Reklama

Franciszek

Papież chwali wyrzeczenie się konsumpcjonizmu jako współczesnego stylu życia

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek skrytykował eksploatację przyrody i ludzi oraz w imieniu młodych ludzi i ich przyszłości wezwał do przyjaznego dla środowiska stylu życia. W przedmowie do nowej książki pt. „Smak zmian: transformacja ekologiczna jako droga do szczęścia”, którą opublikowano dzisiaj w języku włoskim Ojciec Święty pochwalił również zaangażowanie młodych ludzi w mniejszą i bardziej świadomą konsumpcję.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Współautorami książki są francuski jezuita i ekonomista ks. Gaël Giraud oraz agnostyk i założyciel ruchu „Slow Food” we Włoszech, Carlo Petrini. Papież zna ich obu i współpracował z nimi przy innych projektach książkowych. Petrini uczestniczył również w Synodzie Biskupów o Amazonii w Watykanie w 2019 roku.

„Młode pokolenie na całym świecie domaga się zmian. Chodzi o zmianę stylu życia, który tak bardzo eksploatuje środowisko. Musimy zmienić sposób, w jaki obchodzimy się z zasobami Ziemi, które nie są nieskończone. Musimy zmienić sposób, w jaki traktujemy młodych, nowe pokolenia, które okradamy z ich przyszłości. Nie tylko proszą nas o to, ale także wychodzą na ulice i wyrażają swoje niezadowolenie w obliczu systemu gospodarczego, który jest wrogiem ubogich i środowiska. Młodzi ludzie szukają nowych dróg i zaczynają od codziennego życia: dokonują odpowiedzialnych wyborów w zakresie żywności, środków transportu i wzorców konsumpcji" - czytamy w przedmowie papieża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Franciszek i obaj autorzy zgadzają się w wielu kwestiach. Ojciec Święty odnosi się także do swojej encykliki "Fratelli tutti", która porusza podobne problemy i wyraźnie wskazuje na ważne wypowiedzi ks. Girauda, ekonomisty i współbrata w zakonie jezuitów. "Byłem pod wielkim wrażeniem, że ks. Gaël Giraud zrekonstruował, w jaki sposób produkt krajowy brutto (PKB) stał się na przestrzeni dziejów jedynym parametrem oceny stanu gospodarki narodowej. Wyjaśnia, że stało się to w czasach nazistowskich, a punktem odniesienia był przemysł zbrojeniowy: można powiedzieć, że PKB ma «wojenne pochodzenie». Istnieje pilna potrzeba uwolnienia się od tej ekonomicznej perspektywy, która wydaje się gardzić ludzką stroną gospodarki i poświęca ją na ołtarzu zysku jako absolutnego kryterium" - ostrzega Franciszek.

Papież Franciszek wykorzystuje również przedmowę, aby po raz kolejny potępić obojętność, która panuje w wielu miejscach świata. "W obliczu wiadomości, które docierają do nas każdego dnia - susze, katastrofy ekologiczne, przymusowe migracje z powodu zmian klimatycznych - nie możemy pozostać obojętni. Bylibyśmy współwinni zniszczenia piękna, które Bóg chciał nam dać w stworzeniu, które nas otacza" – stwierdził papież i zaapelował do sumienia każdego z nas: "Spójrzmy prawdzie w oczy: lekkomyślny rozwój gospodarczy, któremu się oddajemy, powoduje nierównowagę klimatyczną, która ciąży na barkach najbiedniejszych, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej. Jak możemy zamykać drzwi przed tymi, którzy uciekają i będą uciekać przed niezrównoważonymi sytuacjami środowiskowymi, bezpośrednią konsekwencją naszego nieumiarkowanego konsumpcjonizmu?".

Reklama

Papieżowi podoba się fakt, że książka trafnie analizuje sytuację wyjściową, a następnie nie szokuje, ale dostarcza pozytywnych przykładów na to, jak konieczne zmiany mogą się powieść. „Książka jest manifestem możliwej przyszłości naszego społeczeństwa i naszej planety, która jest tak poważnie zagrożona destrukcyjnymi skutkami podejścia kolonialnego, które dominuje nad całym stworzeniem” - stwierdził Franciszek.

Podziel się cytatem

Papież pochwalił także dialogowy charakter książki. "Wymiana nas wzbogaca, chodzi o to, by nie upierać się sztywno przy swoich stanowiskach. Rozmowa jest okazją do osobistego rozwoju, a nie fundamentalizmem, który blokuje drogę do innowacji. Dojrzewamy, gdy debatujemy, ale nie wtedy, gdy upieramy się przy hermeneutyce przekonań" – zaznaczył Franciszek.

Książka dwóch autorów ks. Gaëla Girauda i Carlo Petriniego z przedmową papieża została opublikowana przez watykańskie wydawnictwo LEV. Od dzisiaj jest dostępna w języku włoskim.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2023-05-17 12:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: 25 października papież weźmie udział w modlitwie o pokój

Grzegorz Gałązka

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni potwierdził, co następuje: „Ojciec Święty weźmie udział w spotkaniu modlitewnym na rzecz pokoju z przedstawicielami wielkich religii świata, zorganizowanym przez Wspólnotę Sant'Egidio, zatytułowanym «Wołanie o pokój», które odbędzie się po południu we wtorek 25 października w rzymskim Koloseum”.

Więcej ...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

2025-02-05 21:25

Graziako

Doświadczony lekarz, autor książki "Śmierć nie istnieje", który uratował ponad 40 000 serc, wielokrotnie był świadkiem niewytłumaczalnych uzdrowień, a nawet spektakularnych wskrzeszeń. Brzmi niewiarygodnie?

Więcej ...

Katarzyna Kotula przegrała w sądzie z księdzem

2025-02-07 22:30

ratujzycie.pl

Ksiądz Mirosław Matuszny wygrał prawomocnie w sądzie z Katarzyną Kotulą. Sąd Okręgowy w Lublinie cofnął wyrok skazujący z sądu I instancji i umorzył sprawę. Proces, do którego nigdy nie powinno dojść, toczył się z wyłączeniem jawności. Był wynikiem prywatnego aktu oskarżenia złożonego przez minister rządu Donalda Tuska. A trwał niemal 2 lata.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan/ Akt wandalizmu w bazylice Św. Piotra

Kościół

Watykan/ Akt wandalizmu w bazylice Św. Piotra

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Mistyczka zaprzyjaźniona ze św. o. Pio będzie...

Wiara

Mistyczka zaprzyjaźniona ze św. o. Pio będzie...

Uczeń szkoły specjalnej zatrzymany za komentarz...

Wiadomości

Uczeń szkoły specjalnej zatrzymany za komentarz...

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa