Reklama

Polska

Częstochowa: pół tysiąca uczestników marszobiegu na rzecz bezdomnych

Jolanta Kobojek

Prawie 500 osób pokonało w niedzielę trasę 5 kilometrów w marszobiegu na rzecz kuchni dla bezdomnych istniejącej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Częstochowie. Marszobieg zorganizowany w ramach odpustu parafialnego był jedną z form dziękczynienia za dar kanonizacji Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

„Nie chcieliśmy zakończyć naszego przeżywania święta Miłosierdzia Bożego na oglądaniu kanonizacji i na wzruszeniu się nad tym, jak cudownym i wspaniałym był Jan Paweł II, choć i to jest ważne – wyjaśniał ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie. – Pragnęliśmy tego konkretnego czynu miłosierdzia, bo przecież to do tego zachęcał nas nieustannie Jan Paweł II” – dodaje pomysłodawca akcji.
Zgodnie z ideą wydarzenia różne instytucje i firmy zaprzyjaźnione z parafią zobowiązały się do przekazania na rzecz prowadzonej przez pallotynów stołówki 1 zł za każdy pokonany kilometr. Każdy uczestnik biegnąc, bądź maszerując, w koszulce z logo sponsora, pokonał zaplanowaną trasę. W ten sposób pomógł uzbierać fundusze na funkcjonowanie kuchni dla osób bezdomnych.
Uczestnicy byli w różnym wieku. Nie brakowało starszych, nawet 80-latków, ale także małych dzieci towarzyszących swoim rodzicom. „Nie można żyć tylko własnym życiem, ale trzeba też coś zrobić dla innych i to mnie głównie motywowało do biegu” – wyjaśniała Kinga, która brała udział w spotkaniu wraz z mężem i dziećmi. „Pewnie wygodniej byłoby wyjąć to 5 zł z portfela i wrzucić do jakiejś puszki na rzecz biednych, ale przecież nie zawsze trzeba w życiu robić to, co jest łatwe” – zauważyła.
Natomiast Beata zaangażowana w przygotowanie imprezy dodaje, że dla niej samej już etap przygotowywań do imprezy był bardzo ważny: „W tej parafii jest coś niesamowitego. Wiele osób jest chętnych do pomocy, gdyż to zawsze łączy ludzi i daje wiele przyjemności z wzajemnej współpracy”.
Marszobieg na rzecz kuchni dla ubogich był niejako zakończeniem całego dnia upływającego na wielkim dziękczynieniu za dar kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Rano przed ołtarzem polowym stanął telebim przygotowany specjalnie z myślą o osobach bezdomnych. Jako konkretny uczynek miłosierdzia każdy z nich otrzymał specjalny talon do realizacji w jednej z sieci sklepów spożywczych.
Popołudniowe uroczystości rozpoczęła koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza. „Św. Faustyna pisze, że oczy z tego obrazu są oczami konającymi Jezusa. A skoro tak jest, to w tych oczach jesteśmy my wszyscy, bo Jezus konając na krzyżu widział każdego z nas. Za każdego z nas oddawał swoje życie” – mówił w homilii biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.
Kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego usytuowany jest na zachodnim zboczu Jasnej Góry. Budowy świątyni podjęli się w roku 1949 księża pallotyni. Jej poświęcenia dokonał pierwszy ordynariusz częstochowski, ks. bp. Teodor Kubina.
W 1952 r. umieszczono w głównym ołtarzu obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa (tego samego, który malował obraz znajdujący się w kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach). Oficjalnie parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego została ustanowiona w 1960 r. jako jedna z pierwszych w skali świata pod takim wezwaniem. 5 lat później miejsce to nawiedził Sługa Boży ks. Kardynał Stefan Wyszyński.
W 1994 r. Prymas Polski, ks. Kard. Józef Glemp i biskup José de Jesús González Hernandez z Meksyku poświęcili kaplicę polową oraz znajdującą się tam figurę Jezusa Miłosiernego. Figura jest darem Kościoła z Meksyku dla Kościoła w Polsce. We wrześniu 1996 r. ks. bp Antoni Długosz wprowadził do świątyni relikwie Krzyża Świętego przywiezione z Ziemi Świętej. Od roku 2012 kościół posiada także relikwie św. Jana Pawła II.
Obecnie do Sanktuarium przybywają pielgrzymi z Polski i świata. Potwierdzają to liczne wota umieszczone przy obrazie Jezusa Miłosiernego, które pątnicy składają w dowód wdzięczności za otrzymane łaski.
W Dolinie Miłosierdzia wznoszony jest kościół. Obecnie znajduje się w stanie surowym zamkniętym, trwają prace nad projektem wystroju wnętrza. Zadania tego podjął się ks. Marco Rupnik, jezuita pochodzący ze Słowenii, a pracujący w Centro Aletti w Rzymie. Jego dziełem jest m.in. krypta, w której złożony został święty Ojciec Pio w dolnej części Bazyliki San Giovanni Rotondo oraz mozaika w nowym Kościele Trójcy Przenajświętszej w Fatimie i w Sanktuarium w Lourdes.
Przy Sanktuarium można uzyskać pomoc duchową i materialną. Księża pallotyni organizują m. in. kongresy, sympozja, rekolekcje i dni skupienia dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Swoją opieką otaczają także biednych i potrzebujących. W najbliższym czasie swoją działalność wznowi kuchnia dla ubogich wydająca codziennie ciepłe posiłki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-04-28 10:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dać światu smak Bożego Miłosierdzia

Niedziela Ogólnopolska 14/2016, str. 22-23

Archiwum ZMBM w Toruniu

Z matką Petrą Kowalczyk – przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i wiceprzewodniczącą Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych – rozmawia Tomasz Strużanowski

Więcej ...

Nuncjusz apostolski w Polsce: nawet gdy umiera papież, Kościół nigdy nie pozostaje bez pasterza

2025-04-23 20:33
Abp Antonio Guido Filipazzi

Łukasz Krzysztofka

Abp Antonio Guido Filipazzi

Nawet gdy umiera papież, Kościół nigdy nie pozostaje bez pasterza; tym, który go prowadzi i chroni jest Jezus Chrystus - powiedział w środę nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Hierarcha poprosił wiernych o modlitwę za duszę Franciszka oraz by Bóg dał Kościołowi jego następcę.

Więcej ...

Od niedzieli wierni będą mogli modlić się przy grobie Franciszka

2025-04-24 15:55
Wierni modlą się przy trumnie z ciałem papieża Franciszka

PAP/EPA

Wierni modlą się przy trumnie z ciałem papieża Franciszka

Złożenie do grobu trumny z ciałem Ojca Świętego Franciszka będzie miało charakter prywatny. Wierni będą mogli modlić się przy papieskim grobie w Bazylice Matki Bożej Większej od Niedzieli Miłosierdzia, 27 kwietnia, od godz. 7.00. Te informacje przekazało watykańskie Biuro Prasowe po zakończonej dziś trzeciej kongregacji generalnej kardynałów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Kościół

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Kościół

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę