku oraz Maciej Mleczak i Karol Brzeziński ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrocławiu. Wspaniale zabrzmiała „Pierwsza Brygada”, zaśpiewana i zagrana na skrzypcach przez uczennice Szkoły Muzycznej w Szczecinie (nagroda specjalna).
Rozpoczął się rok 2010, rok 90. rocznicy polskiego zwycięstwa w bitwie z bolszewikami pod Warszawą, osiemnastej decydującej bitwie w dziejach świata. W sierpniu 1920 r. Polska ocaliła przed potopem czerwonej zarazy chrześcijańską cywilizację Europy. Odpowiedzią na polskie zwycięstwo był Katyń. Po II wojnie światowej rządzący Polską z nadania Moskwy komunistyczni zdrajcy starali się unicestwić pamięć o polskim Cudzie nad Wisłą. Ceną za śpiew o naszym zwycięstwie nad Sowietami było więzienie, zesłanie na Sybir, śmierć. Dlaczego? BO W TYM ŚPIEWIE JEST DUSZA NARODU, KTÓRĄ CHCIANO ZNISZCZYĆ.
Mamy oficjalnie niepodległą Polskę. Dlaczego w śpiewnikach i programach chórów - w szkole, harcerstwie, w wojsku - nadal nie ma pieśni o ocaleniu przez Polskę w 1920 r. chrześcijańskiej cywilizacji Europy? Komunistyczna cenzura ciągle obowiązuje? W roku rocznicy polskiego zwycięstwa nad czerwoną zarazą wzywam nauczycieli i dyrektorów szkół, wychowawców, kierowników chórów, animatorów, komendantów harcerstwa i dowódców wojskowych: wprowadźcie do programów i śpiewników pieśni o polskim zwycięstwie w 1920 r.!
Co roku, w ostatnią niedzielę września, w rocznicę zwycięskiej bitwy nad Niemnem organizuję wieczory patriotyczne: Msza św. za Ojczyznę w archikatedrze częstochowskiej, a po niej przy ognisku - Wieczór wspólnego śpiewania odnalezionych, ocalonych piosenek o naszym zwycięstwie. Mogę wysyłać ich teksty i nuty. Mój adres domowy: ul. L. Schillera 4/68, 42-200 Częstochowa, tel.: (34) 322-05-29.
Oto pierwsze zwrotki dwóch wybranych pieśni z roku 1920:

„Cud nad Wisłą, czyli polska młócka”
Już gadali, że Sowiety urządzą nad Wisłą,
raptem Polak się odwinął
i zwycięstwo prysło.
Dalej do dzieła, jeszcze nie zginęła!
Pokój z Sowietami spiszem bagnetami!...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Marsz harcerzy ochotników”
Poszliśmy w bój, gdy Polska zwała,
Pobudkę grał nam Złoty Róg.
I pierzchła Moskwy wnet nawała,
Do zwycięstw nas prowadził Bóg!...

OCALAJMY NASZE PIEŚNI! JEST W NICH DUSZA OJCZYZNY.

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Projekt SIGMA 2025 - wiara i braterstwo w seminarium

2025-02-13 21:50
Uczestnicy Projektu SIGMA podczas gry terenowej

Archiwum WSD Świdnica

Uczestnicy Projektu SIGMA podczas gry terenowej

Kilkudziesięciu nastolatków zdecydowało się przyjechać w czasie przerwy semestralnej do świdnickiego seminarium, by wspólnie zgłębiać tajniki męskiej siły i odkrywać własne powołanie.

Więcej ...

PILNE! Kłobuck: Morderstwo księdza

2025-02-13 20:49
Ks. Grzegorz Dymek

Archiwum parafii

Ks. Grzegorz Dymek

Nie żyje 59-letni ksiądz Grzegorz Dymek, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Kłobucku na terenie archidiecezji częstochowskiej - informację tę podają lokalne media klobucka.pl.

Więcej ...

Niemcy: Śledczy zakładają islamistyczny motyw ataku w Monachium

2025-02-14 12:43

PAP/EPA/RONALD WITTEK

Na obecnym etapie postępowania śledczy wychodzą z założenia, że mężczyzna, który w czwartek wjechał samochodem w grupę demonstrantów w Monachium, działał z pobudek islamistycznych - poinformowała w piątek prokuratura.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Jezus nas umacnia swoim Słowem i karmi swoim Ciałem

Wiara

Jezus nas umacnia swoim Słowem i karmi swoim Ciałem

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia