Reklama

Wiadomości

Sondaż CBPE: Polacy przeciwni nowym przepisom forsowanym przez UE

Karol Porwich/Niedziela

Polacy nie chcą zakazu rejestracji samochodów spalinowych ani ograniczania obrotu gotówką – pokazują wyniki badania przeprowadzonego dla uważają Polacy Centrum Badań Polityki Europejskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z badania pracowni PBS dla Centrum Badań Polityki Europejskiej (CBPE) wynika, że większość badanych nie chce zakazu rejestracji samochodów spalinowych po roku 2035. Przeciw przepisom przyjętym przez Unię Europejską opowiada się w sumie 67 proc. ankietowanych, przy czym 46 proc. jest do takiego zdania przekonanych zdecydowanie. Pomysł popiera nieco ponad jedna czwarta (28 proc.) pytanych.

Podziel się cytatem

Reklama

Zdecydowany sprzeciw wobec planowanego zakazu rejestracji wymyka się tradycyjnym podziałom społeczym w Polsce. Sceptyczni są zarówno mieszkańcy wsi (74 proc.), małych miast (71 proc.), średnich ośrodków (66 proc.), jak i metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców (56 proc.). Sprzeciw wobec nowych przepisów wyraża 60 proc. ankietowanych z wyższym wykształceniem, 68 proc. ze średnim oraz większość osób z wykształceniem zawodowym i podstawowym (po 71 proc.)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Centrum Badań Polityki Europejskiej zbadało także opinie Polaków o propozycji przeniesienia gospodarki leśnej z obszary wyłącznych kompetencji państw członkowskich do obszaru wspólnej polityki Unii Europejskiej. Ponad połowa ankietowanych (57 proc.) sprzeciwia się takiej zmianie, a popiera ją jedna trzecia (34 proc.) badanych. Przeciwnicy przeniesienia kompetencji dotyczących gospodarki leśnej na poziom unijny przeważają w każdej z badanych grup wiekowych oraz niezależnie od podziału na wykształcenie.

To nie jedyne kwestie w europejskiej polityce ekologicznej, które nie przypadły do gustu Polakom. Akietowani zostali zapytani także o dwie propozycje przedstawione przez organizację pozarządową C40. W swoim raporcie zaproponowała ona ograniczenie spożycia mięsa do 16 kg rocznie na osobę oraz ograniczenie zakupu odzieży do ośmiu nowych sztuk rocznie na osobę.

Co piąty badany zgadza się z propozycją, wystosowaną przez organizację pozarządową C40, dotyczącą ograniczenia spożycia mięsa do 16 kg rocznie (21%), Planom ograniczenia spożycia mięsa przeciwnych jest ponad trzy czwarte badanych (76 proc.), a popiera je co piąty (21 proc.). Tylko 23 proc. respondentów zgadza się zaś z propozycją C40 dotyczącą ograniczenia zakupu nowych ubrań. Sceptycyzm wyraża 73 proc. badanych, a pozostałe 3 proc. nie ma zdania.

Powszechny sprzeciw budzi propozycją likwidacji obrotu gotówkowego i przejścia wyłącznie na transakcje bezgotówkowe. Miałaby ona pozwolić na zmniejszenie funkcjonowania szarej strefy, ale może też umożliwić większą kontrolę obywateli. Na zakaz płatności gotówką nie zgadza się aż 81 proc. pytanych., a negatywne nastawienie wyrażali zarówno mężczyźni jak i kobiety. Za propozycją opowiedziało się 17 proc. ankietowanych.

Reklama

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie CBPE przez PBS Sp. z.o.o. przy zastosowaniu ilościowej metody zbierania danych techniką CATI. Próba objęła 1000 dobranych losowo respondentów.

ZOBACZ pełne wyniki badań: cbpe.pl

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2023-04-25 18:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Franciszek wciąż najbardziej popularnym liderem

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek jest liderem, który cieszy się największym zaufaniem społeczeństwa w Hiszpanii i na całym świecie. Są to wyniki dorocznego sondażu, który przeprowadził Gallup International w 57 krajach.

Więcej ...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

Więcej ...

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous