Węgry: Oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka
PAP
PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK
Przed siedzibą prezydenta Węgier odbyła się w piątek oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka, który przybył rano z trzydniowa wizytą do tego kraju.
Następnie w dawnym klasztorze karmelitów, siedzibie szefa rządu, Franciszek wygłosi bardzo oczekiwane przemówienie do około 200 przedstawicieli władz i społeczeństwa.
Jak podkreśla się w Budapeszcie, papież przybył po raz pierwszy do kraju graniczącego z Ukrainą, odkąd została zaatakowana przez Rosję, i zarazem do centrum Europy, zranionej przez wojnę. Tych akcentów oczekuje się w jego wystąpieniu.
Papież w drodze do Rzymu: w katechizmie znajdzie się potępienie użycia i posiadania broni nuklearnej
st (KAI) / Watykan
Grzegorz Gałązka
„Używanie broni nuklearnej jest niemoralne, a zatem jej potępienie musi wejść do Katechizmu Kościoła Katolickiego, i to nie tylko użycie, ale także posiadanie, ponieważ awaria lub szaleństwo jakiegoś władcy, szaleństwo jednego może zniszczyć ludzkość” - powiedział Ojciec Święty rozmawiając z dziennikarzami na pokładzie samolotu z Tokio do Rzymu. Franciszek wyraził też wątpliwości odnośnie do korzystania z elektrowni atomowych, zaapelował o walkę z karą śmierci, odpowiedział na pytania dotyczące nauczania Kościoła o wojnie sprawiedliwej i niestosowania przemocy, kwestii finansów watykańskich, a także zaburzeń społecznych w Hongkongu i wielu krajach Ameryki Łacińskiej.
Abp Galbas: Kościół chce uczyć dojrzałego patriotyzmu
2025-05-03 12:50
lk/KAI
PAP/Tomasz Gzell
Kościół chce uczyć dojrzałego patriotyzmu. Patriotyzmu, a nie partiotyzmu. Miłości Ojczyzny, a nie miłości własnego poglądu na nią, reprezentowanego przez swoją partię - podkreślił abp Adrian Galbas SAC w warszawskiej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny sprawowanej w uroczystość ku czci Najświętszej Maryi Panny i święto Konstytucji 3 Maja.
– Nie można Europy odbudować bez człowieka sumienia. A człowieka sumienia nie można zbudować bez fundamentu chrześcijaństwa – przekonywał abp Marek Jędraszewski.