Wcześniej otwarta zostanie plenerowa wystawa dedykowana o. Kordeckiemu, którego Jan Paweł II nazwał heroicznym zakonnikiem, który „na wiele stuleci nauczył polskie pokolenia niepodległości ducha”.
Do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierzył on królestwo opiece Matki Bożej nawiązuje obchodzona 3 maja uroczystość Królowej Polski. Wyraża ona wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Święto oficjalnie zostało zatwierdzone w 1920 r. przez papieża Benedykta XV. Zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Obchodzone jest od 1923 r. Po reformie liturgicznej w 1969 r. zostało podniesione do rangi uroczystości.
Główna Suma odpustowa odprawiona zostanie 3 maja o godz. 11.00. Celebrować ją będą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim, który wygłosi też kazanie.
Reklama
Na program uroczystości, które rozpoczną się już w wigilię a więc 2 maja złożą się m.in. o godz.12.00 Msza św. za Polonię świata z racji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, o godz. 17.00 - premiera filmu pt. „Jasna Góra bez tajemnic” produkcji Polsat Rodzina /Bastion św. Barbary/ - wstęp wolny, po pokazie przewidziana jest dyskusja z udziałem abp. Grzegorza Rysia, który w filmie jest przewodnikiem po Jasnej Górze.
2 maja o godz. 18.00 w Bazylice odbędzie się Koncert Maryjny w wykonaniu chóru chłopięco - męskiego „Pueri Claromontani”, a 18.30 Procesja Maryjna po Wałach szlakiem o. Kordeckiego połączona z nabożeństwem majowym.
Apel Jasnogórski o 21.00 poprowadzi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a nocne czuwanie podejmie Bractwo NMP Królowej Korony Polski przezywajace 3 maja swoje święto patronalne.
2 maja odbędą się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (nie jest przewidziane spotkanie z dziennikarzami a tylko komunikat końcowy)
3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski na godz.10.00 na Szczycie przewidziano program słowno-muzyczny pt.: „O. Augustyn Kordecki - bohaterski obrońca Jasnej Góry” w wykonaniu młodzieży Katolickiego LO w Częstochowie i Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej.
O godz. 10.45 odbędzie się na Bastionie o. Kordeckiego, w pobliżu jego pomnika, inauguracja wystawy plenerowej poświęconej temu bohaterskiemu obrońcy Jasnej Góry z okazji 350. rocznicy jego śmierci i 420. Urodzin.
Reklama
W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. 3 maja mija 57 lat od złożenia przez Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego tego aktu. Zawierzenie z 1966 r. było historycznym wydarzeniem. Stolica Apostolska przyrównała go potem do największego w dziejach naszego Narodu - do chrztu Mieszkowego, który dał początek chrześcijaństwu Polski.
Zamiar oddania Polski w niewolę Maryi za Kościół powszechny zrodził się już w Komańczy w 1956 r., gdy Prymas Stefan kard. Wyszyński był uwięziony, w czwartym miejscu swego odosobnienia. Pisząc Jasnogórskie Śluby Narodu, od razu zarysował program Wielkiej Nowenny przygotowującej obchody milenijne, razem z tym największym dokonaniem, czyli Aktem Oddania. Jego oryginalnyt tekst znajduje się w srebrnej tubie obok Cudownego Obrazu.
Mszę św. celebrowaną w Bazylice o godz. 19.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego poprzedzi o 18.30 procesja eucharystyczna po Wałach.
Uroczystość uwieńczy o 21.00 Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego z racji święta Konstytucji 3 maja.