Do tej pory w naszym kraju odnajdywano tylko narzędzia krzemienne i kości upolowanych zwierząt, świadczące o tym, że neandertalczycy odwiedzali nasze ziemie. Podobnie było na obszarze na północ od Karpat. Badacze uważali, że hominidy tego gatunku, żyjące w tym rejonie, mogły wobec zmarłych praktykować jakieś rytuały, dzięki którym ciała nie zachowywały się. Mogli też nie zostawiać zmarłych w jaskiniach.
Odkrycie w Stajni wydaje się przełomem. Wszystkie zęby pochodzą z warstw środkowopaleolitycznych. Dwa z nich znaleziono w obrębie obiektu, będącego śladem wypełnienia podłużnej jamy. Niektórzy sugerują, że być może mamy tu do czynienia z jakąś formą rytuału pogrzebowego. Badania trwają. Muszą też one wyjaśnić obecność szczątków aż trzech osobników w różnym wieku. Powstaje też pytanie: Dlaczego odnaleziono tylko zęby?
Wykopaliska w jaskini Stajnia są wyjątkową okazją do ratowania zagrożonego dziedzictwa narodowego. Namuliska jaskiń jurajskich przechowują bowiem niepowtarzalny zapis przeszłości naszych ziem. Niestety, są często niszczone.
W ostatnich latach wzrasta liczba aktów wandalizmu. Wielu ludzi na własną rękę poszukuje skarbów i skamieniałości. Tymczasem, instytucje państwowe niewiele robią, by ukrócić ten niecny proceder.
(Fossa)
Pomóż w rozwoju naszego portalu