Aby wspomóc swoje działania zabezpieczające nasze dziecko przed zagrożeniami z Internetu, można skorzystać z jednego z oferowanych programów filtrujących. Osobiście najbardziej zadowolony jestem z komercyjnego programu „Motyl 2009” - przedsiębiorstwa Adalex - www.adalex.pl. Licencja na ten program nie ma ograniczenia czasowego, ale aby zaktualizować go do nowszej wersji, trzeba wykupić upgrade za kilkanaście złotych. Kupując ten program do domu po raz pierwszy za niecałe 50 zł, klient ma prawo zamówić prezent w postaci 5 bezpłatnych książek - lektur szkolnych. „Motyl 2009” to profesjonalny program kontrolujący nie tylko korzystanie z zasobów Internetu, ale również z zasobów komputera. Obsługa programu nie wymaga specjalnej wiedzy. Wystarczy go zainstalować i korzystać. Jeśli jednak będziemy chcieli dokonać zmian w działaniu programu, można to uczynić przez proste zaznaczanie opcji. Program ten ma następujące funkcje: filtrowanie stron zawierających treści erotyczne i pornograficzne, filtrowanie stron pedofilskich, filtrowanie stron o narkotykach, filtrowanie stron sekt, blokowanie dostępu do czatów, blokowanie dostępu do bramek SMS, kontrolowanie dostępu do komunikatorów, takich jak Gadu-Gadu, ICQ, Tlen, kontrola treści wprowadzanych z klawiatury, kontrola zawartości schowka, blokowania możliwości uruchamiania na komputerze dowolnych programów, blokowanie narzędzi do edycji rejestru, blokowanie edycji „Menadżera zadań”. Program „Motyl” oprócz wymienionych funkcji podstawowych może również zapisać i wyświetlić adresy stron odwiedzanych przez dziecko, jak również ma opcję umożliwiającą rodzicowi przeglądanie fotografii zawartości ekranu. Dzięki prostemu mechanizmowi potrafi ograniczyć czas, jaki dziecko spędza w Internecie, lub całkowicie zablokować dostęp do Internetu w określonych dniach tygodnia i godzinach. Program ma bardzo skuteczny mechanizm działania. „Motyl” analizuje treść strony pod kątem zawartości niedozwolonych słów i sprawdza, czy dana strona jest zapisana w bazie stron zakazanych. W przypadku braku pozytywnej weryfikacji zamyka stronę. Ten podwójny mechanizm kontroli sprawia, że „Motyl” doskonale poradzi sobie również ze stronami nowo powstałymi oraz obcojęzycznymi. Program ten ma wbudowane słowa kluczowe, których wystąpienie na stronie jest niedozwolone. Są to słowa zarówno polskie, jak i obcojęzyczne. Jeżeli na stronie liczba słów zakazanych osiągnie niedozwolony poziom, wówczas strona jest zamykana. Liczba słów kluczowych wbudowanych w program oraz ich dobór są optymalne i wystarczające, ale zawsze można ich bazę uzupełnić ręcznie bądź zaktualizować przez Internet od producenta. Dla czytelników „Niedzieli” producent umieścił pod linkiem www.adalex.pl/niedziela/ darmową wersję „Motyla 2007”. W wersji tej, aby zlikwidować ograniczenie czasowe, trzeba wpisać klucz: „Chwała Jezusowi”. Wersja 2007 działa tylko z Windows 2000 i Windows XP i przeglądarką Internet Explorer.
RPO: doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw ks. Michała Olszewskiego
2024-12-23 10:28
PAP
Księża Sercanie
Przeprowadzone czynności nie dały podstaw do uznania, że ks. Michał Olszewski był poddany torturom w rozumieniu przyjętym w konstytucji i na gruncie prawa międzynarodowego; wykazały natomiast, że doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności - poinformowano w komunikacie RPO.
Uroczystość Bożego Narodzenia wprowadzono do kalendarza świąt kościelnych w IV wieku. Dwieście lat później ustaliła się tradycja wieczornej kolacji, zwanej wigilią. Wieczerza wigilijna jest niewątpliwie echem starochrześcijańskiej tradycji wspólnego spożywania posiłku, zwanego z grecka agape, będącego symbolem braterstwa i miłości między ludźmi.