Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2010, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krótko

W dniach 28-31stycznia odbywała się 15. Jasnogórska Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych „Pomóż mi odejść”. Zajmowano się szeroko rozumianą problematyką dotyczącą opieki nad pacjentami chorującymi na przewlekłe i niepoddające się leczeniu choroby, głównie nowotworowe. 30 stycznia Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. 31 stycznia w ramach Konferencji odbyła się 1. Pielgrzymka Hospicjów Polskich.

30 stycznia w Sali Papieskiej zabrzmiał bożonarodzeniowy koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Marka Piątka.

31 stycznia w Bazylice Jasnogórskiej kolędowały jasnogórskie chóry: Chór Żeński „Kółeczko” i Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej oraz Chór Mieszany im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski pod dyrekcją Marcina Lauzera. Przy organach zasiedli Przemysław Kmieć i Marcin Lauzer.

31 stycznia Janina Lach, cudownie uzdrowiona w 1979 r. za przyczyną Matki Bożej na Jasnej Górze, ponownie przybyła do sanktuarium, aby podziękować za tę szczególną łaskę.

2 lutego w 25. Pielgrzymce Zakonów i Zgromadzeń Archidiecezji Częstochowskiej przybyli kapłani zakonni i diecezjalni, siostry i bracia - przedstawiciele wspólnot zakonnych archidiecezji oraz wdowy konsekrowane.

Z parlamentu na Jasną górę

Konieczny powrót do Bożych praw

Zudziałem kilkudziesięciu posłów i senatorów RP z różnych klubów parlamentarnych odbyła się 2 lutego 21. Pielgrzymka Parlamentarzystów. Mszy św. odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Wątroba z Częstochowy. Eucharystię koncelebrował ks. Piotr Pawlukiewicz, duszpasterz polskich parlamentarzystów. - Do bycia świadkami miłości przez ofiarną służbę jesteśmy wezwani wszyscy bez wyjątku, a to na mocy sakramentu chrztu św. - przypomniał w homilii bp Wątroba.
Wcześniej - już tradycyjnie - abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, wygłosił w kaplicy Różańcowej konferencję do parlamentarzystów nt. „Globalizm w świetle encykliki Benedykta XVI «Caritas in veritate»”. Przypomniał, że w świecie polityki, kultury i w życiu społecznym konieczny jest powrót do praw Bożych. - Dlatego wołamy o miejsce dla Boga w przestrzeni publicznej - mówił abp Nowak. - Człowiek jest w pełni sobą, gdy jest posłuszny prawu Bożemu. Droga właściwego postępu ludzkiego łączy się z prawdą i miłością. Cywilizacja miłości powinna prowadzić do cywilizacji ekonomii - podkreślił abp Nowak.
Odnosząc się do ustawy bioetycznej, przypomniał, że obserwujemy wspieranie w świecie projektów antynatalistycznych. Próbuje się rozbroić „bombę demograficzną” przez sterylizację, aborcję, antykoncepcję i eutanazję. Wydaje się 23 mln dolarów na aborcję. Nowa forma wojny naszych czasów wypowiedziana została dzieciom i ludziom starszym.

Śluby wieczyste

Sześć ogników nadziei dla paulinów

W Dniu Życia Konsekrowanego, 2 lutego, sześciu braci paulinów złożyło śluby wieczyste w Zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Są to klerycy Wyższego Seminarium Duchownego na Skałce w Krakowie: br. Aleksander Kuszłak, br. Paweł Tomaszewski, br. Norbert Bień, br. Wojciech Śliwa, br. Przemysław Sobczak i br. Konrad Blicharski. Młodzi paulini złożyli śluby na ręce przełożonego generalnego o. Izydora Matuszewskiego, który przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. O. Michał Lukoszek, rektor WSD Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie, podkreślił, że przez złożenie ślubów bracia pragną całkowicie oddać się na wyłączną własność Chrystusowi. W homilii o. Matuszewski przypomniał, że w ślubach czystości, ubóstwa i posłuszeństwa ukazuje się tajemnica samego Jezusa Chrystusa. - Mocą tych ślubów osoba konsekrowana oddaje się całkowicie Bogu, życiu modlitwy, a w wielu wspólnotach także dziełom apostolskim podejmowanym wobec człowieka ze względu na Jezusa Chrystusa. Współczesna mentalność oraz egoistyczne wychowanie sprawiają, że młodemu człowiekowi bardzo trudno jest rozpoznać powołanie do życia konsekrowanego, a także zrozumieć sens takiego życia podejmowanego przez innych - stwierdził Ojciec Generał.
- Niebo jest nachylone do samej ziemi, naprawdę. Szczęśliwy jestem! Obym wytrwał tak do samego końca. Tego życzę sobie i moim współbraciom - mówił br. Wojciech Śliwa.
Wkrótce na Ukrainie swoje śluby wieczyste złoży także br. Justyn Miszczenko.

Informator jasnogórski

Msze św.
Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej
W niedziele i uroczystości:
6.00, 7.00, 8.00 - w jęz. łacińskim, 9.30, 11.00, 12.00, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.15.
W dni powszednie (pon.-pt.): 6.00, 7.00, 7.30, 8.00 - w języku łacińskim, 9.30, 11.00, 15.30, 18.30.
W soboty:
6.00, 7.00, 7.30, 8.15 - w jęz. łacińskim, 9.00, 9.30, 11.00, 12.00, 15.30, 16.45, 17.30, 18.30.
Bazylika Jasnogórska
W niedziele i uroczystości:
5.30, 6.30, 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 17.00, 19.00.
W dni powszednie (pon.-sob.): 5.30, 6.00, 6.30, 7.00, 7.30, 8.00.
Skarbiec, Arsenał, Muzeum
600-lecia i Bastion św. Rocha w okresie zimowym (tj. do 1 marca) czynne są w godz. 9-16. Od 1 marca czynne w godz. 9-17.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2010-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00
bp Tadeusz Lityński

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej.

Więcej ...

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

2024-04-25 20:08

BPJG

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim