Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Szeol, Niebo i Mytarstwa – w Ekumenicznej Szkole Biblijnej

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś odbył się majowy zjazd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej, w czasie którego studenci wysłuchali trzech wykładów o Szeolu, Niebie i Mytarstwe prelegentów z Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego i Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w RP.

Pierwszy wykład pt. „… i nie pozostawisz mojej duszy w Szeolu” (Ps 16,10). Szeol i Otchłań – rozwój teologii życia pozagrobowego w Starym Testamencie.” Zaprezentował ks. dr Grzegorz Olek – duchowny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego), dr teologii ewangelickiej w zakresie biblistyki Nowego Testamentu. Duchowny wskazał na znaczenie Otchłani – Szeolu – w Słowie Bożym, ale również w świadomości Narodu Wybranego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Nasza ojczyzna jest w niebie” (Flp 3,20). Niebo – biblijny obraz zbawienia. Geneza, znaczenie i teologia. – to tytuł drugiego wykładu, który zaprezentowała dr Iwona Baraniec - doktor teologii, filolog francuski; pracowała w Światowej Federacji Luteranskiej, Polskiej Radzie Ekumenicznej i Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Prelegentka zwróciła uwagę słuchaczy na Niebo, które jest nie tylko „miejscem” zamieszkania Boga, ale i zbawionych, którzy mogą – na sposób duchowy – oglądać Boga twarzą w twarz.

Reklama

O prawosławnym spojrzeniu na czyściec w teologii prawosławnej - w ostatnim wykładzie majowego zjazdu zatytułowanym „… dzieło każdego przejdzie próbę ognia” (1Kor 3,13). Czyściec – mytarstwa w teologii prawosławnej” mówił ks. Artur Aleksiejuk -doktor teologii, adiunkt w Katedrze Dydaktyki i Pedagogiki Szkolnej Wydziału Pedagogicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, stypendysta Ostkirchliches Institut w Regensburgu (2001-2003), członek Komisji Dialogu Teologicznego Polskiej Rady Ekumenicznej (2007-2011). Choć teologia prawosławna nie przyjmuje stanu pośredniego (pomiędzy niebem, a piekłem) jakim jest czyściec to jednak jest w teologii prawosławnej pojawia się pojęcie „Mytarstwa”, które jest miejscem, jakie napotyka dusza po śmierci i opuszczeniu ciała, w swej drodze do nieba; w miejscu tym dusza napotyka demony, które starają się swoimi oskarżeniami ściągnąć duszę do piekła. Każdy po śmierci musi przejść przez 20 mytarstw które symbolizują grzechy kto je uczynił: gołosłowność, kłamstwo, osądzanie i oszczerstwo, żarłoczność, lenistwo, kradzież, skąpstwo i umiłowanie dóbr materialnych, zdzierstwo i lichwiarstwo, oszustwo dla osiągnięcia korzyści materialnej, zawiść, zadufanie w sobie, gniew i wściekłość, odpłacania złem za zło, ukrywanie zła w sercu, morderstwo i zadawania bólu bliźnim, zabobony, wiara w czary, obłuda, cudzołóstwo, rozpusta, herezja, brak miłosierdzia.

Ekumeniczna Szkoła Biblijna powstała w Łodzi w październiku 2019. Celem Szkoły Biblijnej ma być przede wszystkim pogłębienie życia chrześcijańskiego w świetle żywego Słowa Bożego, a także wprowadzenie w historię biblijną oraz egzegezę tekstu biblijnego. Szkoła ma pomóc poznać się nawzajem i wymieć doświadczeniem spotkania ze Słowem Bożym. Wykładowcami szkoły będą przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, którzy zaangażowani są w poznawanie, badanie, studiowanie, a także nauczanie Pisma Świętego.

Wykłady w ramach Ekumenicznej Szkoły Biblijnej odbywają się raz w miesiącu w auli Wyższego Seminarium Duchownego. W wykładach uczestniczy 120 osób należących do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościoła Rzymskokatolickiego. Studenci tej wyjątkowej Szkoły pochodzą z Łodzi, ale także z Białegostoku, Krakowa, Poznania i Wrocławia.

Podziel się:

Oceń:

2023-05-13 15:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Krew na wagę złota

parafia Świętej Rodziny

Więcej ...

72. Światowy Dzień Trędowatych - inicjator, istota choroby, liczby

2025-01-24 12:34

Adobe Stock

Już po raz 72. obchodzimy Światowy Dzień Trędowatych. Celem corocznej inicjatywy podejmowanej w ostatnią niedzielę stycznia jest przypomnienia o wciąż trwającym dramacie ludzi chorych na trąd oraz o roli, jaką w ciągu wieków odegrał i nadal odgrywa w niesieniu pomocy ludziom dotkniętym tą najstarszą i najstraszniejszą chorobą Kościół katolicki. Dziś na świecie żyje około 4,5 miliona ludzi, ale okaleczenie chorobą powoduje, że nie są zdolni do samodzielnej egzystencji i dlatego wymagają opieki.

Więcej ...

Abp Gądecki: czytanie i słuchanie słowa Bożego jest początkiem odrodzenia duchowego

2025-01-26 20:16

Episkopat News

Słuchacze słowa Bożego byli jak wędrowcy, którym wreszcie było dane zatrzymać się i pić długo, bez pośpiechu ze źródła słowa Bożego. Tak oto w ludzie Bożym odradzał się kult słowa Bożego - mówił abp Stanisław Gądecki w Poznaniu w Niedzielę Słowa Bożego w nawiązaniu do słów Księgi Nehemiasza. Podkreślił, że także dziś czytanie i słuchanie słowa Bożego to początek odrodzenia duchowego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Rozważania na niedzielę: 300 proroctw, które zmieniły...

Wiara

Rozważania na niedzielę: 300 proroctw, które zmieniły...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Chcesz zostać rodzicem chrzestnym? Uczęszczaj na szkolna...

Kościół

Chcesz zostać rodzicem chrzestnym? Uczęszczaj na szkolna...

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wiadomości

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Kościół

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...