Papież: Koptowie zabici przez dżihadystów będą uznani za męczenników Kościoła katolickiego
PAP
Adobe Stock
21 Koptów, ściętych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego na plaży w Libii w lutym 2015 roku zostanie uznanych za męczenników także przez Kościół katolicki. Ogłosił to w czwartek papież Franciszek podczas spotkania z patriarchą prawosławnego Kościoła Koptyjskiego Tawadrosem II w Watykanie. Koptyjski patriarcha uznał ich za męczenników 8 lat temu.
Tawadros II przekazał papieżowi relikwię męczenników.
Franciszek, dziękując za nią, powiedział: "Ci męczennicy zostali ochrzczeni nie tylko w wodzie i w Duchu Świętym, ale także we krwi; krwi, która jest ziarnem jedności dla wszystkich uczniów Chrystusa".
Jak dodał papież, na znak duchowej jedności łączącej oba Kościoły, męczennicy ci zostaną wpisani do Martyrologium Rzymskiego, czyli spisu świętych i błogosławionych.
15 lutego 2015 roku na plaży w Libii terroryści z tzw. Państwa Islamskiego ścięli 20 Koptów z Egiptu oraz ich towarzysza z pracy, pochodzącego z Ghany. Na nagraniu z ich egzekucji widać, że umierali, wypowiadając słowa "Panie Jezu Chryste".
W egipskiej wiosce Al Our w rekordowym tempie zbudowano dedykowane im sanktuarium. (PAP)
Błogosławieni męczennicy z Rosicy to przede wszystkim giganci wiary i miłości. Wiara, która doprowadziła do tego, że znaleźli się w tym miejscu poprzez wojenną tułaczkę, a miłość, która doprowadziła do tego, że nie bali się oddać życia. W czasach pandemii, kiedy my także doświadczamy różnych lęków o życie, są oni niesamowitym przykładem tego, że miłość jest większa, potrafi być z drugim człowiekiem aż po śmierć.
Kolejny telefon Papieża do parafii w Gazie: „Salam alejkum, modlę się za was”
2025-01-23 11:50
Salvatore Cernuzio/KAI
Grzegorz Gałązka
Papież Franciszek, jak co wieczór, zadzwonił przez WhatsApp do proboszcza parafii Świętej Rodziny w Gazie, ks. Gabriela Romanelliego, oraz wikariusza, ks. Yusufa Asada. Podczas krótkiej rozmowy wideo pozdrowił ich, zapytał jak się mają i co jedli, pobłogosławił dzieci. To gest bliskości, który trwa nieprzerwanie od początku konfliktu.