Reklama

Niedziela Częstochowska

Seminarium otworzyło drzwi

Ks. Michał Pabiańczyk

– Seminarium to nie jest zamknięta twierdza, jakaś ekskluzywna szkoła – mówi w rozmowie z „Niedzielą” ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, które 22 kwietnia zaprosiło młodych ludzi na „Dzień Otwartych Drzwi”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. w kościele seminaryjnym, zajęcia liturgiczne, Krąg Biblijny, spotkanie z klerykami i wychowawcami seminaryjnymi, ale także gry i zabawy dla najmłodszych uczestników, złożyły się na program tego wydarzenia. Na spotkanie przybyło 67 chłopców z różnych parafii archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej, m.in.: z Częstochowy, Radomska, Zawiercia, Dąbrowy Górniczej, Białej k. Wielunia.

– Ten „Dzień Otwartych Drzwi” to jedna z wielu inicjatyw jakie podejmuje nasze seminarium w kwestii powołań do kapłaństwa. Seminarium organizuje również spotkania formacyjne dla ministrantów, lektorów, akolitów, ceremoniarzy oraz dla młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Światło-Życie. Oczywiście bardzo ważna jest Niedziela Powołań w parafiach. Czymś pięknym i ważnym byłoby pokazanie seminarium dzieciom pierwszokomunijnym, które razem ze swoimi duszpasterzami pielgrzymują na Jasną Górę – podkreśla ks. Selejdak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Takie inicjatywy są ważną pomocą, aby już od lat dziecięcych, przez lata młodości, taki młody człowiek rozeznał, że powołanie kapłańskie to dar i zadanie, jak pisał św. Jan Paweł II. Oczywiście powołanie to jest inicjatywa Boga, ale przecież w jego rozeznaniu bardzo ważną rolę spełniają rodziny – zaznacza ksiądz rektor.

– Bł. kard. Stefan Wyszyński w 1960 r. w dniu święceń nowych kapłanów dla archidiecezji warszawskiej spotkał się z nowymi kapłanami i ich rodzinami. Wówczas podkreślił, że powołania kapłańskie rodzą się w dobrych katolickich rodzinach. Wskazał też na szczególną rolę matek, które są pierwszymi nauczycielkami modlitwy, one pierwsze uczą zginać kolana dzieci przed Bogiem. Ważną rolę spełniają oczywiście parafie i kapłani. Każdy ksiądz przez swoje powołanie, przez to jak sam żyje i spełnia misję, pokazuje piękno kapłaństwa. Bolesne jest to kiedy kapłan nie realizuje swojego powołania w sposób właściwy – kontynuował ks. Selejdak.

Reklama

Przyznał, że taka inicjatywa jak „Dzień Otwartych Drzwi” pokazuje, że „seminarium to nie jest zamknięta twierdza, jakaś ekskluzywna szkoła, czy jedynie centrum formacji, w którym jest jedynie modlitwa”. – Seminarium to przecież również miejsce solidnej formacji intelektualnej. To jest oczywiście dom modlitwy, Mszy św., ale również miejsce formacji człowieka. Dzisiaj, ci którzy skorzystali z naszego zaproszenia mogą zobaczyć seminarium z bliska, od wewnątrz. Może ta inicjatywa sprawi, że do seminarium na pierwszy rok przyjdzie większa liczba chętnych do rozpoczęcia drogi do kapłaństwa – mów nam ksiądz rektor.

Adam Rak z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu przybył już po raz kolejny na „Dzień Otwartych Drzwi” do seminarium. – Uważam, że to bardzo ciekawa forma dla młodych ludzi, którzy być może myślą o kapłaństwie – powiedział w rozmowie z „Niedzielą”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Na pytanie jak rozmawiać o Bogu z młodymi ludźmi odpowiedział: „Sam jestem uczniem liceum katolickiego, jestem również animatorem kandydatów do Służby Liturgicznej Ołtarza i dla mnie rozmowa o Bogu i Kościele jest czymś naturalnym, ale dla moich rówieśników, którzy myślą inaczej ważny jest konkretny przykład”.

Natomiast Fabian Marciniak z parafii św. Piotra w Okowach w Białej k. Wielunia jest uczniem 2 klasy liceum. Podkreślił, że pobyt w seminarium to okazja do modlitwy, ale również do spotkania z klerykami. – To jest także możliwość spędzenia wolnego czasu w inny sposób – zaznaczył Fabian. – Dla młodych ludzi bardzo ważne jest świadectwo, pokazanie, że Bóg jest obecny w codziennym życiu – kontynuował.

Fabian należy do pokolenia, które już nie zna św. Jana Pawła II, ale uważa, że duża część jego rówieśników będzie bronić św. Jana Pawła II i jego dziedzictwa. – W moim otoczeniu są takie osoby, które bronią św. Jana Pawła II i poznają jego nauczanie – zaznaczył Fabian i dodał, że często przypomina sobie słowa naszego papieża: „Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inny od was nie wymagali”.

Reklama

Kolejnym uczestnikiem spotkania w seminarium był Hubert Kędra z parafii św. Lamberta w Radomsku, uczeń klasy VIII. Był po raz pierwszy na „Dniu Otwartych Drzwi”. Jak się okazuje przyjechał do seminarium, aby trochę pobyć w ciszy. – Zdarza mi się czytać Pismo Święte i zapadły mi w pamięć słowa, że nie samym chlebem żyje człowieka, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Boga – przyznał Hubert.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Zapytany o bycie ministrantem podzielił się świadectwem, że czasem wśród swoich rówieśników jest obiektem wyśmiania, drwin właśnie dlatego, że stoi blisko ołtarza. – To mi w tej chwili nie przeszkadza. Jestem po prostu ministrantem i chcę być blisko ołtarza – powiedział „Niedzieli”.

– Moi rodzice pochodzą z bardzo religijnych rodzin i mam w nich wsparcie – dodał Hubert.

Natomiast kleryk Maciej Szymczykiewicz podkreślił, że w samej nazwie „Dzień Otwartych Drzwi” zawarte jest to, co dzisiaj chce nam przekazać Kościół i papież Franciszek, że trzeba otworzyć drzwi, tak jak wcześniej też wołał św. Jan Paweł II. – Pan Jezus czasem puka od wewnątrz w Kościele, jak naucza papież Franciszek – podzielił się z „Niedzielą” kleryk Maciej.

– Dla nas kleryków takie wydarzenie, jak to dzisiejsze, jest szansą na to, aby otworzyć własne horyzonty i możliwość spotkania się z tymi, którzy przyjeżdżają z konkretnych rodzin i parafii. Oni przyjeżdżają z własnymi doświadczeniami. Myślę, że w ten sposób dla nich Kościół jest miejscem odnalezienia się jak w rodzinie – podkreśla kleryk Szymczykiewicz.

– Takie spotkania pokazują nam również to jak w przyszłości ma wyglądać nasze kapłańskie życie, które ma oznaczać otwarcie serc, Kościołów, plebanii i wspólnot dla ludzi, którzy przyjdą do nas. Być może takie spotkanie dla drugiego człowieka będzie przełomem w jego życiu – zauważył kleryk Maciej i dodał, że „powołanie rodzi się w spotkaniu”.

Reklama

Do seminarium przyjechał również Karol Pawłowski z Dąbrowy Górniczej. – Przyjechałem tutaj, bo skorzystałem z propozycji, którą podzielił się z nami nasz ksiądz. Jestem ministrantem i to jest ważne dla mnie, że tutaj jestem. To również bardzo ciekawy sposób na dobre wykorzystanie wolnego czasu – podzielił się z „Niedzielą” Karol.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Na pytanie o to, jak rozmawiać o Bogu z młodymi ludźmi przyznał, że udało mu się zachęcić jedną z koleżanek, aby poszła do kościoła. – Zawsze liczy się rozmowa i świadectwo – zaznaczył.

Również kleryk Jakub Ożarowski, który pochodzi z diecezji sosnowieckiej podkreślił, że w „Dzień Otwartych Drzwi” jest wiele ciekawych zajęć. – Ci najmłodsi uczestnicy mają zajęcia na seminaryjnej hali sportowej, ci starsi uczestniczą w zajęciach liturgicznych, w spotkaniu Kręgu Biblijnego. Są dla nich quizy liturgiczne, a nawet zadanie z języka łacińskiego – powiedział kleryk Jakub.

– Ufam, że ten czas, który spędzili z nami w seminarium pokaże tym młodym chłopakom, że klerycy to fajni ludzie i seminarium to miejsce, w którym jest także dużo radości – dodał kleryk z diecezji sosnowieckiej.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-04-22 14:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kapelani Służby Zdrowia z modlitwą o wsparcie

BPJG

Mszą św. na Jasnej Górze w czwartek, 3 września zakończyły się doroczne rekolekcje i sesja formacyjno-szkoleniowa księży kapelanów Służby Zdrowia.

Więcej ...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13
Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego