„Poszanowanie dzieła stworzenia jest autentycznym przejawem miłości do Stwórcy oraz bliźnich.” – uważa bp Tadeusz Lityński przewodniczący zespołu.
„Kierując się miłością bliźniego trzeba dostrzegać zjawisko ubóstwa energetycznego, które sprawia, że jest wiele osób nieradzących sobie z wyzwaniami jakie płyną z wymogów stawianych przez różne środowiska i instytucje. Trudno jest te osoby winić za taki stan rzeczy. Wiąże się to np. z ogrzewaniem domów z wykorzystaniem szkodliwych dla środowiska paliw.” – mówił Marian Babiuch.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na konieczność przybliżania wiernym teologii stworzenia, nauczania płynącego z Pisma św., potrzeby formacji wskazywała dr hab. Barbara Strzałkowska.
Natomiast dr Izabela Dymitryszyn podkreślała ważność prowadzenia działań edukacyjnych opartych na merytorycznych, obiektywnych podstawach.
Zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Sławomir Mazurek zwrócił uwagę na potrzebę prowadzenia sprawiedliwej transformacji w dążeniu do przemian społecznych, gospodarczych. Wskazał na trudności wynikające z prowadzenia nacisków przez różne państwa m.in. na Polskę, kiedy po stronie wschodniej doświadczamy wojny, a ze strony UE trudnych negocjacji i wymogów.
„Istnieje realna potrzeba pielęgnowania pozytywnych idei płynących z encykliki Laudato Si i unikania ideologizowania tematów związanych z ochroną przyrody. Ukazywanie moralnej i etycznej odpowiedzialności człowieka za świat stworzony, a tym samym za drugiego bliźniego jest prawdziwym wyzwaniem stojącym przed Kościołem.” - mówił ks. dr hab. Witold Ostafiński.
Spotkanie zostało zakończone modlitwą w intencji pokoju na świecie.