Reklama

Świadczyć dobro cierpiącemu

18 października cały świat chrześcijański obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty, który, jak mówi tradycja, był lekarzem. Jego święto jest szczególnym Dniem Modlitw za Pracowników Służby Zdrowia.
"Świadczyć dobro cierpieniem, świadczyć dobro cierpiącemu" - słowami Jana Pawła II z "Listu o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia" rozpoczął abp Władysław Ziółek homilię, wygłoszoną podczas Mszy św. sprawowanej 18 października br. w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestniczący w Eucharystii lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, pracownicy instytutów medycznych i laboratoriów modlili się w intencji łódzkiego środowiska służby zdrowia.
Przywołane na wstępie słowa Ojca Świętego ukazują w sposób przejrzysty sens ludzkiego cierpienia oraz stają się drogowskazem dla tych, którzy świadcząc dobro chorym i cierpiącym, urzeczywistniają we współczesnym świecie przykład dobrego Samarytanina. Przechodząc obok porzuconego człowieka, nie pozostał on obojętny, ale jak mówi Ewangelista Łukasz: "Wzruszył się głęboko, podszedł do niego i opatrzył mu rany".
Ksiądz Arcybiskup gorąco zachęcał, aby chrześcijanie nie zapominali o słowach Jana Pawła II, a jednocześnie zapamiętali biblijny wizerunek dobrego Samarytanina. "Dzisiejszy świat bowiem przeraża swoją obojętnością. Widok leżącego na ulicy człowieka nie zmusza przechodzącego obok do zatrzymania się chociażby w zwykłym geście ludzkiej solidarności. W zagonionym świecie czas poświęcony bliźniemu coraz częściej wydaje się czasem straconym. Taki świat nie pozostawia miejsca dla ludzi cierpiących. Ponieważ cierpienie postrzegane jest w nim jako coś nieużytecznego i pozbawionego jakiejkolwiek wartości. W takiej rzeczywistości człowiek cierpiący może czuć się pozbawiony nadziei, tym bardziej, jeśli nie znajduje współczucia i oparcia nawet wśród swoich najbliższych. Wówczas cierpienie może stać się dla niego ciężarem nie do uniesienia" - podkreślił Arcypasterz łódzki.
Zwracając się do pracowników służby zdrowia, mówił: "To do was skierowana jest prośba Ojca Świętego, byście stawali się dla wszystkich cierpiących świadkami dobra. Abyście w waszej posłudze, zapatrzeni w postać dobrego Samarytanina, z oddaniem służyli człowiekowi cierpiącemu. Niechaj w waszych sercach zagości to papieskie wezwanie - Świadczyć dobro cierpiącemu! (...) Życzę wszystkim tu obecnym pracownikom służby zdrowia, aby dali się porwać światłu Chrystusa i rozprzestrzeniali je w środowiskach, w których przyszło im żyć i realizować swoje wzniosłe powołanie. Idąc za Chrystusem, waszym świadectwem chrześcijańskiego życia przemieniajcie świat, ukonkretniając w czynach miłosierdzia miłość Boga pochylającego się nad człowiekiem i nie pozwólcie obumrzeć nadziei" - apelował Dostojny Kaznodzieja w zakończeniu swej homilii.
Dziękując Księdzu Arcybiskupowi za wspólną modlitwę, ks. Paweł Sudowski, proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego, a zarazem archidiecezjalny duszpasterz pracowników służby zdrowia, przypomniał o organizowanych dla nich spotkaniach formacyjnych. Odbywają się one w klasztorze Ojców Karmelitów przy ul. Liściastej (druga niedziela miesiąca o godz. 16.00) i w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Rzgowskiej (trzecia niedziela miesiąca o godz. 17.00). Podziękowanie złożyli także przedstawiciele środowiska medycznego.
Na niełatwą i odpowiedzialną pracę wykonywaną każdego dnia, a także na wysiłek formacyjny pracownicy służby zdrowia przyjęli pasterskie błogosławieństwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Pokorny piewca Ewangelii

wikipedia.org

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj