Benedykt XVI pozdrowił uczestników XII Dnia Dialogu z Judaizmem w Polsce. 17 stycznia na zakończenie spotkania z wiernymi podczas modlitwy „Anioł Pański” na Placu św. Piotra w Watykanie Papież wspomniał o spotkaniu w Tarnowie, gdzie miały miejsce centralne uroczystości. Wyraził nadzieję, że życzliwe spotkanie odmiennych tradycji i kultur będzie prowadziło do wzajemnego zrozumienia i szacunku.
Na obchody Dnia Dialogu z Judaizmem w Kościele katolickim w Polsce przybyli Żydzi z kraju i z zagranicy. Były wystawy, koncerty, panel dyskusyjny i modlitwa, również na tarnowskim kirkucie. W wypowiedziach rabinów i biskupów przewijała się potrzeba wspólnej modlitwy i inicjatyw, by dawać świadectwo współczesnemu światu. - Dziś, kiedy nie wszyscy wierzą w Boga, potrzeba wspólnego działania chrześcijan i Żydów - powiedział naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Biskup tarnowski Wiktor Skworc - gospodarz ogólnopolskich uroczystości przypomniał podczas konferencji prasowej, że Tarnów to miasto pamiętające wiele pokoleń Żydów, którzy modlili się i współistnieli zgodnie z chrześcijanami, przyczyniając się do wzbogacenia wiary i kultury.
Końcowym punktem centralnych obchodów Dnia Dialogu z Judaizmem był koncert, podczas którego wręczono tytuł Człowieka Pojednania 2009 r., który otrzymał rabin dr Alon Goshen-Gottstein - żydowski teolog z Jerozolimy. Stał się on szeroko znany dzięki spontanicznemu gestowi, jaki miał miejsce w trakcie pielgrzymki Benedykta XVI do Izraela w maju 2009 r. Otóż w czasie spotkania międzyreligijnego w Nazarecie zaśpiewał modlitwę o pokój po hebrajsku, arabsku, angielsku i niemiecku. Papież odpowiedział równie spontanicznym gestem - wstał, wziął za ręce stojących obok niego duchownych innych religii i włączył się we wspólny śpiew. Także w tarnowskiej katedrze, na zakończenie nabożeństwa Słowa Bożego, rabin Goshen-Gottstein zaśpiewał pieśń „Pokój daj nam, Panie” po polsku i po hebrajsku.
W program centralnych obchodów Dnia Dialogu z Judaizmem wpisały się również spotkania przedstawicieli wspólnoty judaistycznej oraz katolickiej z młodzieżą Tarnowa. Doszło także do spotkania rabina Michaela Schudricha z tarnowskimi więźniami, którzy pomagają w pracach remontowych na kirkucie.
Przyszłoroczne centralne obchody Dnia Dialogu z Judaizmem będą miały miejsce w Przemyślu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu